FLESZ - Mniej zabitych, więcej pijanych. To bilans akcji “ZNICZ”
Na cmentarzu Rakowickim wyznaczone i opisane są miejsca na odpady segregowane. Oprócz tego na czas, gdy wszyscy tłumnie odwiedzamy groby bliskich, Zarząd Cmentarzy Komunalnych zapewnia ustawienie dodatkowych kontenerów zbiorczych (tu segregacja nie obowiązuje) przy bramach.
Najnowszych danych o wywiezionych śmieciach ZCK jeszcze nie ma, ale przykładowo podaje zeszłoroczne. W 2018 roku w lutym - kiedy zawsze odpadów jest najmniej - z dwunastu cmentarzy komunalnych w Krakowie wywieziono 484 metry sześcienne śmieci. W pozostałych miesiącach było ich około 1 tys. m sześc. Natomiast w październiku nastąpił skok do 3 tys. m sześc. odpadów, zaś w listopadzie było ich ponad 1,6 tys. m sześc. I tak jest każdego roku.
Cmentarze są dziś posprzątane, systematycznie grabi się na nich liście. Natomiast jedna z naszych czytelniczek zwraca uwagę, że brak na nich osobnych pojemników na odpady niebezpieczne - a coraz popularniejsze stają się znicze na baterie, więc i takie śmietniki powinny się znaleźć na naszych nekropoliach. Zwłaszcza że zdarza, iż baterie lądują po prostu w trawie pośród nagrobków. Przekazaliśmy tę uwagę ZCK.
W odpowiedzi usłyszeliśmy, że sprzątający zwrócą uwagę na ewentualnie zalegające na ziemi baterie. A w przypadku Rakowic ZCK dodatkowo informuje, że chcący pozbyć się zużytych baterii ze zniczy mogą zostawić je w Biurze Obsługi Klienta.
- Upiorne miejsca w Małopolsce. Czy tam naprawdę straszy?
- Najgorsze mieszkania do wynajęcia. Zobacz, co oni oferują [ZDJĘCIA]
- Tak w ostatnich latach zabudowało się Zakopane
- Budowa tunelu zakopianki - fakty, liczby, ciekawostki
- TOP 20 najlepszych porodówek w Małopolsce
- Wybory parlamentarne 2019. Oto wszyscy nowi posłowie z Małopolski
