FLESZ - Lockdown w kolejnych województwach
Pochodził z Nowej Wilejki koło Wilna (ur. 1925). W czasie II wojny światowej był żołnierzem NSZ i Armii Krajowej. Do „Solidarności” natomiast należał od września 1980 roku. Współorganizował i był przewodniczącym Komitetu Założycielskiego związku w Dyrekcji Inwestycji ówczesnej Huty im. Lenina w Krakowie. Następnie pełnił funkcję przewodniczącego komisji wydziałowej. Po wprowadzeniu stanu wojennego uczestniczył w strajku w kombinacie. Jak przypomina Instytut Pamięci Narodowej, został zatrzymany i przez kilka dni był przetrzymywany w areszcie przy ul. Mogilskiej.
W latach 80. XX wieku Zbigniew Ferczyk był jednym z animatorów Duszpasterstwa Hutników przy kościele na os. Szklane Domy w Nowej Hucie. Przez wiele lat organizował m.in. kolonie, zimowiska i wycieczki dla dzieci hutników. Prowadził też szeroką działalność charytatywną. Był organizatorem pielgrzymek do Czernej, do grobu św. Rafała Kalinowskiego, które corocznie odbywają się w rocznicę wybuchu powstania styczniowego.
W sierpniu 1988 r. brał udział w Międzynarodowej Konferencji Praw Człowieka w parafii św. Maksymiliana Kolbego w Mistrzejowicach. Organizował i uczestniczył w wielu demonstracjach. W latach 1985-89 był inwigilowany przez SB.
W 1989 r. Zbigniew Ferczyk został członkiem prezydium Krakowskiego Komitetu Obywatelskiego, a w latach 1990-94 był radnym Krakowa.
Został odznaczony m.in. odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Wolności i Solidarności, a także Medalem „Dziękujemy za wolność”.
- Tego nie wolno robić w bloku! Grill, czy "dymek" na balkonie to dopiero początek
- Te rasy psów są najmądrzejsze. Chcesz nauczyć psa sztuczek? Wybierz którąś z tych ras
- Kto nie może wziąć ślubu kościelnego? Oto przypadki, gdy ksiądz odmówi narzeczonym
- Pseudografficiarze niszczą Kraków. Czy to również efekt pandemii? [ZDJĘCIA]
- Nowa lista leków refundowanych. Najwięcej zmian dla pacjentów onkologicznych
