Zawiadomienie trafiło do Prokuratury Rejonowej Kraków - Prądnik Biały. Dotyczy - wpisanego do rejestru zabytków - budynku dworu Buszczyńskich. Wchodzi on w skład zespołu dworsko-parkowego przy ul. Siewnej na Górce Narodowej.
O sprawie tego zabytku i interwencji służb konserwatorskich pisaliśmy dwa tygodnie temu. Wcześniej o rozbiórce dworu, który wraz z otaczającym parkiem widnieje w rejestrze zabytków od 1997 roku, zaalarmował dr Mikołaj Getka-Kenig, historyk architektury oraz członek Wojewódzkiej Rady Ochrony Zabytków przy wojewódzkim konserwatorze. Podkreślał on, że budynek - wzniesiony ok. 1840 r., potem przebudowany - należy do cennych zabytków XIX-wiecznej architektury rezydencjonalnej.
Miejski konserwator zabytków wstrzymał - prowadzone bez uzyskania wymaganego pozwolenia - prace w dworze.
- Zgodnie z ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami decyzja wstrzymująca prace została wydana na właściciela nieruchomości - informuje biuro prasowe Urzędu Miasta Krakowa. Podaje też: - Właścicielem nieruchomości przy ul. Siewnej 25 jest Holding Liwa. Dodajmy, że to firma należąca do rodziny Likusów, krakowskich biznesmenów, znanych głównie z prowadzenia luksusowych hoteli, ulokowanych zazwyczaj w zabytkowych budynkach (w Krakowie hotele: Stary przy ul. Szczepańskiej, Pod Różą przy Floriańskiej, Copernicus przy Kanoniczej).
Kolejne oględziny na miejscu wykazały, że przy Siewnej nie zastosowano się jednak do decyzji miejskiego konserwatora. Wówczas postanowiła interweniować również wojewódzka konserwator.
Przypomnijmy, że miejski konserwator wydał decyzję wstrzymującą prowadzenie wszelkich robót budowlanych w tym obiekcie 18 października. Jednocześnie nakazał wtedy wykonanie tymczasowych zabezpieczeń korony murów oraz wnętrza budynku przed dalszą degradacją spowodowaną czynnikami atmosferycznymi - w terminie do 15 listopada.
Co dzieje się dalej z zabytkiem? Jak poinformował krakowski magistrat, 22 listopada na miejscu zjawili się przedstawiciele miejskiego konserwatora zabytków w obecności wojewódzkiego konserwatora. Przeprowadzono kolejne oględziny budynku dworu.
- Ustalono, że prace budowlane nie są już prowadzone, a zabytkowe elementy wyposażenia wnętrza i wystroju architektonicznego zostały częściowo zdemontowane i zabezpieczone na terenie obiektu. Prace zabezpieczające przed warunkami atmosferycznymi wykonane zostały jedynie na fragmencie murów elewacji północnej - przekazało biuro prasowe magistratu.
Czytaj także: Kraków. Rozbiórka w zabytkowym dworze. Służby konserwatorskie interweniują
Z kolei jeszcze 14 listopada powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Krakowie wszczął postępowanie w sprawie robót budowlanych w budynku dworu, wykonywanych bez decyzji pozwolenia na budowę.
Innym ruchem w tej sprawie jest zawiadomienie złożone przez miejskiego konserwatora do prokuratury - o tym, że w zabytku przy Siewnej toczą się prace bez pozwolenia i mimo ich wstrzymania przez konserwatora.
Ponad dwa tygodnie temu poprosiliśmy o informacje o inwestycji i komentarz inwestora. Wciąż czekamy na kontakt i odpowiedź.
