FLESZ - Co z komuniami i weselami po 26 kwietnia?
Walczą o teren rekreacyjny w Bieńczycach. Czy miasto zrealizuje inwestycję?
Rejon ulic Okulickiego i Złotej Jesieni to jeden z dwóch obszarów dzielnicy Bieńczyce najbardziej dotkniętych deficytem terenów rekreacyjnych, praktycznie co roku wykazywany w odświeżanym Miejskim Programie Rewitalizacji Miasta Krakowa.
Trudno się zatem dziwić, że mieszkańcy od lat starają się o urządzenie tam ogólnodostępnego zieleńca - atrakcje znaleźliby tam zarówno starsi, jak i młodsi krakowianie. Walczący o realizację inwestycji chcą, aby teren został podzielony na kilka części, jedną z nich miałaby być strefa seniora. W kolejnej znalazłaby się siłownia pod chmurką. Teren byłby oświetlony oraz monitorowany.
Kraków. Które dzielnice są najbardziej zielone? Zależy, jak ...
Jak przypomina Marcin Permus, radny dzielnicy Bieńczyce, w latach 2017-2018 pojawiły się w budżecie Krakowa pieniądze i został sporządzony projekt budowlany, obejmujący urządzenie terenu rekreacyjnego na jednej z gminnych działek w rejonie Okulickiego i Złotej Jesieni. - Niestety w kolejnym roku w budżecie nie było pieniędzy na dalszą realizację inwestycji. Czuję niesmak, ponieważ gdyby wówczas pojawiło się finansowanie, to zadanie byłoby już zrealizowane - mówi nam Permus. Tak się jednak nie stało, a na dodatek doszło do kolejnych komplikacji.
- Pojawiły się roszczenia prywatnej osoby do części gminnej działki. Ta osoba ubiega się o zwrot wywłaszczonej parceli. Ale jak wynika z dokumentów, chodzi praktycznie wyłącznie o parking, który jest przed przychodnią. Czyli o tę część, na której postulowana przez mieszkańców inwestycja nie byłaby realizowana - twierdzi Permus. Dodaje, że mimo wszystko miasto na razie wstrzymało dalsze prace nad utworzeniem rekreacyjnego terenu.
W magistracie dowiadujemy się, że projekt budowlany, o którym wspomniał Permus, powstał w 2018 roku. Ale na dalsze prace faktycznie zawsze brakowało pieniędzy - koszt inwestycji to nieco ponad milion złotych. Urzędnicy potwierdzili informację, że ktoś ubiega się o zwrot części działki w rejonie ulic Okulickiego i Złotej Jesieni. Sprawa jest rozpatrywana przez starostę krakowskiego.
- Toczy się postępowanie o zwrot z wniosku spadkobierców poprzedniego właściciela wywłaszczonej parceli. Prowadzone jest przez starostę krakowskiego, który wyznaczył termin załatwienia sprawy do dnia 15 czerwca br. - mówi Dariusz Nowak, rzecznik prasowy krakowskiego magistratu. Z kolei w Starostwie Powiatowym w Krakowie dowiadujemy się, że północna część spornej działki została wywłaszczona orzeczeniem Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Krakowie w 1951 r. Miała zostać przeznaczona na cel budowy Miasta Nowa Huta. W Starostwie potwierdzono, że postępowanie jest w toku. Prowadzący je chcą m.in. ustalić, kiedy i przez kogo została wybudowana znajdująca się na części działki droga z miejscami parkingowymi, która służy do obsługi przychodni zdrowia.
Czy jeśli decyzja starosty będzie korzystna dla gminy, mieszkańcy w końcu doczekają się realizacji inwestycji? Możliwe - na razie muszą uzbroić się jeszcze w cierpliwość.
Zieleń w Bieńczycach
W sieci ogólnodostępny jest dokument, wytyczający kierunki rozwoju zieleni w Krakowie na lata 2017-2030. Przynosi wiele ciekawych informacji na temat stanu terenów zielonych w poszczególnych dzielnicach. Jak dowiadujemy się z dokumentu, w Krakowie mamy do czynienia z niedoborem terenów zieleni publicznej - chodzi o miejsca o funkcji rekreacyjnej. Takich obszarów jest za mało o około 126 hektarów w skali miasta. Jak wskazują urzędnicy, zapotrzebowanie na tereny zielone jest bezpośrednio związane z liczbą mieszkańców oraz gęstością zaludnienia. I właśnie takie dane były brane pod uwagę w wyliczeniach, przedstawionych w dokumencie.
Kraków. Rozbudowa osiedla Wiślane Tarasy pochłania ostatki d...
Założonym przez urzędników standardem jest, by na jednego mieszkańca przypadało 10 metrów kwadratowych zieleni publicznej o funkcji rekreacyjnej. Wśród dzielnic, które nie spełniają tego kryterium, są m.in. właśnie Bieńczyce, gdzie wskaźnik wynosi 8,55.
- Krakowskie absurdy budowlane. Deweloper płakał, jak to wymyślał
- Najdroższe psy. Oto rasy, za które trzeba zapłacić najwięcej
- Drewniane domki do kupienia w Małopolsce do 200 tys.
- Miss Małopolski. One walczą o sławę i koronę miss!
- Centrum Krakowa czeka rewolucja. Planują ulice, ogrody i park kolejowy z rowerostradą
- Termy z basenem na stadionie Wisły są już gotowe. Byliśmy w środku
