https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Stróżówka fortu przy ul. Osterwy do wzięcia. Miasto ogłosiło przetarg na dzierżawę

Małgorzata Mrowiec
Szczególny zabytek czeka na nowego gospodarza i funkcję. Ogłoszony został pierwszy przetarg ustny nieograniczony na dzierżawę części nieruchomości zabudowanej fortem nr 50 1/2 West "Kosocice" przy ul. Juliusza Osterwy 23 w Krakowie. Do "wzięcia" jest tzw. stróżówka fortu, na okres 15 lat. Miejscowy plan zagospodarowania dopuszcza wprowadzenie na tym terenie funkcji usługowej z zakresu: kultury, edukacji, rekreacji, turystyki, w tym funkcji hotelowej, gastronomii i handlu.

Na przetarg, który przeprowadzi Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie, trafiła nieruchomość obejmująca budynek "stróżówki" fortu nr 50 1/2 West "Kosocice" wraz z przyległym otoczeniem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania, w tym terenem utwardzonym z wiatą od południowej strony budynku. Przeznaczony do wydzierżawienia teren ma 139 metrów kwadratowych, a powierzchnia zabudowy (budynku "stróżówki") wynosi ok. 79 mkw.

Nieruchomość jest wpisana do rejestru zabytków. Przyszły najemca musi zadbać o zachowanie jej wartości zabytkowych, historycznych i współczesnych oraz o remont.

Trzy lata na remont

Jak wymieniono w ogłoszeniu o przetargu, sposób zagospodarowania obiektu powinien uwzględniać m.in.:

  • zmianę sposobu użytkowania budynku "stróżówki" z funkcji mieszkalnej na funkcję użytkową (na to dzierżawca będzie miał rok),
  • rozpoznanie, oczyszczenie, remont i zabezpieczenie budynku,
  • rozpoznanie, zabezpieczenie lub remont ewentualnych przecieków dachu budynku,
  • naprawę opaski budynku,
  • usuwanie roślinności (odrostów korzeniowych i samosiewów) z bezpośredniego sąsiedztwa budynku,
  • zapewnienie utrzymania terenu zielonego stanowiącego otoczenie budynku.

Przyszły dzierżawca będzie zobowiązany do zakończenia prac remontowo-dostosowawczych budynku w ciągu trzech lat od zawarcia umowy.

Co można tu urządzić?

W budynku "stróżówki", po zmianie sposobu użytkowania, możliwe jest ulokowanie funkcji: komercyjnej (w tym handlowej i usługowej),
kulturalnej, muzealnej, dydaktycznej, turystycznej, rekreacyjnej, ekspozycyjnej (związanej z wymienionymi rodzajami działalności).

"Dopuszczone funkcje muszą posiadać charakter nieuciążliwy i nieniszczący substancji zabytku, pozwalający zachować oryginalne elementy architektury, wystroju i form ziemnych. Wykluczone są natomiast wszelkie funkcje zagrażające zabytkowej substancji i uciążliwe, w szczególności funkcje produkcyjne lub rozrywkowe o charakterze erotycznym, oraz realizowanie funkcji mieszkalnej" - zaznaczono w ogłoszeniu o przetargu.

Przetarg - ważne terminy

Oferty przystąpienia do przetargu należy składać na Dzienniku Podawczym ZBK (ul. Czerwieńskiego 16) do 4 listopada do godz. 15.

Przetarg zostanie przeprowadzony 8 listopada o godz. 12 w siedzibie Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie przy ul. Bolesława Czerwieńskiego 16.

Wywoławczy roczny czynsz dzierżawny wynosi 1 415 złotych. Minimalne postąpienie w licytacji nie może być niższe niż 15 zł (co stanowi nie mniej niż 1 proc. wartości czynszu wywoławczego).

Oprócz czynszu dzierżawnego przyszły dzierżawca będzie zobowiązany ponosić także inne koszty, m.in. płacić podatek od nieruchomości, wnosić opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi, opłacać ubezpieczenia. Po jego stronie będą też wszelkie koszty eksploatacyjne (np. związane z dokonywaniem obowiązkowych przeglądów), a także koszty związane z doprowadzeniem i zużyciem mediów, koszty podłączeń, utrzymania, konserwacji oraz wymiany liczników itp.

Element Twierdzy Kraków

Fort nr 50 1/2 West "Kosocice" pochodzi z lat 1897-98. Wtedy to na terenie Kosocic, na południowo-wschodnim załamaniu III pierścienia umocnień Twierdzy Kraków wybudowana została para (Barycz-Kosocice) pancernych fortów do obrony bliskiej, jako uzupełnienie obrony pomiędzy Fortami "Prokocim" i "Rajsko" z kierunku Wieliczki. Jednym z nich jest właśnie fort nr 50 1/2 West "Kosocice". Jego projektantem był Emil Gołogórski.

W grudniu 1914 r., wraz z sąsiednimi fortami: 50 "Prokocim" i 51 "Rajsko", fort ten powstrzymał główny ciężar rosyjskiego natarcia na Kraków. Obiekt do 1970 r. utrzymywał funkcje wojskowe. Około 1970 r. zezłomowano wszystkie wieże pancerne.

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska