- Pomimo ogólnej sytuacji związanej z epidemią, generalny wykonawca pracuje w standardowym tempie, zachowując środki bezpieczeństwa wskazane przez odpowiednie służby. Pracownicy budowlani muszą zachować dwumetrową odległość pomiędzy sobą. Biorąc pod uwagę specyfikę prac, jakie aktualnie są wykonywane, są to warunki możliwe do spełnienia z jednoczesnym zapewnieniem bezpieczeństwa wszystkim pracującym - informuje Magdalena Zielińska - Warszawa z firmy GD&K Group, będącej współinwestorem przedsięwzięcia.
- Trwa montaż fasady szklanej na ostatnich kondygnacjach. Trwa również demontaż 120 metrowego dźwigu, który przez dwa lata górował nad naszym miastem. Od kilku dni budynek Unity Tower już samodzielnie dominuje w panoramie Krakowa - dodaje Magdalena Zielińska - Warszawa.
Tragiczny TOP10. Sektory gospodarki najbardziej zagrożone kr...
Przypomnijmy, że zgodnie z umową z miastem wieżowiec w stanie surowym miał być gotowy do końca ubiegłego roku. Przedstawiciele miasta przeprowadzili kontrolę i nie wykluczyli, że za opóźnienia może być kara finansowa, ale gmina może też od niej odstąpić. Inwestor tłumaczył, że nie udało się zrobić wymaganych prac na czas z powodu pogody, głównie silnego wiatru. Teraz doszły utrudnienia związane z koronawirusem.
Biurowiec Unity Tower ma 102,5 m wysokości. Na dwóch podziemnych kondygnacjach będzie 400 miejsc parkingowych. Wieżowiec powstaje w ramach kompleksu budynków - Unity Centre. Po zakończeniu budowy elewacji wysokościowca rozpoczną się prace wykończeniowe we wnętrzach. Gotowe są już towarzyszące wieży niższe budynki: dwa biurowce, hotel i apartamentowiec, które postawiono przed wieżowcem od strony ul. Lubomirskiego. W nich pozostały już jedynie prace wykończeniowe.
Na najwyższych kondygnacjach wieżowca powstanie restauracja i kawiarnia. Punkty usługowe, w tym gastronomiczne, mogą także znaleźć się w lokalach na parterowych kondygnacjach czterech mniejszych budynków. Z każdego z obiektów kompleksu będzie się wychodzić na wspólny plac, z którego będzie można przejść do ronda Mogilskiego.
Budowa wieżowca przy rondzie Mogilskim rozpoczęła się w 1975 r. Po czterech latach inwestycja została jednak zatrzymana ze względów ekonomicznych. Zmieniali się właściciele budynku, powstawały kolejne pomysły na jego zagospodarowanie, ale nie udawało się ich zrealizować, jakby wisiała nad nim klątwa, zaczął być nazywany szkieletorem. Dokończenie budowy wieżowca rozpoczęło się wiosną 2016 r.
Unity Centre zastąpi szkieletora [WIZUALIZACJE]
