FLESZ - Naszą ulubioną szczepionką jest...
Przemoc. Spotykamy się z nią częściej niż sądzimy. Media przekazują obrazy zniszczenia i wojny, do przemocy dochodzi w domu, w pracy, w szkołach, w mediach społecznościowych. Bywamy jej ofiarami, sprawcami, świadkami.
Szczególnym jej rodzajem jest przemoc ze względu na płeć. Kojarzona z przemocą fizyczną lub seksualną, przyjmuje też mniej widoczne formy podtrzymujące nierówności, prowadzące do dyskryminacji i wykluczenia. Przez kontrolę psychiczną, ekonomiczną – i kulturową.
Jaka jest rola sztuki w dyskusji na temat przemocy ze względu na płeć? Czy jest ona raczej językiem osób, które doświadczają przemocy, czy narzędziem jej sprawców? Formą dominacji czy przestrzenią spotkania? Jak sztuka może pomóc w zrozumieniu mechanizmów przemocy?
O przemocy, sztuce i płci porozmawiają:
1. Iwona Demko - polska artystka wizualna, rzeźbiarka, kuratorka wystaw. Wykładowczyni Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, feministka, aktywistka.
2. dr hab. Agnieszka Draus - teoretyk muzyki, Dziekan Wydziału Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej AMUZ w Krakowie, profesor w Katedrze Teorii i Interpretacji Dzieła Muzycznego, sekretarz w Zarządzie Sekcji Muzykologów ZKP.
3. Dominika Kasprowicz – politolożka, badaczka i menedżerka kultury, prof. UJ, dyrektorka Instytutu Kultury Willa Decjusza
4. Radosław Nawojski - doktorant socjologii, w ramach pracy doktorskiej zajmuje się badaniem, dokumentowaniem i archiwizowaniem masowej mobilizacji społecznej prowadzonej w ramach Czarnych Protestów i Strajków Kobiet.
5. Zuzanna Radzik - publicystka, teolożka, felietonistka i działaczka społeczna. Wiceprezeska Forum Dialogu, autorka m.in. "Kościół Kobiet"
Panel dyskusyjny poprowadzą: socjolożka Inga Hajdarowicz oraz pisarz i dziennikarz Michał Kuźmiński.
Z uwagi na obowiązujące przepisy związane z Covid19 panel odbędzie się w formule online, poprzez platformę Zoom oraz udostępniany na żywo na profilach społecznościowych FB:
Fundację 2Act: www.facebook.com/Fundacja2Act
Stowarzyszenie Willa Decjusz: www.facebook.com/WillaDecjusza
Instytut Kultury Willa Decjusza: www.facebook.com/Decjusz
Po debacie odbędzie się koncert, podczas którego nastąpi uroczyste prawykonanie utworów napisanych w ramach 1. międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego „Art and Violence”, na trio fortepianowe (skrzypce, wiolonczela, fortepian).
Zwycięskie prace kompozytorów: Tomasza Szczepanik (I nagroda) i Valentina Schaffa (II nagroda) po raz pierwszy zostaną wykonane we wnętrzach Willi Decjusza, przez Spółdzielnię Muzyczną Contemporary Ensemble. Poza utworami premierowymi wykonane zostaną inne utwory z repertuaru Spółdzielni Muzycznej.
- Te znaki nigdy nie wybaczają. Są pamiętliwe i mogą myśleć o zemście bardzo długo
- Najciekawsze domy do kupienia w Małopolsce do 200 tys. zł. Duże metraże i niska cena
- Ile zarabia kasjer, a ile sprzedawca? Oto zestawienie płac w 18 znanych zawodach
- Najbardziej niebezpieczne przejścia dla pieszych w Krakowie
- Kraków. Tu budują piramidy ze śmieci. A co z recyklingiem w mieście?
