WIDEO: Krótki wywiad
Chorzy na nowotwory krwi potrzebują w leczeniu przeszczepu komórek macierzystych. Niestety, tylko część z nich znajduje zgodnego dawcę w rodzinie. Dla innych jedyną szansą jest znalezienie dawcy niespokrewnionego, czyli całkiem obcej osoby o takim samym kodzie genetycznym. Dlatego już po raz kolejny fundacja DKMS organizuje akcję rejestrowania potencjalnych dawców szpiku.
Kto może zostać dawcą?
Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.
Rejestracja potencjalnych dawców szpiku w Krakowie odbędzie się w sześciu lokalizacjach. 22 lutego: w Parku Handlowym Zakopianka (9-22), w Galerii Bronowice (9-21) oraz w Centrum Serenada. Z kolei 29 lutego wolontariusze będą czekać na wszystkich chętnych, którzy chcą podzielić się cząstką siebie w: Bonarce City Center (10-22), Galerii Krakowskiej (10-22) oraz Galerii Kazimierz (10-21).
- Kraków. Do szpitala trafił 6-latek pod wpływem narkotyków
- W Małopolsce szaleje grypa. Ponad 72 tys. zachorowań
- Środa z profilaktyką w małopolskim NFZ
- Te leki wycofano z aptek. One mogą być groźne dla zdrowia
- Kraków. Są wyniki badań pacjenta z podejrzeniem koronawirusa
- 46-latek z podejrzeniem koronawirusa jest w Krakowie
