https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Szukają ochotników do pracy w szpitalach tymczasowych. Apel wojewody i marszałka

Bartosz Dybała
Szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym
Szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym Szymon Starnawski /Polska Press
Wystartowała rekrutacja do małopolskich szpitali tymczasowych oraz innych placówek ochrony zdrowia, w których leczy się chorych z koronawirusem. - To jest czas dla ludzi niebojących się wyzwań i mających jasne cele - mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

FLESZ - Święto zmarłych. Oni odeszli w tym roku

Powstają szpitale tymczasowe

Szpital tymczasowy, który powstaje na stadionie PGE Narodowym, nie będzie jedyną tego typu placówką w kraju. W każdym województwie powstanie przynajmniej jeden taki szpital dla pacjentów z COVID-19.

Większość z nich zostanie oddana do użytku między 15 a 30 listopada. Dzięki tym działaniom baza łóżek szpitalnych dla pacjentów zakażonych koronawirusem zwiększy się o ponad 5 tys. miejsc - tak zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Jeśli chodzi o Małopolskę, to na tymczasowe szpitale - zgodnie z zapowiedzią ministra - zostaną zaadaptowane: Centrum Urazowe Medycyny Ratunkowej i Katastrof przy ul. Mikołaja Kopernika 50 oraz EXPO Kraków przy ul. Galicyjskiej 9.

Ale jak informowaliśmy jako pierwsi, tego typu placówka ma powstać również m.in. w Tauron Arenie.

Pytanie, kto będzie tam pracował? Nie wszystkie szpitale mają na tyle pracowników, by oddelegować tam część swojego personelu. Jak poinformował wojewoda małopolski Łukasz Kmita, właśnie wystartowała rekrutacja do małopolskich szpitali tymczasowych oraz innych placówek ochrony zdrowia, zajmujących się leczeniem COVID-19.

Zapraszamy do współpracy także wolontariuszy, którzy chcą włączyć się w ten wielki małopolski projekt, jakim jest uruchomienie szpitali tymczasowych. To jest czas dla ludzi niebojących się wyzwań i mających jasne cele. Ludzi, dla których dobro drugiego człowieka jest priorytetem

- mówi Kmita.

- Jest nam potrzebny każdy, kto potrafi i jest gotowy sprostać temu wyzwaniu, zyskując wielkie uznanie w oczach Małopolan. Potrzebujemy dzielnych, dobrych ludzi - powiedział z kolei marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski.

Wojewoda i marszałek zachęcają do współpracy personel medyczny i wolontariuszy, którzy mają uprawnienia medyczne bądź inne, istotne z punktu widzenia skompletowania zespołu szpitali tymczasowych i placówek najmocniej zaangażowanych w walkę z epidemią.

Wszystkie ręce na pokład

Częścią tego zespołu będą lekarze, pielęgniarki, ratownicy i opiekunowie medyczni, salowe, ale też pracownicy obsługi technicznej i technicy elektroradiologii. - Ale potrzebni są też ludzie "dobrej woli" - przedstawiciele służb mundurowych, studenci, harcerze i wolontariusze, którzy mają podstawowe kompetencje w zakresie pomocy medycznej. Podzielcie się swoimi doświadczeniami i dołączcie do drużyny - apelują wojewoda z marszałkiem.

Dziś (4 listopada) premier Mateusz Morawiecki ma ogłosić kolejne obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa

Galerie handlowe i zakłady fryzjerskie zostaną zamknięte? Dz...

Zgłoszenia można przekazywać za pośrednictwem:

  • adresu mailowego: [email protected],
  • infolinii 12 210 22 19 działającej w godzinach 7.30-18,
  • formularza kontaktowego opublikowanego na stronie internetowej muw.pl,
  • zostanie też przygotowana specjalna strona internetowa dedykowana tym placówkom.

Pytanie, co z zarobkami? Precyzyjne kwoty nie padają. Jak czytamy w komunikacie: "wynagrodzenie nie może być niższe niż wynagrodzenie, które osoba skierowana do pracy przy zwalczaniu epidemii otrzymała w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym wydana została decyzja o skierowaniu jej do pracy przy zwalczaniu epidemii".

W Tauron Arenie Kraków odbyło się do tej pory mnóstwo imprez

Szpital tymczasowy w Tauron Arenie Kraków. Zobacz, jak hala ...

Szpital Narodowy CSK MSWiA na Stadionie Narodowym w Warszawie

Szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym w Warszawie przyjm...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zbigniew Rusek

Mogłyby pielęgniarki po dawnych liceach medycznych wrócić do łask, tym bardziej, że one zwykle mają większe umiejętności praktyczne niż te magister pielęgniarstwa, a w tym zawodzie praktyka jest bardzo ważna. Niejedna pani magister pielęgniarstwa nie potrafi (bez niszczenia żył pacjentowi poprzez wielokrotne próby wkłucia się) pobrać krwi do analizy, a jest to jedna z podstawowych czynności wykonywanych przez pielęgniarkę.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska