FLESZ - Marsz Niepodległości będzie zmotoryzowany
W środę, 11 listopada, przypada 102. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Ze względu na aktualną sytuację epidemiczną tegoroczne uroczystości związane ze Świętem Niepodległości będą miały przede wszystkim charakter symboliczny. Oddając hołd bohaterom walk o niepodległość, wojewoda małopolski Łukasz Kmita złoży kwiaty przy Pomniku Żołnierzy Polski Walczącej na Powiślu, przed Krzyżem Katyńskim na placu o. Adama Studzińskiego, a także przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Jana Matejki. Nie będzie jednak patriotycznego pochodu ani wojskowej z udziałem tysięcy mieszkańców.
W katedrze na Wawelu tradycyjnie zostanie odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny. Zgodnie z aktualnymi obostrzeniami liczba uczestników liturgii została ograniczona.
Wojewoda małopolski zachęca wszystkich Małopolan do symbolicznego uczczenia Narodowego Święta Niepodległości w gronie rodzinnym. W trosce o zdrowie i życie osób starszych skierował również specjalny apel do Kombatantów, aby pozostali w swoich domach.
– W tym roku, obecna sytuacja epidemiczna, nie tylko w Krakowie, ale i w całej Polsce, nie pozwala na organizację uroczystości, tak jak to miało miejsce w latach ubiegłych. Zwracam się do Państwa, Czcigodni Kombatanci, o pozostanie w domach, by nie narażać siebie i swoich bliskich – apeluje wojewoda Łukasz Kmita. – Mimo iż nie możemy wspólnie i uroczyście świętować odzyskania przez Polskę Niepodległości, niech w szczególności dzisiaj przyświeca nam pamięć o wydarzeniach z roku 1918, niech żyje ona w naszych sercach, a radość wynikająca z zrzuconego jarzma przypomina o bohaterach narodowych – dodaje.
Pomimo trudności związanych z obowiązującą sytuacją, władze regionu zachęcają jednak do wspólnego cieszenia się z niepodległości, ale bez wychodzenia z domu. Taką możliwość daje m.in. włączenie się w akcję „Niepodległa do hymnu” i w samo południe 11 listopada zaśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego.
W ramach akcji „Niepodległa do hymnu”, organizowanej przez Biuro Programu „Niepodległa”, w samo południe z wieży kościoła Mariackiego zostanie odegrany hymn państwowy, a tuż po nim zabrzmi hejnał.
W tym roku z powodu pandemii koronawirusa krakowianie nie spotkają się też na Rynku Głównym, aby śpiewająco świętować rocznicę odzyskania niepodległości. Krakowska Lekcja Śpiewania „Droga Niepodległości” została przygotowana w zmienionej formule – odbędzie się w sieci i na antenie Radia Kraków.
W rocznicę odzyskania niepodległości Kraków został udekorowany flagami państwowymi. Pojawiły się na Rynku Głównym, Małym Rynku oraz na budynkach publicznych. Mieszkańcy wywiesili flagi narodowe na swoich domach. Na ulice Krakowa wyjechał tabor komunikacji zbiorowej udekorowany biało-czerwonymi flagami.
W Święto Niepodległości kładka o. Bernatka, estakada tramwajowa Lipska-Wielicka oraz TAURON ARENA Kraków zaświecą się na biało-czerwono. Patriotyczna iluminacja pojawi się również na wieży telewizyjnej firmy Emitel na Krzemionkach.
- Rośliny antysmogowe - warto je mieć w swoim domu!
- Jak wyglądały mieszkania w PRL? Zobacz archiwalne zdjęcia
- Koronawirus w Polsce [DANE, MAPY, WYKRESY]
- Kinga Duda niczym Ivanka Trump. MEMY o córce prezydenta
- Spowiedź "Miśka". 10 szokujących fragmentów zeznań byłego lidera gangu kiboli Wisły
- Luksus po krakosku. TOP 15 najdroższych mieszkań
