Nasza Loteria

Kraków. Teatr Barakah jako pierwszy zaprasza na premierę po pandemii - "Innych ludzi" według Masłowskiej

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Iwona Bandzarewicz
10 lipca w krakowskim Teatrze Barakah swoją premierę będzie miała sztuka „Inni ludzie”. To teatralna wersja cenionej powieści Doroty Masłowskiej w reżyserii Macieja Gorczyńskiego z plejadą podwawelskich aktorów w rolach głównych. „Inni ludzie” są pierwszym premierowym spektaklem wystawionym przez krakowskie sceny od czasu wybuchu pandemii.

FLESZ - Kto wygra drugą turę?

Powieść Doroty Masłowskiej ukazała się w druku dwa lata temu nakładem Wydawnictwa Literackiego i od razu zyskała entuzjastyczne opinie wśród czytelników i krytyków. Głównymi jej bohaterami są skrajnie przeciwstawne postacie: młody dresiarz Kamil, który chce zostać gwiazdą hip-hopu oraz Iwona, mężatka w średnim wieku, która przeżywa akurat kryzys swego związku.

- Generalnie szukałem współczesnego polskiego tekstu, najlepiej dramatycznego. Przeczytałem „Innych ludzi” i uznałem, że to najlepszy tekst, który opowiada o obecnej, polskiej rzeczywistości. Do tej pory zajmowałem się zupełnie innymi rzeczami: Szekspirem, Czechowem, Kafką, Tischnerem. Czyli światową klasyką. Ostatni spektakl, jaki zrobiłem to „Finnegans Wake” według Jamesa Joyce’a. I to nie przypadek, że sięgnąłem po nim akurat po Masłowską. Bo w obu tych tekstach jest to samo – bardzo głęboki realizm, wynikający ze słuchania języka – mówi reżyser przedstawienia.

Maciej Gorczyński jest absolwentem Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Pracuje zarówno jako reżyser, ale i jako aktor. Debiutował w 2014 roku w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie „Latem 1910” na podstawie dramatu Zuzanny Bojdy. Jego spektaklem dyplomowym było „Requiem” Hanocha Levina, które wystawił w krakowskim Teatrze Barakah. Współpracował blisko z Ośrodkiem Praktyk Teatralnych Gardzienice, gdzie wyreżyserował sześć autorskich spektakli. Jego specjalnością są interdyscyplinarne przedstawienia, łączące rożne rodzaje sztuki.

- Książka Masłowskiej to bardzo wdzięczny materiał. Jest bowiem oparta w dużym stopniu na kulturze hip-hopowej – a to znaczy, że korzysta z takich technik jak cytat czy remiks. Przenosząc ten tekst na scenę, postanowiłem wykorzystać do zrobienia adaptacji te same narzędzia. Dało mi to dużą frajdę w konstruowaniu własnej struktury. Wykorzystując historię stworzoną przez Masłowską, sięgałem dowolnie po jej fragmenty, by wykreować własną opowieść – tłumaczy reżyser.

Ze względu na tematykę, ważną rolę w przedstawieniu spełnia muzyka. Odpowiada za nią warszawski zespół Cukry, który tworzą trzy młode aktorki, wokalistki i instrumentalistki – Lena Witkowska, Karolina Głogowska i Agnieszka Kocińska. Specjalizują się one w nowoczesnych utworach, łączących skrajne elementy: z jednej strony hip-hop, a z drugiej – piosenkę poetycką i miejski folklor. W przypadku „Innych ludzi” grupę wspomógł Piotr Korzeniak – krakowski kompozytor i realizator dźwięku w Teatrze Barakah.

- W sferze aktorskiej oparłem się o zespół Teatru Barakah - Iwonę gra Monika Kufel, a Macieja – Paweł Wolsztyński. W Kamila wciela się Piotr Mateusz Wach, który jest nie tylko aktorem, ale też tancerzem, choreografem i performerem. Narrację prowadzi Ana Nowicka oraz dziewczyny z zespołu Cukry – Agnieszka Kocińska i Lena Witkowska. Ważna jest też scenografia Iwony Bandzarewicz, która na potrzeby spektaklu zrealizowała kilka filmów wideo. Będziemy więc mocno działać multimedialnie. W sumie cały Teatr Barakah hula przy tym spektaklu – podkreśla reżyser.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska