Spektakl "W trawie. Laboratorium sensoryczne", to zaproszenie do wspólnego poszukiwania i dzielenia się fascynacjami mikroświata stworzeń, które fascynują dużych i małych. Przedstawienie adresowane do współczesnych rodzin zamieszkujących miasta ma stać się przygodą, która zachęci do odkrywania świata przyrody na nowo. Jak zapowiadają twórcy, przedstawienie nie będzie jednak mówiło wprost o zagrożeniach płynących z braku kontaktu z naturą i zaniku relacji ze światem zwierząt, roślin i owadów.
"Stanie się także inspiracją do poszukiwania we własnym otoczeniu mikroświata przyrody oraz przyglądania się mu z bliska jako fascynującemu zjawisku" - zapowiadają twórcy.
To pierwszy taki spektakl w Teatrze Groteska, adresowany jest bowiem dla dzieci od pierwszego do czwartego roku życia. Nie tylko tematyk i sposób inscenizacji, ale też przestrzeń Sceny Kopułowej została specjalnie zaaranżowana, m.in. wyznaczone zostały strefy odpoczynku, do zaparkowania wózków, a także w wyznaczonych miejscach znajdują się przewijaki. Widzowie będą siedzieć na specjalnych poduszkach ułożonych wprost na podłodze i nikt nie będzie spoglądał karcąco, gdy będą żywiołowo reagować. Teatr najnajów kieruje się swoimi prawami.
- "W trawie. Laboratorium sensoryczne" to pierwszy w historii Teatru Groteska spektakl, wpisujący się w nurt teatru dla najnajmłodszych i choć dziedzina ta rozwija się w Polsce już od blisko 20 lat, spotkania z niekiedy jeszcze raczkującą publicznością, wciąż bywają traktowane jako coś nowego. Dlatego właśnie nam - twórczyniom tego spektaklu, bardzo zależy na tym, żeby publiczność czuła się komfortowo i bezpiecznie od przekroczenia progu teatru - mówi Alicja Morawska - Rubczak, reżyserka spektaklu.
Spektakle dla najnajmłodszych nastawione są na kształtowanie kreatywności maluchów i pobudzanie ich wszystkich zmysłów.
"W trawie. Laboratorium sensoryczne" to spektakl łączący elementy teatru formy (z lalkami na scenie), z kompozycją plastyczną (scenografia: Barbara Małecka) intrygująco łączącą kształty i kolory, w ciekawy sposób dialogując z warstwą muzyczną (muzyka: Iwona Skv) i ruchową (choreografia Monika Kiwak).
"Aktorki od pierwszych minut spektaklu, który zaczyna się w teatralnej kawiarni i obejmuje wspólne wędrowanie po teatrze, stają się przewodniczkami dla widowni. Sam spektakl podzielony jest na część do oglądania, przyglądania się i część interaktywną, w której wszyscy współdziałają razem" - zapowiada Teatr Groteska.
Pierwszy spektakl dla najnajów 16 grudnia o godz. 17.00. Przedstawienie trwa 45 minut bez przerwy.