Teraz jego elewacja od strony ulicy Limanowskiego jest zabezpieczana konstrukcją z siatką. Ponadto obijana jest szczelnie korona muru - której nie przykrywa już dach, po wcześniejszym pożarze, a następnie zdemontowaniu w całości. Dzięki takiemu osłonięciu mur nie będzie od góry zalewany wodą podczas opadów.
Dom przy Limanowskiego 47-49 niszczeje od lat. W 2007 roku częściowo strawił go pożar.
Stan prawny nieruchomości jest nieuregulowany: 50 proc. udziałów nieruchomości reprezentowane jest przez kuratora, który zajmuje się poszukiwaniem spadkobierców. Udziały w drugiej części nieruchomości nabył Skarb Państwa w 2022 r., a następnie Kraków - wskutek komunalizacji w 2023 roku.
Ten jeden z najstarszych budynków w Podgórzu od pewnego czasu poddawany pracom zabezpieczającym, dla poprawy stanu technicznego, w związku z decyzją Powiatowego Inspektoratu Budowalnego. Zgodnie z decyzją wojewódzkiego konserwatora zabytków wykonano też demontaż dachu, a odeskowanie zostało złożone na terenie posesji. Rozebranie dachu - jak podkreślają urzędnicy - zażegnało potencjalną możliwość zawalenia się budynku.
- Prace zabezpieczające, nadzorowane przez Zarząd Budynków Komunalnych, rozpoczęły się 15 lipca i potrwają do 12 sierpnia tego roku. Zakres robót obejmuje m.in. wykonanie rusztowania i montaż zabezpieczenia dla pieszych, częściowe uporządkowanie wnętrza budynku, mocowanie siatki stalowej ocynkowanej na ścianach, montaż słupów i montaż nowej konstrukcji drewnianej na koronach murów - wymienia Patrycja Piekoszewska z biura prasowego Urzędu Miasta Krakowa.
Co rozebranych elementów konstrukcyjnych dachu - jak informuje magistrat - zabezpieczono je celem przyszłego odtworzenia dachu.
Obecnie, ze względu na nieuregulowany stan własnościowy obiektu (brak ujawnionych spadkobierców współwłaściciela), dalsze prace remontowe nie są planowane.
Jak informował krakowski magistrat wiosną br., podjęto też rozmowy zmierzające do rozpoczęcia działań, które miałyby ułatwić późniejszą rekonstrukcję budynku i stworzenie możliwości zagospodarowania go na kompleks muzealny Podgórza. W tej sprawie Wydział Mieszkalnictwa UMK zwrócił się do Muzeum Krakowa oraz Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
- W odpowiedzi obie instytucje wyraziły zainteresowanie działaniami. Dyrektor Muzeum Krakowa wskazał, że w wyremontowanych budynkach mógłby powstać kompleks muzealny, stanowiący przedłużenie powstałego w 2018 roku Muzeum Podgórza. Natomiast Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego zauważył, że na terenie Podgórza prężnie działają już placówki kulturalne i edukacyjne, stąd zaproponował przeznaczyć budynek na inną niż ta działalność, to jest na przykład na potrzeby seniorów. Decyzje w tym zakresie nie zostały jeszcze podjęte - informuje Patrycja Piekoszewska z biura prasowego UMK w odpowiedzi na pytanie o efekt podjętych rozmów.
Promienie słoneczne mogą powodować nowotwór skóry. Jak się chronić?
