https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. To ostatni moment, by zobaczyć wczesne rysunki Wyspiańskiego. Wracają do prywatnej kolekcji

Anna Piątkowska
To ostatnia chwila, by zobaczyć akademickie rysunki węglem Stanisława Wyspiańskiego
To ostatnia chwila, by zobaczyć akademickie rysunki węglem Stanisława Wyspiańskiego Andrzej Banas
Nigdy wcześniej nie prezentowane na wystawie dzieła Stanisława Wyspiańskiego ze zbiorów Ziyada Raoofa krakowska publiczność może zobaczyć jeszcze tylko do 27 października. Od 2 listopada w Muzeum Wyspiańskiego zmieni się ekspozycja.

12 wyjątkowych dzieł Stanisława Wyspiańskiego z kolekcji Ziyada Raoofa po raz pierwszy można zobaczyć na wystawie.

Akademickie rysunki węglem i obrazy olejne – studia aktów oraz portrety kobiet i mężczyzn – powstałe w Paryżu w latach 1892-1893 – w sumie czternaście prac - po raz pierwszy zobaczyć może szeroka publiczność. Pochodzą one z kolekcji Ziyada Raoofa, pełnomocnika rządu Kurdystanu w Polsce, krakowianina z wyboru i wielbiciela prac Stanisława Wyspiańskiego.

- Przez ćwierć wieku tylko ja podziwiałem te prace, dałem się namówić na pokazanie ich publiczności. Na początku miałem dziwne wrażenie, kiedy widziałem plakaty, na których jest jedna z prezentowanych tu prac, ale cieszę się, że mogę się podzielić z krakowianami przyjemnością obcowania z tymi dziełami. Tym bardziej, że niewiele jest dostępnych prac Wyspiańskiego z okresu paryskiego – wyjaśniał podczas otwarcia wystawy właściciel kolekcji.

Nowa odsłona wystawy w Muzeum Wyspiańskiego od 2 listopada

2 listopada muzealnicy zapowiadają zmianę ekspozycji, w planach jest „Pokaz portretu Elizy Pareńskiej i rysunków z kolekcji prywatnej”.

Wystawa stała zostanie wzbogacona o pokaz prywatnej kolekcji dzieł Stanisława Wyspiańskiego związanych z Elizą Pareńską z Mühleisenów i jej mężem Stanisławem Pareńskim. Ich salon w pałacu przy ulicy Wielopole 4 w Krakowie skupiał na przełomie XIX i XX wieku całą niemal bohemę artystyczną miasta. Odwiedzał go również Stanisław Wyspiański, który sportretował słynące z urody i inteligencji córki Pareńskich: Marię, Zofię oraz Elizę.

Wizerunek najmłodszej z sióstr, zwanej Lizką, namalował w roku 1905, należy on do piękniejszych młodopolskich portretów artysty.

„Oprócz tego dzieła, w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni, wyeksponowanych zostanie pięć dotychczas niepokazywanych szerokiej publiczność rysunków z kolekcji Pareńskich. Subtelne, ołówkowe prace z lat 1889–1891 pochodzą, m.in. z okresu pracy Wyspiańskiego nad dekoracją malarską kościoła Mariackiego. Są to karty z rozproszonych szkicowników, m.in. „Mariackiego”, znajdującego się w kolekcjach Muzeum Narodowego w Krakowie i Warszawie oraz Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki we Lwowie” – zapowiada Muzeum Narodowe w Krakowie.

Pokaz potrwa do 04 maja 2025 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska