12 wyjątkowych dzieł Stanisława Wyspiańskiego z kolekcji Ziyada Raoofa po raz pierwszy można zobaczyć na wystawie.
Akademickie rysunki węglem i obrazy olejne – studia aktów oraz portrety kobiet i mężczyzn – powstałe w Paryżu w latach 1892-1893 – w sumie czternaście prac - po raz pierwszy zobaczyć może szeroka publiczność. Pochodzą one z kolekcji Ziyada Raoofa, pełnomocnika rządu Kurdystanu w Polsce, krakowianina z wyboru i wielbiciela prac Stanisława Wyspiańskiego.
- Przez ćwierć wieku tylko ja podziwiałem te prace, dałem się namówić na pokazanie ich publiczności. Na początku miałem dziwne wrażenie, kiedy widziałem plakaty, na których jest jedna z prezentowanych tu prac, ale cieszę się, że mogę się podzielić z krakowianami przyjemnością obcowania z tymi dziełami. Tym bardziej, że niewiele jest dostępnych prac Wyspiańskiego z okresu paryskiego – wyjaśniał podczas otwarcia wystawy właściciel kolekcji.
Nowa odsłona wystawy w Muzeum Wyspiańskiego od 2 listopada
2 listopada muzealnicy zapowiadają zmianę ekspozycji, w planach jest „Pokaz portretu Elizy Pareńskiej i rysunków z kolekcji prywatnej”.
Wystawa stała zostanie wzbogacona o pokaz prywatnej kolekcji dzieł Stanisława Wyspiańskiego związanych z Elizą Pareńską z Mühleisenów i jej mężem Stanisławem Pareńskim. Ich salon w pałacu przy ulicy Wielopole 4 w Krakowie skupiał na przełomie XIX i XX wieku całą niemal bohemę artystyczną miasta. Odwiedzał go również Stanisław Wyspiański, który sportretował słynące z urody i inteligencji córki Pareńskich: Marię, Zofię oraz Elizę.
Wizerunek najmłodszej z sióstr, zwanej Lizką, namalował w roku 1905, należy on do piękniejszych młodopolskich portretów artysty.
„Oprócz tego dzieła, w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni, wyeksponowanych zostanie pięć dotychczas niepokazywanych szerokiej publiczność rysunków z kolekcji Pareńskich. Subtelne, ołówkowe prace z lat 1889–1891 pochodzą, m.in. z okresu pracy Wyspiańskiego nad dekoracją malarską kościoła Mariackiego. Są to karty z rozproszonych szkicowników, m.in. „Mariackiego”, znajdującego się w kolekcjach Muzeum Narodowego w Krakowie i Warszawie oraz Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki we Lwowie” – zapowiada Muzeum Narodowe w Krakowie.
Pokaz potrwa do 04 maja 2025 r.
