FLESZ - Cyfrowe wsparcie meteorologii

Inaugurację poprzedziła Msza Święta, odprawiona w kościele pod wezwaniem Pana Jezusa Dobrego Pasterza.
W trakcie uroczystej inauguracji nowego roku akademickiego odbyła się immartykulacja, w trakcie której indeksy odebrało ośmiu studentów studiów stacjonarnych I stopnia, a także wręczenie medali.
Swoje przemówienie otwierające 69. rok akademicki Uniwersytetu Rolniczego, rektor prof. Sylwester Tabor rozpoczął od cytatu- „Świat staje się bezużyteczny, jeśli się go z nikim nie dzieli" z utworu "Obłok Magellana", dodając iż bardzo silnie koresponduje on z realiami świata, w którym żyjemy. Przypomniał również swoją zeszłoroczną refleksję o "potędze ludzkiego umysłu", która odnosiła się do stwierdzenia, że "sukces w walce z epidemią zależy od osiągnięć naukowców tej rangi co Pasteur, Koch, Funk czy Koprowski – naukowców, którzy zmienili oblicze medycyny".
- Dzisiaj, moje przemyślenia muszę poddać korekcie i gloryfikację potęgi umysłu jednostek zastąpić gloryfikacją potęgi umysłów interdyscyplinarnych zespołów badawczych, zespołów – współpracujących z personelem medycznym, na co dzień ofiarnie wypełniającym swoją misję. Dlatego teraz proszę wszystkich zebranych o brawa. Niech będą one wyrazem naszej wdzięczności dla lekarzy, pielęgniarek i ratowników, którzy w trudnych chwilach dawali nadzieję - mówił prof. Sylwester Tabor
Rektor UR odniósł się też do kluczowych zadań przed jakimi stanął Uniwersytet Rolniczy w zeszłym roku akademickim. Wśród nich znalazły się m.in. "konieczność poprawy Zarządzania Uczelnią skutkującą wzrostem sprawności i efektywności realizowanych procesów" czy „wzrost jakości badań prowadzący do osiągnięcia wysokiej kategorii naukowej”. Jak tłumaczył rektor UR, pierwsze z zadań zostało wykonane w wielu obszarach czego skutkiem jest nowy Statut, Regulamin organizacyjny oraz nowa Strategia, która powstała przy udziale praktyków zasiadających w Radzie Uczelni. W przypadku zaś drugiego z zadań prof. Sylwester Tabor powiedział, że "realizacja tego celu jest na ostatniej prostej" i w związku z tym chciałby mu poświęcić dłuższą chwilę.
- W tym roku akademickim czeka nas ewaluacja, która określi pozycję Uniwersytetu Rolniczego na najbliższą przyszłość – na dekadę – odwołując się do słów Prezydenta Bidena. Przed nami ocena kadry naukowej – i w tym miejscu ponowię zeszłoroczny apel: „nie może zabraknąć nam determinacji, ale także i odwagi w podejmowaniu trudnych działań” - zaznaczył rektor UR.
Przyznał następnie, że uczelnia dostrzega szansę w programach takich jak „Zielony Ład”, „Fit for 55”, czy w przyjętej przez Komisję Europejską „Nowej Strategii Leśnej UE do 2030 roku”. Odniósł się następnie do prac Rady ds. Rolnictwa przy Prezydencie RP, z której spotkań wywnioskować można, że "w kontekście wielu tych programów – planowanie produkcji i redystrybucja żywności będą nadal stanowiły obszary krytyczne". Rektor UR wspomniał też o wyzwaniu jakim dla działalności innowacyjnej i wdrożeniowej jest „Przemysł 4.0” zintegrowany z pojęciem „Rolnictwo 4.0”, o czym mówi ostatni raport Europejskiego Trybunału Obrachunkowego poruszający kwestie m.in. produkcji rolniczej w połączeniu z zarządzaniem zasobami wody czy przeciwdziałaniu skutkom suszy.
- Czytając ten dokument przekonałem się, że w wielu obszarach w nim poruszanych od lat z powodzeniem prowadzimy badania. I chociaż cieszą nas wyniki, o tyle smuci tak niewystarczający poziom ich implementacji do gospodarki. Są też i dobre przykłady kooperacji Nauka-Praktyce. Od 10 lat Uniwersytet Rolniczy koordynuje konferencje prowadzone we współpracy z Przedsiębiorstwem Rolno-Przemysłem Agromax w Raciborzu - powiedział prof. Sylwester Tabor
W dalszej części swojego wystąpienia rektor UR zaznaczył: - dokładamy wszelkich starań, aby Uniwersytet Rolniczy w Krakowie – jedyna taka uczelnia w regionie Polski południowo-wschodniej był podmiotem aktywnie obecnym w przestrzeni nauki i innowacji(...)Realizując to zadanie patrzymy również lokalnie, stąd inicjatywa powołania jednostki ogólnouczelnianej pn. „Obserwatorium Rozwoju i Dziedzictwa Kulturowego Regionów”.
Pozostając w temacie realizacji misji i strategii UR, prof. Sylwester Tabor poinformował zgromadzonych o tym, że nadał dwóm celom inwestycyjnym tj. Centrum Innowacji oraz Badań Prozdrowotnej i Bezpiecznej Żywności oraz Klinice Małych Zwierząt statutu działań priorytetowych, których realizacja, jak dodał, nie byłaby możliwa bez pomocy i życzliwości Marszałka Województwa Małopolskiego oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Na koniec rektor UR skierował również kilka słów do społeczności akademickiej:
- W nowym roku akademickim studentom życzę ciekawości świata i odwagi do stawiania pytań, nawet tych najprostszych, bo te są najtrudniejsze. Realizujcie swoje marzenia w naszym Uniwersytecie, wspólnocie nauczycieli i uczniów, gdzie relacje mistrz – uczeń stanowią podstawową formę poszukiwania prawdy. Znajdźcie swoich mistrzów, którzy pobudzą was do kreatywnego działania, bo takich absolwentów potrzebuje społeczeństwo. Znajdźcie mistrzów, o których będziecie wspominać latami. Nauczycielom życzę nieustannej wytrwałości i uporu w prowadzeniu badań i stawiania trafnych hipotez. Pracownikom administracji i obsługi życzę satysfakcji czerpanej z realizacji codziennych, ale jakże istotnych dla funkcjonowania Uczelni, zadań (...) - powiedział prof. Sylwester Tabor
Wykład inauguracyjny pt. „Choroby koronawirusowe, temat znany lekarzom weterynarii od lat” wygłosił prof. dr. hab. wet. Zygmunt Pejsak.
- Popularne leki wycofane z aptek w Polsce. Jest nowa lista od GIF WRZESIEŃ 2022
- Najlepszy Dom Świata stoi pod Krakowem! Zobacz, jak wygląda!
- Linia tramwajowa do Górki Narodowej jak w San Francisco. Ale bez pętli?
- Kiedyś Wawel zasłaniał tajemniczy budynek. Teraz jego istnienie byłoby oburzające
- Samochody pojechały już S7. Odcinek od węzła Widoma do węzła Szczepanowice otwarty!
- Kto nie może wziąć ślubu kościelnego? Oto przypadki, gdy ksiądz odmówi narzeczonym