Kraków. Uniwersytet Rolniczy zainaugurował kolejny rok akademicki

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Uniwersytet Rolniczy
W środę, 6 października, w Centrum Kongresowym UR odbyła się uroczysta inauguracja 69. roku akademickiego w Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie.

FLESZ - Cyfrowe wsparcie meteorologii

Inaugurację poprzedziła Msza Święta, odprawiona w kościele pod wezwaniem Pana Jezusa Dobrego Pasterza.

W trakcie uroczystej inauguracji nowego roku akademickiego odbyła się immartykulacja, w trakcie której indeksy odebrało ośmiu studentów studiów stacjonarnych I stopnia, a także wręczenie medali.

Swoje przemówienie otwierające 69. rok akademicki Uniwersytetu Rolniczego, rektor prof. Sylwester Tabor rozpoczął od cytatu- „Świat staje się bezużyteczny, jeśli się go z nikim nie dzieli" z utworu "Obłok Magellana", dodając iż bardzo silnie koresponduje on z realiami świata, w którym żyjemy. Przypomniał również swoją zeszłoroczną refleksję o "potędze ludzkiego umysłu", która odnosiła się do stwierdzenia, że "sukces w walce z epidemią zależy od osiągnięć naukowców tej rangi co Pasteur, Koch, Funk czy Koprowski – naukowców, którzy zmienili oblicze medycyny".

- Dzisiaj, moje przemyślenia muszę poddać korekcie i gloryfikację potęgi umysłu jednostek zastąpić gloryfikacją potęgi umysłów interdyscyplinarnych zespołów badawczych, zespołów – współpracujących z personelem medycznym, na co dzień ofiarnie wypełniającym swoją misję. Dlatego teraz proszę wszystkich zebranych o brawa. Niech będą one wyrazem naszej wdzięczności dla lekarzy, pielęgniarek i ratowników, którzy w trudnych chwilach dawali nadzieję - mówił prof. Sylwester Tabor

Rektor UR odniósł się też do kluczowych zadań przed jakimi stanął Uniwersytet Rolniczy w zeszłym roku akademickim. Wśród nich znalazły się m.in. "konieczność poprawy Zarządzania Uczelnią skutkującą wzrostem sprawności i efektywności realizowanych procesów" czy „wzrost jakości badań prowadzący do osiągnięcia wysokiej kategorii naukowej”. Jak tłumaczył rektor UR, pierwsze z zadań zostało wykonane w wielu obszarach czego skutkiem jest nowy Statut, Regulamin organizacyjny oraz nowa Strategia, która powstała przy udziale praktyków zasiadających w Radzie Uczelni. W przypadku zaś drugiego z zadań prof. Sylwester Tabor powiedział, że "realizacja tego celu jest na ostatniej prostej" i w związku z tym chciałby mu poświęcić dłuższą chwilę.

- W tym roku akademickim czeka nas ewaluacja, która określi pozycję Uniwersytetu Rolniczego na najbliższą przyszłość – na dekadę – odwołując się do słów Prezydenta Bidena. Przed nami ocena kadry naukowej – i w tym miejscu ponowię zeszłoroczny apel: „nie może zabraknąć nam determinacji, ale także i odwagi w podejmowaniu trudnych działań” - zaznaczył rektor UR.

Przyznał następnie, że uczelnia dostrzega szansę w programach takich jak „Zielony Ład”, „Fit for 55”, czy w przyjętej przez Komisję Europejską „Nowej Strategii Leśnej UE do 2030 roku”. Odniósł się następnie do prac Rady ds. Rolnictwa przy Prezydencie RP, z której spotkań wywnioskować można, że "w kontekście wielu tych programów – planowanie produkcji i redystrybucja żywności będą nadal stanowiły obszary krytyczne". Rektor UR wspomniał też o wyzwaniu jakim dla działalności innowacyjnej i wdrożeniowej jest „Przemysł 4.0” zintegrowany z pojęciem „Rolnictwo 4.0”, o czym mówi ostatni raport Europejskiego Trybunału Obrachunkowego poruszający kwestie m.in. produkcji rolniczej w połączeniu z zarządzaniem zasobami wody czy przeciwdziałaniu skutkom suszy.

- Czytając ten dokument przekonałem się, że w wielu obszarach w nim poruszanych od lat z powodzeniem prowadzimy badania. I chociaż cieszą nas wyniki, o tyle smuci tak niewystarczający poziom ich implementacji do gospodarki. Są też i dobre przykłady kooperacji Nauka-Praktyce. Od 10 lat Uniwersytet Rolniczy koordynuje konferencje prowadzone we współpracy z Przedsiębiorstwem Rolno-Przemysłem Agromax w Raciborzu - powiedział prof. Sylwester Tabor

W dalszej części swojego wystąpienia rektor UR zaznaczył: - dokładamy wszelkich starań, aby Uniwersytet Rolniczy w Krakowie – jedyna taka uczelnia w regionie Polski południowo-wschodniej był podmiotem aktywnie obecnym w przestrzeni nauki i innowacji(...)Realizując to zadanie patrzymy również lokalnie, stąd inicjatywa powołania jednostki ogólnouczelnianej pn. „Obserwatorium Rozwoju i Dziedzictwa Kulturowego Regionów”.

Pozostając w temacie realizacji misji i strategii UR, prof. Sylwester Tabor poinformował zgromadzonych o tym, że nadał dwóm celom inwestycyjnym tj. Centrum Innowacji oraz Badań Prozdrowotnej i Bezpiecznej Żywności oraz Klinice Małych Zwierząt statutu działań priorytetowych, których realizacja, jak dodał, nie byłaby możliwa bez pomocy i życzliwości Marszałka Województwa Małopolskiego oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Na koniec rektor UR skierował również kilka słów do społeczności akademickiej:

- W nowym roku akademickim studentom życzę ciekawości świata i odwagi do stawiania pytań, nawet tych najprostszych, bo te są najtrudniejsze. Realizujcie swoje marzenia w naszym Uniwersytecie, wspólnocie nauczycieli i uczniów, gdzie relacje mistrz – uczeń stanowią podstawową formę poszukiwania prawdy. Znajdźcie swoich mistrzów, którzy pobudzą was do kreatywnego działania, bo takich absolwentów potrzebuje społeczeństwo. Znajdźcie mistrzów, o których będziecie wspominać latami. Nauczycielom życzę nieustannej wytrwałości i uporu w prowadzeniu badań i stawiania trafnych hipotez. Pracownikom administracji i obsługi życzę satysfakcji czerpanej z realizacji codziennych, ale jakże istotnych dla funkcjonowania Uczelni, zadań (...) - powiedział prof. Sylwester Tabor

Wykład inauguracyjny pt. „Choroby koronawirusowe, temat znany lekarzom weterynarii od lat” wygłosił prof. dr. hab. wet. Zygmunt Pejsak.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie