https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Upały na zmianę z ulewami. Co się dzieje z klimatem? "Coraz więcej energii w atmosferze, coraz gwałtowniejsze zjawiska"

Bartosz Dybała
Wideo
od 16 lat
Kilka dni temu krakowscy urzędnicy ostrzegali przed upałami i uruchamiali kurtyny wodne na placach w centrum miasta, a teraz z kolei synoptycy zapowiadają burze z gradem. Ta zmienność w pogodzie i coraz to bardziej gwałtowne zjawiska są efektem ocieplania się klimatu w całej Polsce. - W atmosferze znajduje się coraz więcej energii, na skutek czego zachodzące w niej procesy fizyczne są coraz bardziej dynamiczne, a zjawiska atmosferyczne coraz bardziej gwałtowne - przekonuje nas dr Agnieszka Ziernicka-Wojtaszek, która na co dzień kieruje Katedrą Ekologii, Klimatologii i Ochrony Powietrza Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Upały na zmianę z ulewami. Co się dzieje z klimatem?

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegli, że we wtorek 25 lipca przez miasto mogą przejść burze z gradem, którym będą towarzyszyć porywy wiatru do 75 kilometrów na godzinę. W ostatnim czasie pogoda w stolicy Małopolski jest bardzo zmienna. Jeszcze kilka dni temu krakowianie zmagali się z upałami, w efekcie których miejscy urzędnicy uruchamiali kurtyny wodne m.in. na Rynku Głównym, a teraz muszą uważać na gwałtowne ulewy. Zdaniem naukowców do takiej zmienności w pogodzie trzeba się przyzwyczaić, a jest ona efektem coraz bardziej ocieplającego się klimatu w Polsce.

- W atmosferze jest coraz więcej energii. W efekcie zachodzące procesy fizyczne są coraz bardziej dynamiczne, a zjawiska atmosferyczne coraz bardziej gwałtowne - mówi dr Agnieszka Ziernicka-Wojtaszek z Katedry Ekologii, Klimatologii i Ochrony Powietrza Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Jej zdaniem "wyraźny i skokowy przyrost temperatury w skali globalnej i w Polsce zaznaczył się zwłaszcza od początku lat 80. XX wieku". - Do atmosfery trafia coraz więcej energii w postaci ciepła, co w konsekwencji prowadzi do wzrostu intensywności zjawisk pogodowych - dodaje Ziernicka-Wojtaszek.

Zauważa, że zmieniła się struktura opadów, głównie w ciepłej porze roku. - Są bardziej gwałtowne, krótkotrwałe, niszczycielskie, powodujące coraz częściej powodzie i podtopienia - twierdzi naukowiec.

Fatalne skutki ulewnych deszczy to efekt m.in. działalności człowieka. - Chodzi o powszechne betonowanie powierzchni, czynienie jej nieprzepuszczalną, nienasiąkliwą dla wszelkich, zwłaszcza gwałtownych opadów, i "wchodzenie" terenów budowlanych na tereny zalewowe i podtapiane, czy podtapialne. Każdy skrawek gruntu należy czy można wykorzystać pod budownictwo, czyli sprzedać wybudowane mieszkania, co będzie później, niech się inni martwią - ironizuje naukowiec.

Krakowscy urzędnicy ostrzegają, że wtorkowe (25 lipca) burze mogą powodować zakłócenia w pracy urządzeń elektrycznych, zagrożenie pożarowe, uszkodzenia drzewostanu, utrudnienia komunikacyjne, lokalne zalania, a tym samym stwarzać poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i życia ludzkiego.

Wybrane dla Ciebie

Zakopane wymieni oświetlenie uliczne. Przy okazji zostanie sprawdzony stan latarni

Zakopane wymieni oświetlenie uliczne. Przy okazji zostanie sprawdzony stan latarni

XIII Murapol Cup. Do Krakowa przyjadą Liverpool, RB Lipsk i Dynamo Kijów

NASZ PATRONAT
XIII Murapol Cup. Do Krakowa przyjadą Liverpool, RB Lipsk i Dynamo Kijów

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska