Upały na zmianę z ulewami. Co się dzieje z klimatem?
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegli, że we wtorek 25 lipca przez miasto mogą przejść burze z gradem, którym będą towarzyszyć porywy wiatru do 75 kilometrów na godzinę. W ostatnim czasie pogoda w stolicy Małopolski jest bardzo zmienna. Jeszcze kilka dni temu krakowianie zmagali się z upałami, w efekcie których miejscy urzędnicy uruchamiali kurtyny wodne m.in. na Rynku Głównym, a teraz muszą uważać na gwałtowne ulewy. Zdaniem naukowców do takiej zmienności w pogodzie trzeba się przyzwyczaić, a jest ona efektem coraz bardziej ocieplającego się klimatu w Polsce.
- W atmosferze jest coraz więcej energii. W efekcie zachodzące procesy fizyczne są coraz bardziej dynamiczne, a zjawiska atmosferyczne coraz bardziej gwałtowne - mówi dr Agnieszka Ziernicka-Wojtaszek z Katedry Ekologii, Klimatologii i Ochrony Powietrza Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.
Jej zdaniem "wyraźny i skokowy przyrost temperatury w skali globalnej i w Polsce zaznaczył się zwłaszcza od początku lat 80. XX wieku". - Do atmosfery trafia coraz więcej energii w postaci ciepła, co w konsekwencji prowadzi do wzrostu intensywności zjawisk pogodowych - dodaje Ziernicka-Wojtaszek.
Zauważa, że zmieniła się struktura opadów, głównie w ciepłej porze roku. - Są bardziej gwałtowne, krótkotrwałe, niszczycielskie, powodujące coraz częściej powodzie i podtopienia - twierdzi naukowiec.
Fatalne skutki ulewnych deszczy to efekt m.in. działalności człowieka. - Chodzi o powszechne betonowanie powierzchni, czynienie jej nieprzepuszczalną, nienasiąkliwą dla wszelkich, zwłaszcza gwałtownych opadów, i "wchodzenie" terenów budowlanych na tereny zalewowe i podtapiane, czy podtapialne. Każdy skrawek gruntu należy czy można wykorzystać pod budownictwo, czyli sprzedać wybudowane mieszkania, co będzie później, niech się inni martwią - ironizuje naukowiec.
Krakowscy urzędnicy ostrzegają, że wtorkowe (25 lipca) burze mogą powodować zakłócenia w pracy urządzeń elektrycznych, zagrożenie pożarowe, uszkodzenia drzewostanu, utrudnienia komunikacyjne, lokalne zalania, a tym samym stwarzać poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i życia ludzkiego.
- 8 najbardziej trujących grzybów w polskich lasach. Niektóre są śmiertelnie groźne!
- Najlepsze punkty widokowe na Tatry. TOP 10 miejsc, które Cię zachwycą!
- Oto małopolskie: Malediwy, Chorwacja, Prowansja, Toskania, a nawet Hawaje!
- Najbardziej betonowe miejsca w Krakowie. Oto ranking "betonowych pustyń"
- Gdzie na lody w Krakowie? Oto miejsca polecane przez internautów