FLESZ - Matura 2022 startuje już 4 maja

Metropolita krakowski mówił podczas mszy świętej na Wawelu, że Konstytucja 3 Maja, której 231. rocznicę uchwalenia dziś świętujemy, to wielki zryw ku niepodległości oraz ku odnowie Rzeczypospolitej. Niemal od samego początku zryw ten był zdeptany przez wrogów zewnętrznych i wewnętrznych zdrajców. Przywołał w tym kontekście m.in. historię Targowicy.
Zacytował również wiersz Cypriana Kamila Norwida "Moja ojczyzna" i podkreślił, że Polska to nie tylko piękny krajobraz, ale "matka, z którą się człowiek rodzi, dzięki której się wzrasta, i którą w wieku dojrzałym trzeba się opiekować". - Wieszcz, na przekór XIX-wiecznym wizjom materialistycznym, zwracał uwagę, że człowiek jest istotą stworzoną przez Boga, a polska tożsamość ukształtowana jest przez wiarę i kulturę chrześcijańską, a nie przez to, do czego chciałyby ją skłonić zaborcze narody - dodał.
Uczestnicy uroczystego przemarszu zatrzymali się na placu imienia ojca Adama Studzińskiego, gdzie pod Krzyżem Katyńskim wieniec złożył m.in. wojewoda małopolski.
Później uroczystości przeniosły się na plac Matejki, wokół którego zebrały się setki mieszkańców z biało-czerwonymi flagami. Odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego. Następnie odczytany został Apel Pamięci, a później zabrzmiała salwa honorowa. Wojewoda małopolski Łukasz Kmita wręczył odznaczenia państwowe m.in. za zasługi w działalności na rzecz ochrony zdrowia publicznego oraz za zasługi dla kultury polskiej.
Łukasz Kmita stwierdził, że Konstytucja 3 Maja była wielkim osiągnięciem polskich elit intelektualnych. - Ojczyzna jest darem i zadaniem. Tak mówił Jan Paweł II. Tak też ojczyznę pojmowali twórcy Konstytucji 3 Maja - mówił do zgromadzonych na placu Matejki wojewoda.
Nie zabrakło też odniesień do wojny na Ukrainie: - Jestem dumny z tego, że pomoc, jaką niesiemy narodowi ukraińskiemu tutaj, w Małopolsce, może być wzorem dla całej Europy.
Dodał, że przyszłość państwa tkwi w jego sile. - Tak jak na przestrzeni wieków, tak i teraz, na świecie czyha zbyt wiele zagrożeń, aby móc pozwolić sobie na celowe osłabianie Polski. W obliczu tego, co dzieje się na Ukrainie, jesteśmy zobowiązani do głębokiego patriotyzmu i troski o naszą ojczyznę. Każdy z nas - na wzór twórców Konstytucji 3 Maja - jest zaproszony do budowania Rzeczypospolitej. To dziejowe zobowiązanie nas wszystkich - twierdzi Kmita.
Wojewoda małopolski Łukasz Kmita wręczył również akty nabycia obywatelstwa polskiego. Później nastąpiło złożenie wieńców przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Matejki.
Kraków. Biało-czerwony Kopiec Kościuszki. Tak w poniedziałek...
- Zachęcamy do udziału w uroczystościach. Niech w naszych sercach rozbłyśnie majowa jutrzenka! Bądźmy dumni z naszej historii, z wielkiego dzieła naszych przodków, jakim była Konstytucja 3 Maja. Niech uroczysta defilada, która towarzyszy obchodom, będzie też okazją do wyrażenia dumy z naszych służb, które zawsze stoją na wysokości zadania - zachęcał krakowian wojewoda małopolski przed wydarzeniem.
Dzień Flagi
Uroczyście było w Krakowie już 2 maja. Tego dnia obchodzono Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Z tej okazji na Małym Rynku odbył się piknik pod nazwą "Tak smakuje małopolska Biało-Czerwona. Przyjdź po flagę". Można było tam natrafić na stoiska z lokalnymi potrawami oraz rękodziełem, przygotowanym przez Koła Gospodyń Wiejskich z Małopolski. Śpiewały regionalne zespoły, a także kapela góralska, a mieszkańcom Krakowa rozdano 2 tysiące flag.
- Blok jak zamek w Krakowie! "Najoryginalniejszy" w mieście! Kto jeszcze nie widział?
- Bierzemy je na potęgę! Oto efekty uboczne popularnych leków bez recepty.
- Zatopione Skawce. Wieś na dnie Jeziora Mucharskiego
- Te znaki zodiaku to najlepsze żony
- Z aptek zniknęło kilkanaście popularnych leków. Wycofał je GIF
- "Perły Śródmieścia" usunięte. To kolejna akcja krakowskiej straży miejskiej