„W zasobach Muzeum Tadeusza Kantora przechowywana jest kolekcja 272 kostiumów, głównie z Teatru Cricot 2 – od jego pierwszych realizacji z 1956 roku po ostatni spektakl Teatru Śmierci. Wcześniej kostiumy te nie zostały w pełni opracowane. „Tadeusz Kantor. Kostiumy. Zbiory Cricoteki” to piąty tom katalogu zbiorów muzealnych z serii wydawniczej Cricoteki, mającej za zadanie zbieranie opracowanej spuścizny T. Kantora” – zapowiada swoją najnowszą publikację Cricoteka.
Na tom „Tadeusz Kantor. Kostiumy. Zbiory Cricoteki” złożyły się fotografie wszystkich kostiumów wraz z notami katalogowymi oraz merytoryczne opracowania ekspertów i autorytetów z dziedziny teatru.
Publikacja powstała pod redakcją kierowniczki Muzeum Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka Małgorzaty Paluch-Cybulskiej, została opracowana przez zespół Muzeum, a autorami tekstów są, oprócz redaktorki tomu, Katarzyna Fazan, Jadwiga Rożek-Sieraczyńska i Maciej Guzy.
– Publikacja „Tadeusz Kantor. Kostiumy” to zwieńczenie dwóch lat intensywnej pracy, którą rozpoczęliśmy od profesjonalnego fotografowania i opracowania kostiumów. Każdy z elementów poszczególnych kostiumów został opracowany osobno. Równolegle powstawały modele 3D kostiumów, które są dostępne w muzeum – informuje Małgorzata Paluch-Cybulska.
Książka została wydana przez Cricotekę w te wakacje, a 14 września odbędą się warsztaty dla juniorów i seniorów promujące publikację.
W najbliższą sobotę zaplanowano całodniową akcję artystyczną, nawiązującą do działań Tadeusza Kantora. Seria czterech warsztatów dla juniorów i seniorów pt. „Strachy na łachy! Szyjemy potwora!” wykorzystuje i bada twórczy potencjał kostiumu – artystyczny, edukacyjny, uniwersalny dla wszystkich pokoleń, poprzez wspólne działanie, ale także doświadczanie sztuki w sposób indywidualny.
„Razem z dziećmi i dorosłymi stworzymy żywą, zmieniającą się rzeźbę z tkanin, używanych ubrań i elementów garderoby. Nawiążemy do akcji Tadeusza Kantora, który w 2 połowie lat 80. zaczął sięgać po gotowe ubrania - umieszczał w gazecie ogłoszenie o zbiórce rzeczy do kolejnego spektaklu i odkupywał od osób prywatnych fraki, tużurki, meloniki czy garnitury, by następnie wykorzystać je jako kostiumy. Uczestnicy będą zszywać, wiązać, wypychać, przedłużać, dziurawić, dopinać. Przekonamy się, czy w efekcie powstanie ogromna piżamowa zjawa czy raczej ciemny potwór” – zapowiada instytucja.
Warsztaty przeznaczone dla rodzin z dziećmi od 5 lat odbędą się w Cricotece 14 września 2024 r., Cricoteka (sala edukacyjna, III piętro). Będą cztery tury warsztatowe o godz.: 12:00, 13:00, 14:00, 15:00. Czas trwania warsztatów: 1 godz. Udział nieodpłatny, obowiązują zapisy: [email protected]
