Siedziba Cricoteki przy ul. Nadwiślańskiej powstała jako połączenie pierwszej elektrowni, która dostarczała prąd dla miasta Podgórza oraz zainspirowanej pracami Tadeusza Kantora abstrakcyjnej bryły, nawiązującej do ambalaży twórcy Cricot 2. Budynek powstawał przez osiem lat. Jego realizacja została powierzona wyłonionemu w drodze konkursu konsorcjum o nazwie IQ2., w skład którego weszły dwie pracownie: nsMoonStudio (Piotr Nawara i Agnieszka Szultk) i Biuro Architektoniczne Wizja (Stanisław Deńko).
W efekcie rewitalizacji powstał budynek mieszczący przestrzenie wystawiennicze, Archiwum Cricoteki wraz z czytelnią, salę teatralną, sale edukacyjne i księgarnię, a także przestrzenie spotkań i relaksu: kawiarnię usytuowaną na najwyższym piętrze budynku, z jednym z najpiękniejszych widoków na panoramę Krakowa i plac przed budynkiem.
Nowy budynek miał przyczynić się do ożywienia podgórskiej części bulwarów wiślanych. Dziś nie tylko do Cricoteki wiodą szlaki w tej części Podgórza, vis a vis powstały apartamentowce, a w 2006 roku - kiedy zaczęto budowę Cricoteki otwarty został hotel Qubus u wylotu Nadwiślańskiej. W ostatnich latach samo Podgórze cieszy się też coraz większym zainteresowaniem mieszkańców i turystów.
Cricoteka świętuje 10-lecie przeprowadzki do Podgórza
Świętowanie z okazji przeprowadzki na Nadwiślańska w Cricotece trwa cały rok, ale główne obchody zaplanowano na 12–15 września.
Jak zapowiada Cricoteka, w programie m.in. debata poświęcona instytucji i jej budynkowi, do której zaproszono m.in. grono specjalistów z dziedzin architektury i urbanistyki, by wspólnie porozmawiać o tym, jak pojawienie się nad brzegiem Wisły Cricoteki zmieniło otoczenie, jak wpłynęło na rozwój Krakowa, dzielnicy i wspólnotę mieszkańców. Debata odbędzie się 12 września, dokładnie w rocznicę uroczystego otwarcia budynku.
Na kolejne dni zaplanowano wiele wydarzeń plenerowych, zarówno na placu Cricoteki od strony Wisły, jak i wewnątrz budynku, m.in.: specjalne oprowadzania po budynku i wystawach oraz zniżki na nasze wystawy, publikacje i gadżety. 14 września zaplanowano wydarzenie promujące wydanie publikacji „Tadeusz Kantor. Kostiumy”, książki – katalogu zbiorów kostiumów, będzie to „Szycie potwora”, a wieczorem na placu przed budynkiem odbędzie się koncert z cyklu „Nowe Polifonie” – wystąpią Reiko Yamada i Artur Majewski.
Świętowanie zamknie ostatni z cyklu tegorocznych Pikników niemożliwych – otwartych całodziennych niedzielnych spotkań, rozpoczynających się przy śniadaniowym stole, wypełnionych plenerowymi wydarzeniami skierowanymi do dzieci, młodzieży i dorosłych: warsztatami, spacerami, koncertami i działaniami sąsiedzkimi, które ożywiają przestrzeń i zachęcają do miejskiego relaksu.
Jak zapowiada Cricoteka, od 12 do 15 września w instytucji będzie prezentowana instalację dźwiękową, skomponowana specjalnie dla budynku Cricoteki w ramach projektu REZONANSE.
