https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. W mieście znajdziemy nawet 800 schronów. Nie pomieszczą one jednak wszystkich krakowian

Ewa Wacławowicz
PAP
Schron pod szpitalem Stefana Żeromskiego w Nowej Hucie
Schron pod szpitalem Stefana Żeromskiego w Nowej Hucie Joanna Urbaniec
W Krakowie jest 700-800 schronów, w tym ok. 260 w Nowej Hucie. Wiele z nich popada w stopniową ruinę, są zagrzybiałe i zawilgocone, a przywrócenie ich do pierwotnej funkcji to wysokie koszty. Zresztą nawet gdyby udało się je przywrócić do użytku, nie pomieściłyby one wszystkich mieszkańców Krakowa.

W 2004 r. nowelizacja ustawy o powszechnym obowiązku obrony zniosła pojęcie budowli ochronnej, więc obecnie żaden podmiot nie jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji, konserwacji, czy też planowania użycia schronów.

- Tamta nowelizacja jakby przekreśliła słowo +schron+. Wspólnoty mieszkaniowe w schronach pod blokami mogą je demontować, przeznaczać na komórki lokatorskie itp. – mówił PAP historyk Dariusz Krzyształowski, prezes Małopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Historii Rawelin i dodał: Destrukcja zapomnianych schronów cały czas przebiega bez nadzoru państwowego.

Według ewidencji przywołanej przez stowarzyszenie, w Krakowie jest 700-800 schronów, w tym najwięcej, bo ok. 260 – w Nowej Hucie. Mimo iż wiele z nich jest mocno nadgryzionych zębem czasu - są zawilgocone, zagrzybiałe, zasypane, są i takie, które udało się zachować.

Przykładem na to może być obiekt pod szpitalem Stefana Żeromskiego w Nowej Hucie, który jest udostępniony zwiedzającym. Pierwotnie miał on służyć jako podziemny szpital na wypadek wojny. Obiekt zajmuje ok. 600 mkw a Stowarzyszenie Rawelin zaaranżowało go tak, jak w PRL-u w czasie zagrożenia. Oprócz standardowych dla schronów pomieszczeń – przedsionki, toalet, filtowentylatornii – są też wyposażone w sprzęt medyczny sala operacyjna, sala opatrunkowa, sale dla chorych, sterylizatornia, apteka czy kąpielisko odkażające.

Na obiekty muzealne przerobione zostały m.in. dwa schrony pod nowohuckim kombinatem. Jeden miał być dla pracowników administracyjnych, drugi miał być dla kadry kierowniczej kombinatu. Były prosto wyposażone w ławy i toalety. Nowohucki oddział Muzeum Krakowa prowadzi zaś ekspozycję m.in. pod dawnym kinem Światowid.

Poza schronami w PRL, powstały schrony przeciwlotnicze, głównie niemieckie, w czasach II wojny światowej. Były to szczeliny przeciwlotnicze, tunele na terenach zielonych. Takie obiekty zachowały się np. w byłej niemieckiej dzielnicy – Krowodrzy. W Parku Krakowskim taki schron jest placówką muzealną.

- Tych schronów kilka się zachowało, większość jest zaśmiecona, zasypana, niedostępna” – powiedział PAP Dariusz Krzyształowski

W październiku strażacy w całym kraju – na polecenie MSWiA – rozpoczęli inwentaryzację schronów i miejsc schronienia. Działania prowadzone były również w Małopolsce i miały potrwać dwa miesiące.

- Są to działania prewencyjne, związane z zarządzaniem kryzysowym i zagadnieniami dotyczącymi ochrony ludności - mówiła nam w październiku Joanna Paździo, rzecznik prasowy wojewody małopolskiego

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik zapowiadał, że na pewno będą pieniądze na doposażenie schronów.

- Z naszego oglądu wynika, że są w słabym stanie - tłumaczył w Programie Trzecim Polskiego Radia

Wiceszef MSWiA ponadto poinformował, że budowane jest proste w obsłudze mobilne narzędzie, które będzie wskazywać lokalizację schronów.

Jeden ze schronów w Nowej Hucie

Bardzo tajemniczy i nieznany schron w Nowej Hucie. Byliśmy w...

Reakcja rynku pracy na inflację

od 16 lat
Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

E
Ehh
Krakow ,normalnie poza celownikiem niestety przez takie instytucje jak na Zamkniętej, gdzie na piętrze lichwarze a na dole Ukraińcy staje sie powoli kłopotliwy, takze dla mieszkańców...
E
Ehh
Spoko, oddaje swoje miejsce w raz ze szczepionka.Lichwarzy i Wolne Sądy też nie liczcie. To towarzystwo wyjedzie,,zachować polskość "Razem z olgiarchami ukraińskimi stworzą problem następnemu krajowi, który te elYty przyjmie.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska