Przystanek Kraków Kościelniki powstanie przy linii kolejowej nr 95 (Kraków Nowa Huta – Podłęże), w sąsiedztwie ul. Pysocice. Wykonawcy wybudują dwa perony jednokrawędziowe. Prowadzić do nich będzie przejście podziemne, wyposażone w pochylnie. Jego lokalizacja pozwoli na wybudowanie w sąsiedztwie parkingu typu „Parkuj i Jedź”. Podróżni pociągami aglomeracyjnymi dojadą do centrum Krakowa w kilkanaście minut.
Równocześnie w Krakowie powstaje przystanek Kraków Piastów, który zlokalizowany będzie w sąsiedztwie ul. Powstańców i Piasta Kołodzieja, w miejscu, gdzie linia kolejowa nr 95 łączy się z linią kolejową nr 8, prowadzącą w kierunku Kielc i Warszawy. Nowe perony zostaną skomunikowane bezpośrednio z wiaduktem drogowym, znajdującym się nad torami. Dostęp dla podróżnych ułatwią schody i windy.
Kolejnym przystankiem, którego budowa rozpoczęła się w Krakowie całkiem niedawno, jest Przylasek Rusiecki. Ten obiekt może być oblegany szczególnie w lecie, bo ułatwi dostęp do pobliskiego, cieszącego się popularnością, kąpieliska.
Celem „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Zaplanowane zadania inwestycyjne umożliwią podróżnym dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Na ten cel przeznaczono ponad 1 mld zł. Środki zostaną wykorzystane na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych. W ramach programu zaplanowano także realizację ponad 100 parkingów przy istniejących i nowo budowanych przystankach. Kwota przeznaczona na budowę parkingów to ponad 74 mln zł. W Małopolsce podróżni już korzystają z przystanków wybudowanych w ramach Programu w Nowym Sączu, Zatorze, Wolbromiu i Dąbrówce, czy w Pisarach na trasie Kraków – Katowice.
Tylko nieco ponad 47% Polaków chce skrócenia tygodnia pracy
