MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. W Nowej Hucie budują nowy przystanek kolejowy Kościelniki. Zobaczcie postęp prac

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Tak PKP Polskie Linie Kolejowe budują przystanek Kraków Kościelniki – nowy obiekt powstaje przy linii kolejowej 95, która łączy Nową Hutę z Podłężem. Przy ul. Pysocice podróżni skorzystają z peronu, nowego przejścia podziemnego i parkingu „Parkuj i Jedź”. To jeden z trzech budowanych aktualnie nowych przystanków dla kolei w Krakowie.

Przystanek Kraków Kościelniki powstanie przy linii kolejowej nr 95 (Kraków Nowa Huta – Podłęże), w sąsiedztwie ul. Pysocice. Wykonawcy wybudują dwa perony jednokrawędziowe. Prowadzić do nich będzie przejście podziemne, wyposażone w pochylnie. Jego lokalizacja pozwoli na wybudowanie w sąsiedztwie parkingu typu „Parkuj i Jedź”. Podróżni pociągami aglomeracyjnymi dojadą do centrum Krakowa w kilkanaście minut.

Równocześnie w Krakowie powstaje przystanek Kraków Piastów, który zlokalizowany będzie w sąsiedztwie ul. Powstańców i Piasta Kołodzieja, w miejscu, gdzie linia kolejowa nr 95 łączy się z linią kolejową nr 8, prowadzącą w kierunku Kielc i Warszawy. Nowe perony zostaną skomunikowane bezpośrednio z wiaduktem drogowym, znajdującym się nad torami. Dostęp dla podróżnych ułatwią schody i windy.

Kolejnym przystankiem, którego budowa rozpoczęła się w Krakowie całkiem niedawno, jest Przylasek Rusiecki. Ten obiekt może być oblegany szczególnie w lecie, bo ułatwi dostęp do pobliskiego, cieszącego się popularnością, kąpieliska.

Celem „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Zaplanowane zadania inwestycyjne umożliwią podróżnym dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Na ten cel przeznaczono ponad 1 mld zł. Środki zostaną wykorzystane na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych. W ramach programu zaplanowano także realizację ponad 100 parkingów przy istniejących i nowo budowanych przystankach. Kwota przeznaczona na budowę parkingów to ponad 74 mln zł. W Małopolsce podróżni już korzystają z przystanków wybudowanych w ramach Programu w Nowym Sączu, Zatorze, Wolbromiu i Dąbrówce, czy w Pisarach na trasie Kraków – Katowice.

Tylko nieco ponad 47% Polaków chce skrócenia tygodnia pracy

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska