MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wielka budowa trasy S7 Widoma - Kraków w Nowej Hucie. Potężne konstrukcje, mosty, estakady. Okolica zmieniła się nie do poznania!

Piotr Rąpalski
Tuż przed długim weekendem Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie opublikowała w internecie najświeższe zdjęcia z budowy trasy S7 na odcinku Widoma - Kraków. Widać potężne konstrukcje estakad i mostów i coraz więcej asfaltu. Ostatnio w ten rejon też wrócił tramwaj do Wzgórz Krzesławickich. Prace dotyczą także ul. Kocmyrzowskiej i przewiduje się kolejne zmiany w ruchu. A już tam mamy spore utrudnienia i korki.

Zmiany na Kocmyrzowskiej

Wraz z początkiem tygodnia nastąpią zmiany w organizacji ruchu w związku z rozbudową ul. Kocmyrzowskiej.

  • Od 3 do 7 czerwca będzie obowiązywał ruch jednokierunkowy na ul. Architektów przy wlocie do ul. Kocmyrzowskiej (wyjazd z osiedla ul. Jarzębiny)
  • Korekta organizacji ruchu zostanie wprowadzona także na wysokości kościoła, w rejonie skrzyżowania z ul. Poległych w Krzesławicach
Wielka budowa trasy S7 Widoma - Kraków w Nowej Hucie. Potężne konstrukcje, mosty, estakady. Okolica zmieniła się nie do poznania!
ZIM

W związku z kolejnym etapem prac przy przebudowie sieci wodociągowej, od 3 czerwca wprowadzone będą połówkowe zajęcia jezdni ul. Architektów przy skrzyżowaniu z ul. Kocmyrzowską. Ruch ulicą Architektów będzie się odbywał w jednym kierunku.

W pierwszym etapie – od 3 czerwca od godz. 9.00, zamknięta będzie północny wlot ul. Architektów przy skrzyżowaniu z Kocmyrzowską. Dopuszczony będzie wyłącznie wjazd w ul. Architektów od strony Kocmyrzowskiej, który od strony centrum będzie się odbywał z pasa do jazdy na wprost (pas do lewoskrętu będzie wyłączony z ruchu). Wyjazd z Architektów nie będzie możliwy – dla kierowców zaplanowano objazd z wykorzystaniem ul. Jarzębiny. Nieczynne będzie przejście dla pieszych przez ul. Kocmyrzowskiej powyżej skrzyżowania oraz przez ul. Architektów. Do dyspozycji pieszych będzie tymczasowe przejście wymalowane na ul. Architektów. Wyłączona będzie sygnalizacja świetlna.

Wielka budowa trasy S7 Widoma - Kraków w Nowej Hucie. Potężne konstrukcje, mosty, estakady. Okolica zmieniła się nie do poznania!
ZIM

W drugim etapie, który zaplanowany jest od 6 czerwca od godz. 9.00, zamknięty dla ruchu będzie południowy pas ul. Architektów. Wjazd z ul. Kocmyrzowskiej od strony centrum będzie się odbywał podobnie jak w poprzednim etapie z pasa do jazdy na wprost. Wyjazd z osiedla będzie możliwy z wykorzystaniem ul. Jarzębiny. W tym etapie czasowo zamknięte będzie przejście dla pieszych przez Kocmyrzowską po południowej stronie skrzyżowania. Piesi będą mieli do dyspozycji przejście tymczasowe przez ul. Architektów. Podobnie jak w poprzednim etapie wyłączona będzie sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu.

Jak informuje wykonawca zadania, ten etap zmian ma się zakończyć 7 czerwca.

Budowa trasy S7 Widoma-Kraków

Budowany odcinek drogi ekspresowej ma 18,3 km długości i połączy istniejące już węzły – Widoma i Kraków Nowa Huta. W ramach inwestycji powstaną cztery węzły (Łuczyce, Raciborowice, Kraków Mistrzejowice, Kraków Grębałów). Zrealizowane zostaną obiekty inżynierskie, drogi dojazdowe i technologiczne, mury oporowe, przejazdy awaryjne oraz wjazdy awaryjne na drogę ekspresową. Przebudowane zostaną istniejące obiekty inżynierskie, sieć dróg (zjazdów, ulic), infrastruktura tramwajowa i kolejowa, sieć i urządzenia melioracyjne. Zbudowane lub przebudowane zostaną chodniki dla pieszych, ścieżki rowerowe, oświetlenie uliczne oraz infrastruktura techniczna.

Droga ekspresowa S7 między Krakowem a granicą województwa świętokrzyskiego będzie pełniła funkcję obwodnicy dla miejscowości: Książ Wielki, Miechów i Słomniki. Skomunikowana będzie z siecią innych dróg poprzez osiem węzłów: Książ, Miechów, Szczepanowice, Widoma, Łuczyce, Raciborowice, węzeł zespolony Kraków Mistrzejowice oraz węzeł zespolony Kraków Grębałów. Na węźle Mistrzejowice S7 połączy się z drogą ekspresową S52, która będzie stanowić Północną Obwodnicę Krakowa. Oddawanie do użytku S7 na północ od Krakowa będzie zapewne następować etapami w latach 2024-2025.

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska