MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Wiemy, jak mieszkańcy chcą zagospodarować zabytkowy dwór Badenich i park wokół budynku

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Klubokawiarnia, miejsce dla aktywnej młodzieży i punkt integracji sąsiedzkiej - na taki cel najchętniej przeznaczyliby budynek dworu Badenich w Wadowie okoliczni mieszkańcy. Z kolei w parku wokół zabytku osoby głosujące widziałyby strefę relaksu i rozrywki. Tak wynika z przeprowadzonych konsultacji społecznych w sprawie przyszłego zagospodarowania zabytkowego dworu i parku wokół niego.

- Z przeprowadzonych konsultacji społecznych wynika, że kluczowe w przyszłym zagospodarowaniu budynku dworu Badenich będą funkcje integracyjne oraz społeczne, a inwestycja cieszy się ogromnym zainteresowaniem społeczności lokalnej, w szczególności osób mieszkających w bezpośrednim sąsiedztwie - mówi Katarzyna Przyjemska-Grzesik, z Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Miejsce integracji sąsiedzkiej

W analizowanych ankietach przeprowadzonych w ramach konsultacji społecznych zadano pytania: Na jaki cel przeznaczyłabyś / przeznaczyłbyś budynek dworu Badenich, tak by przysłużył się wszystkim mieszkańcom?

Około połowa mieszkańców biorących udział w ankiecie wybierało najczęściej: klubokawiarnie, miejsce dla aktywnej młodzieży i miejsce integracji sąsiedzkiej. Jedna czwarta głosujących cieszyłaby się klubem seniora, biblioteką i klubem rodzica, natomiast najniżej wskazywane propozycje dotyczyły odpowiedzi: apteka, lekarz/przychodnia, klub malucha/ żłobek, przedszkole, dom kultury.

Teren wokół dworu

Jeśli chodzi o zagospodarowanie terenu wokół dworu to ankietowani wybierali najczęściej strefę aktywności fizycznej, strefa relaksu i strefa rozrywki.

Tymczasem trwają prace, które mają poprawić stan obiektu. Zalecenia wydał wojewódzki konserwator zabytków. Zabezpieczono dach przed przeciekaniem, wykonano izolację poziomych fundamentów, oczyszczenie elewacji z bazgrołów i remont schodów. Jeszcze w tym roku ma zostać ogłoszony przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej dla modernizacji dworu. Remont budynku, ale i przestrzeni wokół, ma kosztować ponad 8 mln złotych. Mieszkańcy prawdopodobnie skorzystają z dworku za dwa lata - w 2023 roku.

Neorenesansowy budynek

Budynek dawnego dworu Badenich w Wadowie zlokalizowany jest w Krakowie przy ul. Glinik 63. Został wybudowany w 1874 r. według projektu Antoniego Łuszczkiewicza na zamówienie Józefa Badeniego, ówczesnego właściciela wsi Wadów. Budynek jest murowany, ma cechy neorenesansowe. Do 1930 r. był własnością Józefa Badeniego i jego żony Heleny, którzy zmarli bezpotomnie. Kolejna właścicielka, Zofia Kulinowska (zm. 1995 r.) zamieszkiwała dwór do 1945 r. Po wojnie w budynku znajdowała się szkoła, następnie do 2003 r. przedszkole.

Dwór jest w złym stanie technicznym, od 2004 roku nie jest użytkowany. - Występuje problem z zawilgoceniem i odprowadzeniem wody. Nie ma praktycznie instalacji. Dwór wymaga generalnego remontu i przystosowania do nowej funkcji. W 2008 r. w budynku dworu wybuchł pożar, podczas którego zniszczeniu uległa część więźby dachowej wraz z dachem. Od lat 90. XX wieku dwór jest we władaniu Gminy Miejskiej Kraków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska