Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Wiemy, jak mieszkańcy chcą zagospodarować zabytkowy dwór Badenich i park wokół budynku

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Klubokawiarnia, miejsce dla aktywnej młodzieży i punkt integracji sąsiedzkiej - na taki cel najchętniej przeznaczyliby budynek dworu Badenich w Wadowie okoliczni mieszkańcy. Z kolei w parku wokół zabytku osoby głosujące widziałyby strefę relaksu i rozrywki. Tak wynika z przeprowadzonych konsultacji społecznych w sprawie przyszłego zagospodarowania zabytkowego dworu i parku wokół niego.

- Z przeprowadzonych konsultacji społecznych wynika, że kluczowe w przyszłym zagospodarowaniu budynku dworu Badenich będą funkcje integracyjne oraz społeczne, a inwestycja cieszy się ogromnym zainteresowaniem społeczności lokalnej, w szczególności osób mieszkających w bezpośrednim sąsiedztwie - mówi Katarzyna Przyjemska-Grzesik, z Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Miejsce integracji sąsiedzkiej

W analizowanych ankietach przeprowadzonych w ramach konsultacji społecznych zadano pytania: Na jaki cel przeznaczyłabyś / przeznaczyłbyś budynek dworu Badenich, tak by przysłużył się wszystkim mieszkańcom?

Około połowa mieszkańców biorących udział w ankiecie wybierało najczęściej: klubokawiarnie, miejsce dla aktywnej młodzieży i miejsce integracji sąsiedzkiej. Jedna czwarta głosujących cieszyłaby się klubem seniora, biblioteką i klubem rodzica, natomiast najniżej wskazywane propozycje dotyczyły odpowiedzi: apteka, lekarz/przychodnia, klub malucha/ żłobek, przedszkole, dom kultury.

Teren wokół dworu

Jeśli chodzi o zagospodarowanie terenu wokół dworu to ankietowani wybierali najczęściej strefę aktywności fizycznej, strefa relaksu i strefa rozrywki.

Tymczasem trwają prace, które mają poprawić stan obiektu. Zalecenia wydał wojewódzki konserwator zabytków. Zabezpieczono dach przed przeciekaniem, wykonano izolację poziomych fundamentów, oczyszczenie elewacji z bazgrołów i remont schodów. Jeszcze w tym roku ma zostać ogłoszony przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej dla modernizacji dworu. Remont budynku, ale i przestrzeni wokół, ma kosztować ponad 8 mln złotych. Mieszkańcy prawdopodobnie skorzystają z dworku za dwa lata - w 2023 roku.

Neorenesansowy budynek

Budynek dawnego dworu Badenich w Wadowie zlokalizowany jest w Krakowie przy ul. Glinik 63. Został wybudowany w 1874 r. według projektu Antoniego Łuszczkiewicza na zamówienie Józefa Badeniego, ówczesnego właściciela wsi Wadów. Budynek jest murowany, ma cechy neorenesansowe. Do 1930 r. był własnością Józefa Badeniego i jego żony Heleny, którzy zmarli bezpotomnie. Kolejna właścicielka, Zofia Kulinowska (zm. 1995 r.) zamieszkiwała dwór do 1945 r. Po wojnie w budynku znajdowała się szkoła, następnie do 2003 r. przedszkole.

Dwór jest w złym stanie technicznym, od 2004 roku nie jest użytkowany. - Występuje problem z zawilgoceniem i odprowadzeniem wody. Nie ma praktycznie instalacji. Dwór wymaga generalnego remontu i przystosowania do nowej funkcji. W 2008 r. w budynku dworu wybuchł pożar, podczas którego zniszczeniu uległa część więźby dachowej wraz z dachem. Od lat 90. XX wieku dwór jest we władaniu Gminy Miejskiej Kraków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska