Nasza Loteria

Kraków. Wodny plac zabaw jest prawie gotowy, ale z powodu wirusa szybko nie zostanie uruchomiony. A fontanny? [ZDJĘCIA]

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Budowa wodnego placu zabaw w parku Jordana
Budowa wodnego placu zabaw w parku Jordana Andrzej Banaś
Na budowie wodnego placu zabaw w parku Jordana trwają ostatnie prace dotyczące montażu elementów małej architektury, a także te związane z zielenią - czyli nasadzeniem krzewów, pnączy, wykonaniem rabat bylinowych oraz trawników. Jak informuje Zarząd Zieleni Miejskiej, termin zakończenia prac - ze względu na sytuację epidemiczną - został wydłużony do 10 sierpnia (pierwotnie był ustalony na 30 czerwca). A kiedy skorzystają z niego pierwsze dzieci? Nieprędko.

FLESZ - Ogród na balkonie

od 16 lat

Pytany o ewentualne uruchamianie wodnej atrakcji ZZM wskazuje na określone zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego, wydane w związku z epidemią. W piśmie GIS z końca kwietnia czytamy, że "nie zaleca się uruchamiania fontann, ulicznych instalacji wodnych z wyrzucanymi na wysokość kilku metrów strumieniami wodnymi (...) lub innych tego typu obiektów z uwagi na fakt, że iż aerozol wodno-powietrzny może być dodatkowym nośnikiem dla cząstek wirusa.

- Z tego względu, z uwagi na bezpieczeństwo użytkowników w chwili obecnej nie planuje się uruchomienia wodnego placu zabaw - informuje Katarzyna Przyjemska-Grzesik z ZZM. Dodaje, że ZZM wystąpi jeszcze z pismem o wydanie opinii GIS w tej sprawie.

Wodny plac zabaw w parku Jordana to jedno z zadań, które zwyciężyło w głosowaniu mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego w 2016 roku. Będzie on wyposażony w wiele sprzętów uatrakcyjniających wodne szaleństwo. Zapowiada jest m.in. wodna armatka, fontanna rozpylająca wodę, wodne strumienie, wodna galaretka. Koszt budowy tej nowej atrakcji Krakowa - wraz z przebudową amfiteatru oraz ścieżką zdrowia wykonaną w ramach rewitalizacji parku - wynosi prawie 10,2 mln zł brutto.

W związku z przywołanymi zaleceniami GIS nie zostały też tej wiosny włączone krakowskie fontanny - czyli wodne dekoracje miasta, schładzające je też w upalne dni.

Baseny w Krakowie. Prezentujemy listę krytych pływalni w mieście. Sprawdź w GALERII, gdzie można popływać w Krakowie.

Baseny w Krakowie. Oto pływalnie, które zostały otwarte 28 m...

Tymczasem Gdańsk w drugiej połowie maja zdecydował o uruchomieniu najstarszej i najbardziej rozpoznawalnej ze swoich fontann - Neptuna. - Pod koniec kwietnia zwróciliśmy się do GIS z prośbą o doprecyzowanie warunków uruchamiania fontann w czasie pandemii koronawirusa - informowała wtedy Agnieszka Kowalkiewicz, rzeczniczka Gdańskich Wód, spółki, która opiekuje się tamtejszymi fontannami. - Zgodnie z przekazaną nam opinią Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny (NIZP-PZH), główne ryzyko rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2 dotyczy przede wszystkim licznego gromadzenia się ludzi wokół wodnej architektury i związanej z tym możliwości szerzenia się infekcji drogą kropelkową oraz przez bezpośredni kontakt.

Jak przekazywał portal miasta Gdańska, NIZP-PZH poinformował, że skażenie aerozolu wodnego możliwe jest głównie teoretycznie i ma zdecydowanie mniejsze znaczenie. Sposoby zapobiegania to zachowanie dwumetrowego dystansu od strumienia oraz dezynfekcja wody wewnątrz instalacji wodnej.

Jeśli chodzi o słynną gdańską fontannę, urządzenie pracuje w obiegu zamkniętym z systemem filtracji opartym na filtrze żwirowym, a woda dezynfekowana jest za pomocą lamp UV. Zgodnie z zaleceniami GIS i NIZP-PZH, odwiedzający Neptuna muszą przestrzegać zasad dystansowania społecznego, nosić maseczki, zachować szczególną ostrożność podczas kaszlu i kichania, a w razie objawów infekcji dróg oddechowych, zrezygnować z przebywania w okolicy obiektu.

Kraków jednak nie decyduje się jak na razie na włączenie fontann. Pracownicy Wodociągów Miasta Krakowa systematycznie usuwają śmieci (często są to maseczki i rękawiczki) z ich niecek fontann. Przegląd mechanizmów i drobne naprawy zostały wykonane w kwietniu, dokonywane są też bieżące przeglądy. Wszystkie fontanny są - gdyby o tym zdecydowano - gotowe do uruchomienia.

- Ale w związku z zaleceniami GIS decyzja jest taka, że nie uruchamiamy fontann w Krakowie. Mimo że jest wprowadzane odmrażanie gospodarki, to jednak zachowujemy daleko idącą ostrożność. Mamy wśród fontann takie, do których da się wejść, z którymi można się bawić, zaczerpnąć wodę. Nie chcemy ryzykować, że z fontanny ktoś się czymś zarazi i dojdzie do tragedii - tłumaczy Robert Żurek, rzecznik prasowy Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, które utrzymuje krakowskie fontanny.

Potwierdza to także Magdalena Wasiak, rzeczniczka jednostki miejskiej Klimat-Energia-Gospodarka Wodna (KEGW), w której gestii są fontanny. - Śledzimy wszystkie informacje i wytyczne. W zależności od rozwoju sytuacji będą podejmowane dalsze decyzje. Słuchamy zaleceń i jesteśmy w gotowości, by w przypadku zmiany opinii służb sanitarnych włączyć wodotryski - mówi rzeczniczka KEGW. Podkreśla zarazem, że w Krakowie mamy inną sytuację niż w Gdańsku - tam fontanna Neptuna jest ogrodzona. - Były podejmowane dyskusje, rozmowy, ale ze względu na inny charakter krakowskich fontann nie zdecydowaliśmy się na taki krok jak Gdańsk - informuje Magdalena Wasiak.

W Krakowie mamy 17 miejskich fontann. Jesienią dołączy do nich kolejna – fontanna projektu prof. Wiktora Zina, która do 2005 r. znajdowała się na Rynku, a zniknęła stamtąd przy okazji przebudowy placu. Teraz będzie ozdobą rewitalizowanego parku Jerzmanowskich w Prokocimiu.

Klimat-Energia-Gospodarka Wodna opiekuje się także pitnikami (ogólnodostępnymi poidełkami) - na ul. Grodzkiej, w parku Krakowskim, parku Jordana, na pl. Niepodległości, w parku Dębnickim, przy ul. Kolnej 2 i na pl. Szczepańskim. Te obiekty również z uwagi na pandemię teraz pozostają wyłączone z użycia.

Kluby fitness i siłownie w Krakowie otwarte od 28 maja. Przygotowaliśmy zestawienie najlepszych klubów fitness i siłowni według ocen, jakie użytkownicy pozostawiają w wyszukiwarce Google'a. Sprawdź w GALERII.

Najlepsze siłownie i kluby fitness w Krakowie znów otwarte L...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska