MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. "Wspaniałość rokoka". Na Wawelu można podziwiać niezwykłe miśnieńskie figurki porcelanowe Johanna Joachima Kaendlera

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Gabinet porcelanowy na Wawelu rozrósł się o nową kolekcję rzeźb z białego złota, jak zwykło określać się porcelanę. Od piątku 24 maja zwiedzający mogą podziwiać wystawę czasową "Wspaniałość rokoka. Miśnieńskie figurki porcelanowe Johanna Joachima Kaendlera". Na ekspozycję składa się ponad 200 rzeźb artysty pochodzących z prywatnych kolekcji i nigdy wcześniej nie udostępnianych szerszej publice.

Wystawa w Zamku Królewskim na Wawelu jest pierwszą monograficzną wystawą twórcy.

- Ekspozycja Zamku Królewskiego na Wawelu, zorganizowana we współpracy z monachijską galerią Röbbig München, jest okazją do zaprezentowania wspaniałego zespołu XVIII- wiecznych figur autorstwa Johanna Joachima Kaendlera pochodzących z prywatnych kolekcji europejskich. Dzieła te zbierane z pietyzmem, nie funkcjonują w powszechnym obiegu muzealnym, oczywiście można je znaleźć w muzeach, ale dzięki temu że te cztery różne kolekcje złożyły się na ten pokaz możemy stworzyć bardzo ciekawą opowieść o różnorodności tej wspaniałej produkcji miśnieńskiej - mówi prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu

230 rzeźb z "białego złota"

Wystawę można podziwiać w Sali Kolumnowej Zamku. Składa się 230 rzeźb, którym towarzyszy niezwykła oprawa nawiązująca do najlepszych tradycji sceny operowej. O niezwykłą aranżację zadbali Pier Luigi Pizzi - światowej sławy artysta z Włoch, reżyser operowy i projektant kostiumów teatralnych, tworzący m.in. dla La Scali, oraz Massimo Pizzi Gasparon Contarini - architekt, scenograf, reżyser światła i reżyser operowy.

-Prezentujemy pełen przepychu, wielobarwny dwór Wettynów z eleganckimi damami, kawalerami oraz oczywiście mopsami. Mamy także kochanków przyłapanych w czasie schadzek i aktorów Comedii dell' arte. Figury Chińczyków, Japończyków, Persów czy Turków opowiadają o fascynacji Dalekim i Bliskim Wschodem, choć nie zabraknie też wątku Europejskiego prosto z ulic - przedstawień rzemieślników, ulicznych sprzedawców a nawet żebraków - mówi Dorota Gabryś, współkuratorka ekspozycji, kuratorka kolekcji ceramiki i szkła na Wawelu, wybitna znawczyni miśnieńskiej porcelany, autorka wystawy Gabinet Porcelanowy

Dodaje, że o wartości materialnej rzeźb Kaendlera decyduje fakt czy figurka stanowiła element większego dzieła sztuki czy pojedynczy egzemplarz.

- Wiemy o tym, że paryscy kupcy kupowali porcelanę miśnieńską, następnie łączyli z oprawami z pozłacanego brązu oraz porcelanowymi kwiatami, które pochodziły z francuskiej manufaktury. W ten sposób tworzyli np. żyrandole, albo zegary kominkowe dla wyszukanej klienteli - dodaje Dorota Gabryś.

Ekspozycje można podziwiać od 24 maja do 29 września 2024 roku. Jej kuratorkami są Dorota Gabryś oraz dr Claudia Bodinek. Partnerem wystawy jest galeria Röbbig München.

Dlaczego pszczoły są ważne?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska