Pierwsze niespodzianki czekają nas tuż po wejściu do kasy. Przejdzie ona całkowitą metamorfozę. Została przebudowana i wyposażona w bramki z kołowrotkami i czytnikami kodów cyfrowych. Efekt? Prawie, jak w warszawskim metrze.
W kasach sprzedawany będzie jeden bilet (10 zł normalny i 8 zł ulgowy), w cenie którego zwiedzimy aż pięć punktów na trasie. - Do tej pory turyści płacili za dwie wejściówki, na kopiec i wystawy - tłumaczy Leszek Cierpiałowski, dyrektor biura komitetu kopca Kościuszki. - Teraz będzie taniej i wygodniej. Sama wejściówka też zmieni wygląd. Stanie się dla zwiedzającego pamiątką. Poza kodem kreskowym i pięknym zdjęciem kopca, będzie zawierała mapkę, która poprowadzi nas po nowej trasie zwiedzania.
Czytaj także:**Kraków: zapada się jezdnia w Rynku**
Po przejściu przez kolumbarium i zapoznaniu się z historią błogosławionej Bronisławy, gospodarze zapraszają nas na nową wystawę pod nazwą "Oblicza Twierdzy Kraków 1846-1918". Została ona umieszczona w służącej niegdyś do ostrzeliwania wroga kaponierze fortu Kościuszki, a konkretnie w odgruzowanych po 150 latach poaustriackich cysternach na wodę.
- Turyści poznają tu tajniki Twierdzy Kraków - zdradza Cierpiałowski. - Zobaczą na wielkiej mapie wszystkie jej obiekty. Będą też mogli podziwiać potężną makietę głównej bitwy o Twierdzę Kraków z 1918 roku koło wzgórza Kaim. Na ekspozycję przygotowano też makietę fortu Borek oraz model "chudej Emmy" - moździerza oblężniczego. Jej ciężkie pociski o wadze 384 kg przebijały żelbetowe mury dwumetrowej grubości, lekkie natomiast, odłamkowo- burzące, raziły śmiertelnie ludzi w promieniu 400 m od miejsca wybuchu - czytamy w portalu dwutygodnika "Wolna Droga".
Na wystawie natkniemy się też na pięć nowych figur woskowych. Będą to żołnierze austriaccy - dezerterzy i oficer oraz polscy architekci Twierdzy Kraków - Feliks Księżarski oraz gen. Emil Gołogórski. Będziemy mogli zejść także do wybudowanego fragmentu okopu z I wojny światowej i poczuć się jak ówczesny żołnierz. Po zwiedzeniu wystawy, tuż obok, wejdziemy na ekspozycję figur woskowych. Kolejnym punktem na szlaku jest kopiec Kościuszki, wystawa Kościuszkowska, a od 22 maja także wystawa 100-lecia harcerstwa.
Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Nowy Targ: kierowca miał aż 4 promile!
Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy