FLESZ - Sypią się mandaty za łamanie obostrzeń
Na Rynku Głównym stanęło pięciometrowe drzewko emausowe. Wielkanocna ozdoba, udekorowana drewnianymi ptakami, przypomina o dawnych obrzędach i zwyczajach, jest także symbolem odradzającego się życia.
- Dziś taki symbol odradzającego się życia, pełen nadziei i radości, jest nam potrzebny bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. A ponieważ tradycja sprzedaży tych drzewek na straganach emausowych zamarła (czy na zawsze?), Muzeum Krakowa od siedmiu lat zachęca wszystkich do własnoręcznego wykonywania tych wspaniałych ozdób wielkanocnych. W smutnych okolicznościach pandemii, pełne kolorowych ptasząt drzewka niech wniosą do naszego miasta nadzieję odrodzenia życia - mówi Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa.
Od siedmiu lat Dom Zwierzyniecki, oddział Muzeum Krakowa, organizuje konkurs na najpiękniejsze drzewko emausowe.
W tym roku konkurs odbywa się w tradycyjnej formule i online. Zakończył się etap przyjmowania zgłoszeń zarówno do konkursu tradycyjnego, jak też do jego wirtualnego odpowiednika. Do konkursu w tradycyjnej formule zgłoszono dwadzieścia trzy prace, a do konkursu online siedem. Aktualnie na profilu Domu Zwierzynieckiego można głosować na propozycje zgłoszone online, a zwycięzców konkursu w tradycyjnej formule wybierze jury.
Wyniki tradycyjnej odsłony konkursu zostaną podane na profilu Domu Zwierzynieckiego 5 kwietnia, w Poniedziałek Wielkanocny, o godz. 12.00. Tego samego dnia, również na profilu Domu Zwierzynieckiego, od godz. 9.00 do 17.00 będzie można głosować na najpiękniejsze drzewko publiczności. Pokonkursowa wystawa w Barbakanie będzie możliwa po zniesieniu obostrzeń sanitarnych związanych z pandemią.
- Pora, by podobnie jak Boże Narodzenie, mające w Krakowie dodatkowy wymiar dzięki konkursowi i szopkom rozlokowanym w różnych punktach miasta, także krakowska Wielkanoc czerpała z lokalnej, bogatej tradycji. Dlatego przypominamy o drzewku emausowym - tym pięknym wielkanocnym i wiosennym symbolu nadziei i odradzającego się życia - mówi prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
Bez Emaus i Rękawki
Emaus to jedna z najstarszych i najbarwniejszych krakowskich tradycji. Zwierzyniecki odpust Emaus wywodzi się z czasów średniowiecza, kiedy to w drugi dzień świąt wielkanocnych mieszkańcy Krakowa szli w religijnej procesji do wsi Zwierzyniec. Tam odbywał się odpust, a główną atrakcją były kramy z wymyślnymi zabawkami. Obecnie, w Wielkanocny Poniedziałek kolorowy jarmark wzdłuż ulicy Kościuszki, u stóp klasztoru ss. Norbertanek, co roku przyciągał tłumy krakowian. Przez wiele lat na emausowych kramach można było kupić także drzewko życia. W tym roku barwnych kramów nie będzie.
Także gromadzące rokrocznie tłumy krakowian święto Rękawki w tym roku się nie odbędzie.
- By zrekompensować mieszkańcom brak tego wydarzenia, organizatorzy święta Rękawki, Centrum Kultury Podgórza i Drużyna Wojów Wiślańskich Krak planują zrealizować film paradokumentalny poświęcony historii tego święta, składający się z trzech odcinków. Początkowo planowaliśmy premierę tego materiału na czerwiec, jednak w związku ze znaczącymi ograniczeniami, byliśmy zmuszeni przenieść realizację zdjęć na późniejszy termin, kiedy będzie można zorganizować plan filmowy - wyjaśnia Przemysław Walaszczyk z Centrum Kultury Podgórza.
- Te ZNAKI ZODIAKU będą obrzydliwie BOGATE
- Kto nie może wziąć ślubu kościelnego? Oto przypadki, gdy ksiądz odmówi narzeczonym
- Pod Krakowem powstaje niesamowity kościół w kształcie... korony!
- Celebryci pokochali śluby w górach! Zobaczcie kto i gdzie się żenił
- Budowa nowego odcinka S7 na północ od Krakowa. Koniec prac coraz bliżej
