Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Zbudowany przez studentów AGH łazik marsjański Kalman zawalczy w finale prestiżowych zawodów

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Natalia Deyna, KSAF AGH
9 września rozpoczną się największe w Europie zawody łazików planetarnych - European Rover Challenge (ERC) 2022. Dzięki najlepszej dokumentacji technicznej zespół AGH Space Systems wystartuje w nich z pozycji lidera - informuje z dumą krakowska uczelnia.

To już kolejny w tym roku konkurs, w którym pojawi się AGH Space Systems ze swoim łazikiem Kalmanem. AGH Space Systems to studencki zespół konstrukcyjny, działający od 2014 roku przy Akademii Górniczo-Hutniczej, zajmujący się rozwijaniem technologii przemysłu kosmicznego. W czerwcu br. zespół powrócił z Utah w Stanach Zjednoczonych, gdzie zajął czwarte miejsce na zawodach University Rover Challenge (URC), stając się równocześnie najwyżej sklasyfikowanym zespołem z Europy.

European Rover Challenge to coroczne, międzynarodowe zawody robotów marsjańskich, odbywające się od 2014 r. w Kielcach. Należą one do prestiżowej serii Rover Challenge, podczas której wyłaniane są najlepsze projekty łazików planetarnych na świecie. Na potrzeby zawodów ERC zespoły naukowców tworzą zaawansowane tory marsjańskie, składające się z form geologicznych charakterystycznych dla czerwonej planety. Środowisko Mars Yard w Kielcach stworzone jest z myślą o imitacji powierzchni Marsa i należy do jednych z najbardziej wymagających tego typu terenów na świecie.

Do tegorocznej edycji ERC zgłosiły się 64 zespoły z całego świata. Do finałowej dziewiętnastki zakwalifikowano przedstawicieli: Szwajcarii, Niemiec, Turcji, Włoch, Bangladeszu, Hiszpanii i Polski. Podczas tworzenia listy finałowej sędziowie brali pod uwagę dokumentację techniczną oraz filmy promocyjne nadesłane przez drużyny.

Rywalizacja w ERC składa się z pięciu pięciu misji, które odwzorowują wyzwania stawiane przed łazikami wysyłanymi na Marsa. Pośród nich jest np. Science Task - polega na przygotowaniu i przeprowadzeniu eksploracji wybranego przez zespół fragmentu Mars Yard. Wszelkich analiz dokonuje się na podstawie zdjęć dostarczonych przed rozpoczęciem zawodów przez drona. Inna misja to Maintenance Task - opiera się na wykonaniu przez łaziki operacji na wielofunkcyjnym panelu. Należą do nich m.in. pomiar napięcia w gniazdku elektrycznym, ustawianie przełączników w odpowiednich pozycjach, a także podłączanie wtyczek ethernet. - Atutem zespołu z AGH będzie nowo powstały manipulator o sześciu stopniach swobody, wyposażony w ergonomiczny chwytak oraz inteligentne sterowanie - zwracają uwagę przedstawiciele uczelni.

Z kolei np. w trakcie Probing/Collection Task łaziki mają za zadanie dotrzeć do wyznaczonych przez sędziów miejsc, pobrać z nich odpowiednie materiały, a następnie zważyć na swoim pokładzie. Niektóre etapy tego wyzwania wymagają także wykonania przez robota dokumentacji zdjęciowej.

Tegoroczne European Rover Challenge będzie trwać od 9 do 11 września. Współorganizatorami wydarzenia są Europejska Fundacja Kosmiczna, Politechnika Świętokrzyska oraz Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.

ERC 2022 będą towarzyszyć debaty dotyczące podboju kosmosu, możliwości życia na Marsie, a także komercjalizacji technologii kosmicznych.

- Drugiego dnia (10 września), odbywającego się pod patronatem Polskiej Agencji Kosmicznej, studenci ze SpaceTeam AGH (to koło naukowe zrzeszające studentów pasjonujących się technologiami i zasobami kosmicznymi - red.) zaprezentują projekt urządzenia do transportu księżycowej skały (regolitu). Może ono w przyszłości posłużyć do pozyskiwania zasobów niezbędnych do stworzenia pierwszej ludzkiej osady na Srebrnym Globie - dodają przedstawiciele AGH.

Dla tych, którzy nie będą mogli uczestniczyć w wydarzeniu na terenie Politechniki Świętokrzyskiej, prowadzona będzie transmisja online na oficjalnej stronie organizatora roverchallenge.eu/transmisja-erc2022.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska