MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Zielony skwer na Zwierzyńcu będzie nosił imię Kory? Radni chcą, by w ten sposób uczcić pochodzącą z Krakowa artystkę

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Kora ma swój mural na warszawskim Nowym Świecie, czy Kraków uczci artystkę skwerem o jej imieniu?
Kora ma swój mural na warszawskim Nowym Świecie, czy Kraków uczci artystkę skwerem o jej imieniu? brak
Jeśli wszystko pójdzie po myśli zwierzynieckich radnych, w przyszłym roku jeden z krakowskich skwerów będzie nosił imię Olgi Jackowskiej "Kory". To sposób na uczczenie artystki, która w Krakowie się urodziła i spędziła część życia.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

Zielony skwer u zbiegu ulic Prusa i Fałata na krakowskim Zwierzyńcu już na wiosnę może nosić imię Olgi Jackowskiej "Kory". To pomysł mieszkańców, którzy na zieleńcu często spotykali artystkę. Radni dzielnicy Zwierzyniec podjęli już kroki, by Kora miała swoje miejsce w Krakowie, w dzielnicy, w której mieszkała.

- Ze Zwierzyńcem Kora była związana w ostatnich latach, a w ogóle z Krakowem od lat. Kraków także pojawiał się w jej piosenkach. Stwierdziliśmy wiec, że skwer, na którym bywała będzie dobrym miejscem, by ją uhonorować - mówi Witold Górny, wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy Zwierzyniec.

Skwer u zbiegu ulic Prusa i Fałata jest od dawna, zieleń jest tu już bujna. Dwa lata temu został kompleksowo zrewitalizowany, znalazła się w nim bardzo ładna pergola oraz rozwiązania dla seniorów oraz dzieci.

- Zielone miejsce daje też nadzieję na niewielkie, kameralne wydarzenia promujące twórczość Kory - mówi Witold Górny.

Pomysł wyszedł od mieszkańców, zwierzynieccy radni jednogłośnie podjęli uchwałę rady dzielnicy wnioskującą o nazwanie skweru imieniem Olgi Jackowskiej "Kory". Teraz piłeczka jest po stronie radnych miasta, w których gestii leży nazewnictwo ulic i obiektów na terenie miasta.

- Mam nadzieję, że podobnie jak miało to miejsce rok temu, w przypadku pobliskiego skweru Gustawa Holoubka, który powstał na tyłach hotelu Cracovia, także ten pomysł zyska aprobatę radnych - podsumowuje radny. - Z wcześniejszych doświadczeń, wynikających z inicjatyw dotyczących skweru Gustawa Holoubka czy Papcia Chmiela wiemy, że weryfikacja takiej postaci i wszelkie formalności przy pomyślnych okolicznościach mogłyby się zakończyć wiosną przyszłego roku nazwaniem skweru imieniem Kory.

Olga Jackowska urodziła się 8 czerwca 1951 roku w Krakowie, tu spędziła też dzieciństwo i młodość. Kora skończyła tu VII Liceum Ogólnokształcące im. Zofii Nałkowskiej. Z Krakowem związane są wczesne ważne artystycznie przyjaźnie Kory z Piotrem Skrzyneckim, Jerzym Beresiem, Wiesławem Dymnym, Krystyną Zachwatowicz czy Piotrem Markiem. To właśnie w tych czasach hippisowskiego buntu przyjęła swój pseudonim „Kora”. Z Krakowem związane było także pierwsze małżeństwo Kory z poznanym tuż po maturze Markiem Jackowskim.

Artystka przez blisko dwa lata pracowała jako psychoterapeutka w Klinice Psychiatrii Dziecięcej w Krakowie.

W latach 70. Kora przeprowadziła się do Warszawy, by jednak pod koniec dekady wrócić ponownie do Krakowa. Odtąd dzieliła życie między Kraków i Warszawę, by w 1989 roku zamieszkać z Kamilem Sipowiczem w Warszawie, jednak Kraków powracał wielokrotnie w twórczości Kory, np. jako "Krakowski spleen", ale też wspomnienie trudnych lat dzieciństwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska