https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ulica Jana Sebastiana Bacha w Krakowie? Dzielnica wolałaby kobietę z Podgórza niż wybitnego kompozytora z Niemiec. Zdecyduje Rada Miasta

Małgorzata Mrowiec
Andrzej Banaś
Krakowscy radni będą mieli zdecydować, czy ulica w dzielnicy Podgórze dostanie za patrona najsłynniejszego kompozytora doby baroku - Jana Sebastiana Bacha. Zapytana o zdanie Rada Dzielnicy XIII Podgórze jest przeciwna temu pomysłowi. Argumentuje, że Bach nie ma powiązań z naszym miastem, a także wnioskuje, by zamiast niemieckiego kompozytora i organisty wybrać dla ulicy patronkę - kobietę powiązaną z Podgórzem lub Krakowem.

Zgodnie z wydanym niedawno zarządzeniem prezydenta miasta, pod obrady Rady Miasta Krakowa ma trafić projektu uchwały w sprawie nazwania imieniem Jana Sebastiana Bacha dotąd bezimiennej drogi w "trzynastce", w rejonie ulic Przewóz i Feliksa Wrobela. O nadanie nazwy wystąpili właściciele terenu, na którym położona jest ta droga wewnętrzna. Z kolei członkowie zespołu ds. nazewnictwa Komisji Kultury i Ochrony Zabytków Rady Miasta Krakowa zaproponowali na patrona ulicy Jana Sebastiana Bacha.

"Propozycja ta uzyskała pisemną zgodę właścicieli terenu tj. firm: Wisdomic Sp. z o.o., Wrobela Projekt Sp. z o.o. oraz Wrobela Projekt 2 Sp. z o.o. Rada Dzielnicy XIII Podgórze uchwałą nr IX/153/2024 z dnia 27 sierpnia 2024 r. wydała negatywną opinię w przedmiotowej sprawie" - czytamy w projekcie uchwały Rady Miasta.

Dlaczego "trzynastka" nie chce Bacha? W uchwale, którą radni Dzielnicy XIII Podgórze przyjęli z końcem wakacji, wyjaśniają, że nie widzą uzasadnienia dla nadania tej ulicy imienia Jana Sebastiana Bacha, "który nie ma powiazań z Krakowem". Jednocześnie wystąpili z wnioskiem o wybranie dla tej ulicy patronki, najlepiej powiązanej z Podgórzem lub Krakowem. Jak podkreślili, kobiety są patronkami zaledwie 3 proc. ulic w Krakowie.

"Nazwanie nowej ulicy imieniem kobiety pozwoli na przywracanie kobietom należnego im miejsca w historii i docenienia ich zasług. Wybór Podgórzanki czy też Krakowianki ponadto wzmocni miejską i dzielnicową tożsamość tego miejsca. W razie potrzeby Rada Dzielnicy XIII może pomóc w wyborze odpowiedniej kobiecej patronki" - zadeklarowali radni Podgórza w uzasadnieniu wydanej opinii.

Decyzja w sprawie Bacha będzie należała do Rady Miasta. Na razie natomiast w uzasadnieniu w projekcie uchwały, nad którą będą się mieli pochylić radni, można znaleźć notę biograficzną z informacją, że Bach to jeden z najwybitniejszych artystów w dziejach muzyki, kompozytor dworski, jak też, że "trzy utwory Bacha zostały nagrane na pozłacanym dysku Voyager Golden Record, umieszczonym na dwóch sondach programu Voyager wystrzelonych w przestrzeń kosmiczną".

W projekcie uchwały znalazły się także argumenty, dlaczego powinno się wybrać Bacha - mimo sprzeciwu Rady Dzielnicy:

"Z uwagi na pilną konieczność nazwania ulicy ze względu na powstające osiedle, oraz fakt, iż przedmiotowa droga jest własnością prywatną i każdorazowo propozycja nazewnicza musi uzyskać pisemną zgodę właścicieli terenu, uzasadnionym jest nazwanie ulicy imieniem Jana Sebastiana Bacha i nieuwzględnianie opinii Dzielnicy XIII Podgórze. Nadanie zaproponowanej nazwy dla bezimiennej dotychczas drogi zapewni godne uczczenie postaci Jana Sebastiana Bacha oraz umożliwi numerację porządkową powstających tam budynków".

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska