https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Znacie inicjatywy promujące i upamiętniające polską historię? Zgłoście je do konkursu!

Marcin Banasik
Fundacja im. Janusza Kurtyki zaprasza do udziału w organizowanej w tym roku I Edycji Konkursu o Nagrody Przeszłość/Przyszłość. Jest to inicjatywa mająca na celu dokonanie przeglądu oraz nagrodzenie i promocję najlepszych polskich inicjatyw związanych z promocją i upamiętnianiem polskiej historii, które mimo swoich ewidentnych atutów, pozostają szerzej nieznane.

Kandydatów w Konkursie można zgłaszać do 25 lipca 2021 roku. Nagrody przyznane zostaną przez Kapitułę Konkursową w następujących kategoriach:

  • a) „Upamiętnienie w terenie”;
  • b) „Dyplomacja publiczna i troska o dobre imię Polski za granicą;
  • c) „Strażnicy Ksiąg; (księgarnie, antykwariaty, biblioteki, wydawnictwa)
  • d) „Innowacyjne formy edukacji historycznej”

Pasje, opowieści, przeżycia...

Nagrodzenie najciekawszych zjawisk związanych z promocją to nie wszystko! Stoją za nimi konkretni ludzie, grupy, firmy, stowarzyszenia, a wraz z nimi pasje, opowieści, przeżycia i wyjątkowe doświadczanie patriotyzmu. Chcemy, abyśmy mogli się wszyscy poznać i opowiedzieć sobie siebie nawzajem! Dlatego wszystkich Nominowanych, Laureatów i 30 wylosowanych zgłaszających zaprosimy na festiwal inicjatyw zorganizowany w ostatni weekend sierpnia 2021 r.

Festiwalowi w ostatni weekend sierpnia 2021 roku oraz wręczeniu Nagród Przeszłość/Przyszłość towarzyszyć będzie szereg inicjatyw, takich jak wręczenie Nagrody im. Janusza Kurtyki, panele dyskusyjne, występy artystyczne, spacery historyczne po warszawie czy wystawa.

Więcej o Kategoriach konkursowych:

„Upamiętnienie w terenie” – kategoria obejmująca Inicjatywy upamiętniające polską historię i polskich bohaterów, w szczególności bohaterów podziemia niepodległościowego, w szczególności w miastach, miejscowościach, na wsiach, w lasach, górach, np. w postaci tablic, pomników, drogowskazów, płyt nagrobnych i innych;

„Dyplomacja publiczna i troska o dobre imię Polski za granicą” – kategoria obejmująca Inicjatywy promujące polską historię i broniące jej dobrego imienia za granicą. W tej kategorii nagradzane będą Inicjatywy prowadzone zarówno przez sektor publiczny, przedsiębiorców, NGO oraz osoby prywatne.

„Strażnicy Ksiąg (księgarnie, antykwariaty, biblioteki, wydawnictwa)” – kategoria obejmująca ponadstandardowe Inicjatywy księgarzy, antykwariuszy, bibliotekarzy i wydawców, związane z ich pracą, które przyczyniają się do promocji polskiej historii lub jej upamiętnienia. Nagrodę zdobyć mogą zarówno właściciele, jak i wyróżniający się pracownicy.

„Innowacyjne formy edukacji historycznej” – kategoria obejmująca Inicjatywy promujące polską historię z wykorzystaniem niestandardowych metod edukacji, dostosowanych do współczesnego odbiorcy, np. gry planszowe, filmy, gry terenowe, interaktywne wystawy, strony internetowe i inne.

Zgłoszeń można dokonywać do 25 lipca 2021 roku poprzez formularz online zamieszczony na stronie internetowej Fundacji.

Regulamin oraz idea Konkursu wraz z Kapitułą również dostępne są na stronie internetowej Fundacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Finisz kampanii. Ostatnia debata prezydencka

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Rzuciłem pracę w shoprite i teraz zarabiam 65-85 $/h. W jaki sposób? Pracuję online! Moja praca nie do końca mnie uszczęśliwiała, więc postanowiłem zaryzykować coś nowego… po 4 latach tak trudno było rzucić moją codzienną pracę, ale teraz nie mogłem być szczęśliwszy.

Oto co robię ........ Www.Jobs70.com
k
kurczę blade !
Nie chcę nikogo wkurzać, ale taki tzw. konkurs, byłby na takich zasadach i w takiej formie jak opisane w artykule, bez sensu. Na pewno, nie byłby to konkurs, który można traktować jako historyczny. Jedynie, być może w jakimś sensie, jako konkurs para-historyczny. Podstawową zasadą jest, że wszelkie wydarzenia z zakresu tzw. historii najnowszej muszą się "odleżeć" ( z jakieś 200 lat, albo dłużej) tak, żeby nie miały one przełożenia na bieżącą sytuację polityczną. Inaczej, pozostanie to jedynie formą propagandy i tak musiałoby być traktowane. Sensowniejsze, byłoby wg. mnie, zachęcanie (zwłaszcza młodzieży), do aktywnego dokumentowania faktów, formułowania tez o charakterze historycznym i dobierania do tych tez argumentacji, wraz z dowodami potwierdzającymi pod kątem danej tezy, zdarzenia z minionego okresu.
Ł
Łuyd
Może to jakoś powiązać z nowoczesnością? Np. za grę komputerową - pozwalającą użytkownikom pikować samolotem w drzewa - można dostać nagrodę?
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska