https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Zobacz, jak mogą się zmienić bulwary wiślane [WIZUALIZACJE]

Piotr Tymczak
Podczas Międzynarodowego Biennale Architektury Kraków 2019 zaprezentowano wiele koncepcji możliwego zagospodarowania bulwarów wiślanych pod Wawelem. Architekci proponowali różne rozwiązania. Dotyczyły one nie tylko nowego wykorzystania nabrzeża. Pokazano też jak mogłyby wyglądać kładki przez Wisłę, czy też nowe obiekty nad rzeką, a także na wodzie. Przejdź do GALERII, by zobaczyć projekty.

Tematem wiodącym XV edycji Międzynarodowe Biennale Architektury Kraków 2019 było „Połączenia: Miasto i Rzeka”. Organizatorzy chcieli zainspirować zarówno Kraków, jak i inne miasta do szukania nowych możliwości korzystania z rzek i adaptacji nabrzeży.

W ciągu dwóch dni w Centrum Kongresowym ICE Kraków uczestnicy Biennale z całego świata dyskutowali o roli rzeki w mieście, o jej wpływie na rozwój architektoniczny i urbanistyczny, a także na zmiany społeczno-ekonomiczne.

– Rola rzeki w otoczeniu miejskim zmienia się wraz z rozwojem miast, ze zmianami technologicznymi i społecznymi. Kraków w pewnym momencie pozostawił Wisłę gdzieś z boku, co jest widoczne nie tylko w zagospodarowaniu, ale nawet w kompozycji urbanistycznej. Równocześnie coraz częściej pojawia się dyskusja szeroko pokazująca, że rzeki mają bardzo dużo do zaoferowania mieszkańcom, dlatego warto szukać inspiracji i połączeń na linii miasto-rzeka, warto świadomie je tworzyć – mówi Bohdan Lisowski, Prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział Kraków.

Zwycięzcami w konkursach Biennale zostali:

w konkursie A: architektoniczno-urbanistycznym, którego celem było wyłonienie najlepszego projektu nawiązującego do idei, tematu i tytułu MBA Kraków 2019 – „POŁĄCZENIA – miasto i rzeka” - Karolina Chodura i Joanna Rozbrój za pracę „Reflection of the past”
w konkursie B: seminarium - Patrycja Ochman-Tarka za prezentację zatytułowaną „Miasto/rzeka: update”
w konkursie C: multimedialnym:
w kategorii Fotografia - Marcin Giba za pracę pt.: „W nurcie estetyki”
w kategorii Film - autorki filmu pt.: „Linia Miasta” Zuzanna Winiarska i Kornelia Mikulska.
Nagrodę publiczności w Konkursie A otrzymali Emanuel Czernik, Adrianna Bomberska, Izabela Chmielowicz, Marcin Janulewicz, Antoni Kubiak za pracę „Rzeka dla ludzi”.

Prace konkursowe oceniało 7-osobowe międzynarodowe jury, złożone z wybitnych przedstawicieli świata architektury i urbanistyki Peter Butenschøn – Przewodniczący jury i Kurator MBA Kraków 2019, Oana Bogdan, Lennart Grut, Jan Kleihues, Wojciech Małecki, Ewa Kuryłowicz, Marta Sękulska-Wrońska.

Miastem Gospodarzem Międzynarodowego Biennale Architektury Kraków 2019 było miasto Kraków, a organizatorem wydarzenia Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Kraków.

WIDEO: Krótki wywiad

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 12

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

d
dr Wariot

Wszystko fajnie, ale załóżmy, że wisła wyleje jak to często bywa przy powodziach i wszystko szlag trafi.

G
Gość
11 października, 14:26, Gość:

projekty jak to projekty - jedne lepsze inne gorsze, jeszcze inne świetne. ale wysyp narzekania w komentarzach taki typowy. nie zapomnijcie jeszcze pocałować na dobranoc ołtarzyka z ck francem jozefem, stare dziady. przez was kraków zawsze będzie skansenem.

I dobrze niech jest skansenem, lubimy go takiego. Lepszy skansen niż stylistyka gwiezdnowojenna pod Wawelem.

G
Gość

projekty jak to projekty - jedne lepsze inne gorsze, jeszcze inne świetne. ale wysyp narzekania w komentarzach taki typowy. nie zapomnijcie jeszcze pocałować na dobranoc ołtarzyka z ck francem jozefem, stare dziady. przez was kraków zawsze będzie skansenem.

K
Kazimierz Roman

Straszne są te projekty, po prostu straszne. Ja nie wiem skąd się komuś wzięło stwierdzenie, że Kraków się odwrócił od Wisły? Przecież wystarczy się przejść bulwarami w ciepły dzień. Ewentualnie po stronie Podgórza trzeba by jakieś prace porządkujące przeprowadzić i może ten stary asfalt wymienić po obu stronach, ale generalnie nie jest tak źle.

G
Gość

Tak, zabudujcie wszystko betonem, na[wulgaryzm]cie wszędzie barów żeby turyści mieli gdzie chlać a mieszkańców, którzy chcą czasem odpocząć od nawalonych gołych Angoli w spokojnym niezurbanizowanym zielonym parku czy skwerze miejcie głęboko w D !

K
KRK

nie straszcie Krakowian tym badziewiem ! Może lemingi od czaskoskiego w stolicy to kupią?

k
krakauer

Przecież to projekty jak z koszmarnego snu , absolutnie bez respektowania otoczenia jakim jest Wawel , Skałka i zieleń ! Paranoicy są autorami tych projektów ?!

G
Gość

Z wizualizacji można wyczytać głównie to, że autorzy projektów o Krakowie nie mają bladego pojęcia - o kontekście miejsca, uwarunkowaniach terenu, zagrożeniach powodziowych, osiach widokowych, funkcjach żeglugowych, itd., itp. Mam nadzieję, że te pomysły są trakowane jako luźna burza mózgów, z której można będzie później wyłowić jakieś pojedyncze elementy, albo punkt wyjścia do dalszych rozmów, a nie jako poważne propozycje.

G
Gość

Co za koszmar. Wygląda to na robione przed przypadkowych ludzi. Którzy co gorsza, nawet nie mają (?) świadomości cyklicznych powodzi.

f
feno

Okropne wizualizacje!! kto je robił dzieci z podstawówki?? tragedia. Niech się za to weźmie ktoś kto się na tym zna.

o
omylny

Tak..Przyjdzie kolejna powódź, woda skoczy na styk do wałów powodziowych i niektóre ich wizualizacje popłyną do centrum miasta.

G
Gość

Jeśli chodzi o wizualizacje, to mistrzostwo Kraków ma na wieki.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska