https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krakowianie odzyskają park Jalu Kurka

Dawid Serafin
Od 2004 roku teren parku jest w posiadaniu księży salwatorianów. Do tej pory przypominał zamkniętą twierdzę. Teraz ma to się zmienić. Park ma zostać otwarty dla mieszkańców jesienią
Od 2004 roku teren parku jest w posiadaniu księży salwatorianów. Do tej pory przypominał zamkniętą twierdzę. Teraz ma to się zmienić. Park ma zostać otwarty dla mieszkańców jesienią Andrzej Banaś
Księża, którzy od lat blokowali otwarcie w centrum Krakowa parku, porozumieli się z władzami miasta. Zielone tereny mają być dostępne jesienią.

Przełom w sprawie parku Jalu Kurka. Strona kościelna porozumiała się z władzami miasta. Po latach oczekiwań, mieszkańcy znów będą mogli korzystać z zieleńca przy ulicy Szlak. Jest on jedynym miejscem zielonym między ulicą Długą a Dworcem Głównym. Otwarcie parku planowane jest na jesień.

- Jestem już po rozmowie z pełnomocnikami księży salwatorianów w sprawie parku. Wszystko wskazuje na to, że jesienią podpiszemy umowę, która zagwarantuje mieszkańcom możliwość korzystania z tego terenu - wyjaśnia prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Zgodnie ze wstępnymi ustaleniami, krakowianie i turyści będą mogli nieodpłatnie korzystać z terenów parkowych. W zamian władze miasta będą ponosić koszty ich utrzymania. Księża mają jednak przejąć na siebie wszystkie zobowiązania finansowe w momencie, kiedy na obrzeżach parku powstaną planowane przez zakon budynki klasztorne i dom pielgrzyma. Zgodnie z przygotowaną koncepcją budynki mają zająć 10 proc. powierzchni zielonej.

- Zabudowa terenu wynika z analizy historycznej, jaką udało nam się przeprowadzić. Od początku każda z przygotowanych koncepcji zakładała otwarcie parku dla mieszkańców - wyjaśnia Jacek Węcławowicz, architekt, który pracuje dla księży salwatorianów. - Nikomu nie zależy na wywoływaniu skandalu. Musimy szanować interesy mieszkańców, choć trzeba pamiętać, że teren pozostaje własnością prywatną - dodaje architekt.

Obecnie trwają przygotowania różnych wariantów umów. Władze miasta chcą mieć pewność, że teren będzie służył mieszkańcom latami. Jednocześnie prowadzone są prace nad projektem, który pozwoliłby zagospodarować część parkowej zieleni jeszcze w tym roku. Porządki zakrojone na szerszą skalę mają rozpocząć się dopiero w r. 2015.

- Mam nadzieję, że formalności szybko uda się załatwić, aby niedostępny zieleniec znowu służył krakowianom - mówi Majchrowski.

Przypomnijmy. Teren parku jest od 10 lat własnością księży. Został im zwrócony przez Komisję Majątkową. Od tamtej pory stał ogrodzony i zamknięty, porastając chaszczami. Pomimo licznych próśb i petycji, nic nie udawało się zdziałać. Aż do teraz.
Dlaczego osiągnięcie porozumienia w sprawie otwarcia parku trwało tak długo? Nieoficjalnie udało nam się ustalić, że odpowiada za to strona kościelna. Już kilkakrotnie księża wycofywali się z wstępnych umów. Salwatorianie sprawy nie chcą komentować. Pomimo licznych telefonów i zapewnień, że osoba kompetentna w tej sprawie skontaktuje się z nami, nikt z zakonu nie oddzwonił.

Park ma być otwarty jesienią. Oby tym razem księża dotrzymali słowa.

CO TY WIESZ O WIŚLE? CO TY WIESZ O CRACOVII? WEŹ UDZIAŁ W QUIZIE!"

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 12

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

q
qaz
Trąbią o smogu, o ogromnym zanieczyszczeniu powietrza, o problemach zdrowotnych, a co mają zamiar z tym zrobić? Zabudować jedyny zielony teren w śródmieściu! No cóż za hipokryzja
a
asdfghjkl
Trąbią o smogu, o ogromnym zanieczyszczeniu powietrza, o problemach zdrowotnych ludzi, więc co z tym robią? Na jedynym zielonym terenie w śródmieściu budują dom pielgrzyma i klasztor! No cóż za hipokryzja, nic tylko pogratulować
p
piotr
Nie tego chcieli mieszkańcy! Mieszkańcy od początku walczą o to aby na terenie parku nie powstała ŻADNA zabudowa. Jak księża i miasto wyobraża sobie w i tak już niewielkim parku wybudować dom pielgrzyma i kto wie jeszcze co? Budowa czegokolwiek w tamtym miejscu będzie utrapieniem dla sąsiadów. My, mieszkańcy, Krakowianie, wolimy aby park pozostał w takiej formie w jakiej znajduje się on w dniu dzisiejszym, nawet jeśli nie zostanie udostępniony do użytku publicznego!!
k
kk
po zabudowie to będzie skwer a nie Park Jalu Kurka ....
j
ja
Konkordat zerwać! Sutannowych pedofilów zamknąć! Resztę zagonić do normalnej roboty - niech sami tyrają na swoje emeryturki!!!
s
sąsiad
To jest beszczelność i barbarzyństwo ze strony kościoła, a bezmyślność i poddaństwo ze stony władz! PARK POWINIEN ZOSTAĆ ODRESTAUROWANY I UDOSTĘPNIONY DLA MIESZKAŃCÓW !!! BEZ ŹADNEJ ZABUDOWY!!!Jak rozumiem, najpierw miasto wyłoźy pieniądze na renowacje i wpuści tam ludzi na rok, a w zamian za to da pozwolenia na budowę, TO JEST JAKIŚ SKANDAL! W 2015 roku powstanie tam plac budowy, na kilka lat CZY TO DALEJ BĘDZIE PARK? NA PLACU BUDOWY!!!Następnie powstanie cała infrastruktura do tych budynków i cóź to będzie za PARK!!! Pazerność kościoła nie ma juź granic przyzwoitości, ludzie odchodzą od kościoła, a oni zajmują się szemranymi interesami.DOSYĆ JUŹ TEGO! PRZECIEŹ TEN DOM PIELGRZYMA TO BĘDZIE ZWYKŁY HOTEL, CZY KTOŚ MA JAKIEŚ ZŁUDZENIA?POUMIERAMY W TYM SMOGU!
ś
świniarz
popieram całkowicie... ja bym na miejscu majchrowskiego raczej zadbał o to żeby to co te gnidy z komisji majątkowej ukradły miastu musiały zwrócić
s
swietny deal....
swietny deal, placic za darmoszke na utrzymanie powiedzmy przez 3 lata pozniej sie klechy rozmysla i z budynku pilegrzyma zrobi sie apartamentowiec, umowe sie wypowie z miesiecznym terminem, park sie sprzeda, bo juz bedzie casus zabudowy,etc To nie jest teren Salwatorian ,bo dostali go od zlodziejskiej komisji majatkowej. Wprowadzic tam zakaz zabudowy w planie, teren wykupic skoro juz klechy go "dostaly" i robic cos z glowa i sensem w tym miescu, w ktorym jest syf i kila mogila. Cale miasto cierpi na brak skwerow, zielencow, jak juz cos sie zrobi to za rok jest zaniedbane bo jakos wykonania slaba i nikt o to nie dba, chodniki zarastaja i sie sypia, krzaki zaslaniaja widok na wszystko, etc. Tu nie potrzeba doktoratow tylko gospodarza z prawdziwego nadania!
123
zabudowa obrzeży parku ? Śmiechu warte porozumienie !Tak wygląda nowa polityka miasta w zakresie zieleni ? Wciskanie kitu mieszkańcom ? Dla poprawienia sondaży przedwyborczych ?
Zabudowa 10% parku budynkami klasztornymi i domem pielgrzyma ? Panowie z Urzędu Miasta traktujcie ludzi poważnie !!!
My,mieszkańcy Krakowa nie chcemy takiego rozwiązania.Te chaszcze w parku dadzą więcej tlenu niż budynki klasztorne i dom pielgrzyma.Niech pozostaną.
p
podpis srodpis
tu sie nie ma z czego śmiać
tylko wziąć do ręki coś ciężkiego i wygonić tych złodziei i bandytów do ich ojczyzny, czyli watykanu ....
s
s.
" Teren parku jest od 10 lat własnością księży. Został im zwrócony przez Komisję Majątkową."

Chciałbym się upewnić - Zwrócony? Czy dany w zamian za jakieś inne "mienie utracone" na drugim końcu Polski?
h
hehehehe
Pewnie będzie casus parku przy Lea. MIasto włoży kilka dużych baniek w rewitalizację parku po czym "puff" i za fajniejszą kaskę miejscówka się sprzeda bądź zaszantażują miasto (jak na Lea) żeby dostać w zamian inną atrakcyjną lokalizację dla dewelopera. Heheheheheheheh
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska