Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krakowscy muzycy z cyklem niezwykłych "Interakcji"

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Spółdzielnia Muzyczna zaprasza na pierwszy koncert "Interakcji" w najbliższą niedzielę do Cricoteki
Spółdzielnia Muzyczna zaprasza na pierwszy koncert "Interakcji" w najbliższą niedzielę do Cricoteki Joanna Gałuszka
Trzy wydarzenia zaplanowane na 18 czerwca, 22 października i 7 grudnia złożą się na tegoroczny cykl "Interakcje" organizowany przez Stowarzyszenie Spółdzielni Muzycznej. Koncerty będą okazją, by usłyszeć - obok klasycznych instrumentów - także te bardziej nietypowe, m.in pompkę rowerową, megafon, nadmuchany balon czy wiatraczki-wentylatory, a także leżące gitary elektryczne, które zostaną potraktowane w niecodzienny sposób.

Spółdzielnia Muzyczna, jeden z czołowych polskich zespołów wykonujących muzykę współczesną, zaprasza na koncerty swojego cyklu "Interakcje". Koncerty zostały rozłożone na cały rok, inauguracja w najbliższą niedzielę, 18 czerwca, w Ośrodku Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka.

Podczas pierwszego koncertu publiczność usłyszy Hyperoxic Malin Bång, Black Horizon Marco Cicilianiego oraz Ró Anny Thorwaldsdottir. Utwory kompozytorów i kompozytorek, urodzonych w latach 70. i działających stale lub okresowo w regionie skandynawskim, ale muzycznie eksplorujących różnorakie obszary m.in. świat obiektów, elektroniki czy multimediów.

- Czerwcowe "Interakcje" przeniosą słuchaczy na swój sposób bliżej natury, w stronę dźwięku immanentnego, z jego bogactwem na etapie generowania, trwania i rozchodzenia w przestrzeni; dźwięku bliskiego i takiego, w którym można się rozsiąść. Niekonwencjonalne instrumentarium, zastosowanie obiektów i rozszerzonych technik wykonawczych, choć wizualnie osobliwe, będą służyły przede wszystkim kreowaniu szczególnych – iluzorycznych lub imitujących – krajobrazów dźwiękowych - wyjaśnia Emilia Stefańska. - Chcemy zwrócić się w kierunku bogactwa dźwięku w samej naturze jego generowania, trwania i rozchodzenia w przestrzeni, dźwięku bliskiego nam.

W październiku zabrzmi klasyka muzyki współczesnej.

- 22 października w Muzeum Narodowym w Krakowie wkomponujemy się w przestrzeń wystawową Galerii Sztuki Polskiej XX i XXI w. z Naturale na altówkę i perkusję Luciano Berio, Castillo Interior na skrzypce i wiolonczelę Pēterisa Vasksa oraz zamówionym dla nas na Międzynarodowe Letnie Kursy Muzyki Nowej w Darmstadcie utworem Artura Zagajewskiego - zapowiadają organizatorzy kolejne muzyczne spotkanie w ramach "Interakcji".

Cykl zamknie wykonanie utworów polskich kompozytorek młodej generacji. Wallflower Moniki Szpyrki oraz Polka is a Czech dance Niny Fukuoki zostaną również zaprezentowane po raz pierwszy latem w Darmstadt. W programie znajdzie się także Hagalaz działającej w Australii Dobromiły Jaskot. Ostatnich koncertów cyklu będzie można wysłuchać w Teatrze KTO.

oprócz koncertów w ramach cyklu "Interakcje" organizatorzy zapowiadają także rozmowy. Gośćmi będą , m.in.: Ewa Szczecińska, Artur Zagajewski i Paweł Romańczuk.

Koncert inaugurujący cykl odbędzie się 18 czerwca, o godz. 19.00 w Cricotece.

Dziennik Polski jest patronem medialnym wydarzenia.

Czy technologie niszczą psychikę dzieci?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska