FLESZ - Czym jest Fundusz Odbudowy i Krajowy Plan Odbudowy?
Różnorodność roślin można podziwiać na uczelnianych terenach pomiędzy ulicami Nawojki i Reymonta. - W tym roku główna aleja kampusu została obsadzona tulipanami. Wymaga to wielu prac poprzedzających samo sadzenie, m.in. sprowadzenie cebul z Holandii. Zanim dotrą do nas, pokonują ponad tysiąc kilometrów - mówi Ewa Czekaj-Kamińska, architekt krajobrazu, kierownik Działu Utrzymania Terenu AGH.
Kampus Akademii to nie tylko tulipany. Dostrzec można także specyficzne drzewa, których korony są płaskie. To platany, formowane za pomocą specjalistycznego przycinania. W sąsiedztwie budynku Teleinformatyki posadzone są natomiast dwa wyjątkowe drzewa owocowe, tzw. Jabłonki Newtona. Drzewa zostały posadzone wiosną 2018 roku. Nazwa odmiany to Flower of Kent. Sadzonki pochodzą z drzewa rosnącego nadal w rodzinnej posiadłości Isaaca Newtona, Woolsthorpe Manor, w Wielkiej Brytanii. Akademia należy do grona instytucji z całego świata, które mogą poszczycić się okazami Jabłoni Newtona w swojej roślinnej kolekcji. Tę szczególną odmianę można spotkać w najbardziej znanych ogrodach świata, m.in. w Kew czy Cambridge.
Tylko w 2020 r. ogrodnicy AGH posadzili ponad 7 tysięcy bylin i krzewów, 8370 tulipanów oraz 12 nowych drzew. Najwyższej jakości rośliny zostały zakupione w wyspecjalizowanych szkółkach roślin na terenie całej Polski. Cebulki tulipanów natomiast zostały zamówione i sprowadzone z Holandii. Oprócz tego na terenie AGH przesadzone, a tym samym uratowane przed usunięciem, zostało w ostatnich latach kilka drzewa, w tym 35-letnia lipa. W prace na terenie AGH zaangażowani są także studenci. Koło Naukowe Daltha z Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska pomaga między innymi w spisie drzew i krzewów. Dotychczas członkowie koła, na terenie Akademii liczącym prawie 40 ha, dokładnie zmierzyli 600 drzew.
Oprócz bylin, krzewów, tulipanów, zielonych zagajników Kampus AGH zachwyca rzeźbami, a także tzw. małą infrastrukturą. W tym roku ławki w głównych alejach przechodzą renowację. Ich elementy metalowe są stworzone z przetopionych grzejników, co jest swoistym recyklingiem tego typu przedmiotów.
- Krakowskie absurdy budowlane. Deweloper płakał, jak to wymyślał
- Najdroższe psy. Oto rasy, za które trzeba zapłacić najwięcej
- Drewniane domki do kupienia w Małopolsce do 200 tys.
- Miss Małopolski. One walczą o sławę i koronę miss!
- Centrum Krakowa czeka rewolucja. Planują ulice, ogrody i park kolejowy z rowerostradą
- Termy z basenem na stadionie Wisły są już gotowe. Byliśmy w środku
