https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krakowska mapa "Listy Schindlera". W tych miejscach Steven Spielberg kręcił swój słynny film

Anna Piątkowska
Podwórko przy ul. Józefa 12 bywa nazywane "podwórkiem Spielberga" - tu reżyser kręcił sceny do słynnego filmu
Podwórko przy ul. Józefa 12 bywa nazywane "podwórkiem Spielberga" - tu reżyser kręcił sceny do słynnego filmu Anna Kaczmarz
Spielbergowi zależało, by większość zdjęć "Listy Schindlera" powstała w autentycznych miejscach, nie wszędzie jednak dało się zagrać, tak np. plac Zgody, na którym koncentrowano ludność żydowską przed wywózkami do obozów gra ulica Szeroka. Z okazji 30. rocznicy polskiej premiery słynnego filmu (2 marca w kinie Kijów) zapraszamy na spacer po Krakowie z "Listy Schindlera".

Tu w Krakowie była kręcona Lista Schindlera

Jedno z głównych miejsc, w których rozgrywa się akcja filmu - obóz w Płaszowie powstał w kamieniołomie Liban. Na potrzeby produkcji Spielberga zbudowano tam 34 baraki, 11 wież strażniczych, a także wyłożoną replikami macew drogę prowadzącą do obozu.

Makietę obozu Allan Starski zbudował jeszcze w USA, a że nie mieściła się do żadnego samolotu, trzeba ją było pociąć na kawałki, by dostarczyć do Europy.

Pozostałości scenografii do dziś można odnaleźć w kamieniołomie Liban

Turyści odwiedzający Kraków niemal zawsze kierują się na Kazimierz, a tam na klimatyczne podwórko przy ul. Józefa 12, nazywane też podwórkiem Spielberga. Reżyser nakręcił tu dwie sceny filmu, kiedy mieszkańcy Kazimierza są wyrzucani ze swoich domów i przenoszeni do getta. Tu chłopiec w mundurze pomaga uratować życie Danki Dresner - w którą wcieliła się Anna Mucha - i jej matki.

Te kadry powstały na słynnym podwórku. Dziś urokliwe podwórko tętni gwarem okolicznych knajpek.

Miejsc związanych z filmem jest w Krakowie o wiele więcej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska