FLESZ - Rynek pracy odporny na pandemię

14 września w Pracowni i Muzeum Witrażu zdemontowano witraż „,Apollo. System Kopernika” zaprojektowany przez Stanisława Wyspiańskiego, który trafi do William Morris Gallery na wystawę „Young Poland: An Arts and Crafts Movement” (Młoda Polska: Ruch Odrodzenia Sztuk i Rzemiosł). Londyńska publiczność będzie mogła go podziwiać do marca 2022 roku.
Witraż został podzielony na dwanaście pól, zgodnie z projektem Wyspiańskiego, z których dziewięć trafi na wystawę - wymiary William Morris Gallery nie pozwolą zaprezentować w całości dzieła – w Krakowie pozostanie „najniższa” partia witrażu, na której znajduje się, m.in. sygnatura.
- Monumentalne dzieło zostanie przetransportowane w niewielkiej skrzyneczce o wymiarach 100x50cm i głębokości 30 cm – wyjaśnia Piotr Ostrowski, dyrektor Pracowni i Muzeum Witrażu. - Na podstawie naszych instrukcji w William Morris Gallery powstała specjalna gablota, w której zachowane zostały te same podziały konstrukcyjne, w której zostanie umieszczony witraż.
Część, która pozostała w Krakowie, uzupełniona zostanie na czas ekspozycji witrażu w Londynie o wydruk cyfrowy na szkle.
„Apollo. System Kopernika” jest jednym z najsłynniejszych projektów witrażowych Wyspiańskiego, jedynym o tematyce świeckiej. Został wykonany na zamówienie Towarzystwa Lekarskiego w Krakowie i stanowi ilustrację teorii słynnego astronoma - grecki bóg symbolizujący Słońce przedstawiony został w centrum obrazu, a wizerunki planet umieszczone są wokół na orbitach.
Witraż prezentowany w Pracowni i Muzeum Witrażu został odtworzony z zachowanego w Muzeum Narodowym w Krakowie oryginałowi projektu autorstwa Stanisława Wyspiańskiego.
- „Apollo” od samego początku był dla nas źródłem sukcesów i chwały – otrzymaliśmy za niego wyróżnienie Sybilli, najwyższej nagrody w polskim muzealnictwie, a teraz zostaliśmy zaproszeni jako główna cześć wystawy do William Morris Gallery. Wyspiański wreszcie trafi poza granice kraju i spotka się z międzynarodową publicznością - podsumowuje Piotr Ostrowski.
Witraż wraca do nas w przyszłym roku, szczególnym dla nas, będzie to 120-rocznica powstania pracowni.
Wystawa „Young Poland” skupi się w dużej mierze na Stanisławie Wyspiańskim, porównując go do jednej z najważniejszych figur ówczesnej brytyjskiej sceny artystycznej - Williama Morrisa. Obaj artyści podzielali silne przekonanie o równości sztuk pięknych i użytkowych oraz często odwoływali się do natury i historii. To pierwsza tej rangi prezentacja dziedzictwa epoki Młodej Polski poza granicami kraju. W Londynie zostanie zaprezentowanych ponad 120 obiektów ruchu Młodej Polski, począwszy od obrazów aż po codzienne przedmioty kultury materialnej Podhala. Wystaw potrwa od 9 października 2021 do 30 stycznia 2022 roku.