FLESZ - Produkty od Nestlé są niezdrowe?

Z okazji urodzin krakowskiego poety Fundacja Instytut Łukasiewicza i Narodowe Centrum Kultury odbędzie się koncert poświęcony twórczości Leszka Długosza. Widowisko odbędzie się 22 czerwca 2021 r. w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. Na scenie - obok jubilata - wystąpią artyści, którzy wykonają utwory z jego repertuaru: Krystyna Tkacz, Basia Stępniak-Wilk, aktor Teatru Narodowego Marcin Przybylski oraz piosenkarka młodego pokolenia Joanna Płonka.
Kierownictwo muzyczne koncertu objął Konrad Mastyło. Gościnnie, z solo skrzypcowym, pojawi się Robert Kabara. Fragmenty poezji Długosza zinterpretują wybitni aktorzy: Halina Łabonarska i Andrzej Mastalerz.
Z uwagi na ograniczenia wynikające z obostrzeń sanitarnych koncertu będzie mogło wysłuchać na żywo tylko niewielkie grono gości zgromadzonych w teatrze. Przebieg jubileuszu zarejestruje i odtworzy na antenie Radio Kraków. Planowana jest także rejestracja i emisja w telewizji publicznej, co pozwoli zapoznać się z koncertem szerokiej publiczności.
Uroczystości będzie towarzyszyło wydanie publikacji poświęconej Leszkowi Długoszowi.
"Leszka Długosza bez cienia przesady określić można mianem człowieka renesansu, Artystą wszechstronnym, o niezwykle bogatym dorobku – napisał w przedmowie wicepremier, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotra Glińskiego. – Jego twórczość cechuje wyjątkowa wrażliwość, subtelna emocjonalność i poetycka zaduma. Potrafi z właściwą sobie czułością oraz szacunkiem, a jednocześnie prosto i powściągliwie opowiadać o życiu i ludziach. Sposób komentowania świata przez Leszka Długosza niezmiennie fascynuje i skłania do refleksji, co świadczy o ponadczasowości jego dzieł".
Autorzy książki „80. Jubileuszowa opowieść o Leszku Długoszu” – Aleksandra Wójcik i Maciej Zdziarski – odtworzyli drogę życiową jubilata przy pomocy archiwalnych zdjęć, wywiadów i publikacji prasowych, a także rozmów z ludźmi, którzy spotkali Długosza na swojej drodze.
To wielka radość przyjaźnić się z Leszkiem Długoszem - dobrym i mądrym człowiekiem, czcicielem piękna w norwidowskim sensie – mówi Maciej Zdziarski, prezes Instytutu Łukasiewicza. - Jestem dumny, że mogłem wystąpić jako inicjator i współorganizator jubileuszu jego 80-lecia.
Od poniedziałku 14 czerwca Program 2 Polskiego Radia emituje premierowo wspomnienia Leszka Długosza. Jubileuszowych gawęd artysty można słuchać w „Zapiskach ze współczesności” – codziennie o godz. 12.45. W autorskich wspomnieniach poeta powróci do ważnych chwil, które go ukształtowały, opowie o pragnieniu bycia artystą, poszukiwaniach własnej drogi twórczej, rozdarciu między muzyką, literaturą, a filmem. Zdradzi kulisy warsztatu, przywoła najważniejsze wiersze i piosenki.
Projekt Instytutu Łukasiewicza (koncert i jubileuszowa publikacja) jest finansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Organizację koncertu jubileuszowego i wydanie książki wsparł PKN ORLEN SA.