Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krakowski Teatr Barakah zaprasza na nowy spektakl - "Anioły w Ameryce, czyli demony w Polsce"

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
"Anioły w Ameryce, czyli demony w Polsce"
"Anioły w Ameryce, czyli demony w Polsce" Piotr Kubic
7 i 8 maja krakowski Teatr Barakah zaprasza na premierowe spektakle "Anioły w Ameryce, czyli demony w Polsce". To autorska wersja słynnego dramatu, który święcił wielkie triumfy na amerykańskim Broadwayu na początku lat 90.

FLESZ - Matura 2022 startuje już 4 maja

od 16 lat

"Anioły w Ameryce" to sztuka teatralna Tony'ego Kushnera z 1991 roku. Opowiada ona o perypetiach grupy nowojorskich homoseksualistów w obliczu pandemii AIDS. Sztuka została wystawiona w ostatecznej wersji po raz pierwszy na Broadwayu w Walter Kerr Theatre w 1993 roku. Od razu spotkała się entuzjastycznym przyjęciem ze strony mediów. Kushner otrzymał za swoje dzieło wiele nagród, w tym te najbardziej prestiżowe - Nagrodę Pulitzera oraz dwie Tony Awards.

"Anioły w Ameryce" zostały rownież szybko zauważone w Polsce. Pierwsza adaptacja sztuki została wystawiona u nas w Teatrze Wybrzeże w 1995 roku. Najsłynniejszą inscenizację dramatu ma jednak na swym koncie Krzysztof Warlikowski. W jego spektaklu wystawionym w Teatrze Rozmaitości w 2007 roku główne role zagrali Andrzej Chyra i Maciej Stuhr. Teraz po sztukę sięgnął
Michał Telega, by pokazać ją w krakowskim Teatrze Barakah.

„Anioły w Ameryce, czyli demony w Polsce” to teatr dokumentalny. Telega zaprosił do zagrania w spektaklu aktorów na różnych etapach swej artystycznej drogi, głównie takich, którzy dopiero ją rozpoczynają. Mierzą się z codziennością miejsc, z których pochodzą, w których dorastali i z których wyjechali w poszukiwaniu marzeń. Scenariusz Telegi został oparty na wielu godzinach rozmów z nimi, które stały się konfrontacjami przeżyć i doświadczeń.

- Osobiste doświadczenia artystów wepchnięte w "anielską" strukturę to historie ukrywania się, wychodzenia z szafy, mniej i bardziej efektownych coming outów, historie osobiste i współczesne. To oczywiście nasze historie, ale przejrzeć się może w nich każdy. Bo przecież każdy ma coś do ukrycia, z czym boi się wyjść z szafy do społeczeństwa - tłumaczy reżyser i scenarzysta.

W spektaklu Teatru Barakah wystąpią: Wojciech Kałuża, Michał Kłodnicki, Monika Kufel, Ana Nowicka, Marek Szajnar, Łukasz Szleszyński i Dawid Tas.

Premierowe spektakle odbędą się 7 i 8 maja o godz. 19, a potem można je będzie zobaczyć 28 i 29 maja o 19.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska