https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krakowskie służby miejskie gotowe na nadchodzącą zimę

Patrycja Puszczewicz
Anna Kaczmarz
O tej jesieni z pewnością można rzec, że nas rozpieszcza. Warunki pogodowe były na tyle przyjazne, że dotychczas obyło się bez konieczności poważnych interwencji ze strony służb miejskich. Nie oznacza to jednak, że te nie przygotowywały się na ochłodzenie.

Miejskie służby - jak co roku - przygotowania do zimy rozpoczynają w połowie października. Jak pokazują prognozy, już od nadchodzącego piątku może nastąpić załamanie pogody i zastaną nas przymrozki. Do zimowego utrzymania dróg i chodników gotowych do bezpiecznego użytku przygotowane jest 265 jednostek, w tym 73 duże solarki. Akcję koordynuje MPO Kraków.

W skład miejskiego komitetu koordynacyjnego do spraw zimy w Krakowie wchodzą przedstawiciele wszystkich spółek i jednostek miejskich, które zaangażowane są w zimowe utrzymanie miasta. Dyspozytorzy MPO cały czas sprawdzają prognozę pogody i temperaturę powierzchni ulic. Istotną rolę pełni także miejski monitoring, ukazujący stan punktów komunikacyjnych i ulic.

Do pracy na pełnych obrotach gotowych jest 265 jednostek, w tym 73 duże solarki. W celu zapewnienia bezpieczeństwa na jezdniach i chodnikach zgromadzono 17 000 ton soli, 3 270 ton piasku, 574 tony chlorku wapnia.

Do zaangażowania się w akcję "Zima" miasto namawia też mieszkańców. Swoje zgłoszenia dotyczące problematycznych okolic mogą oni zgłaszać bezpośrednio do dyspozytorni akcji „Zima” mailowo ([email protected]) i telefonicznie (12 646 23 61) lub kontaktować się bezpośrednio ze spółkami i służbami odpowiedzialnymi w danym zakresie.

61) lub kontaktować się bezpośrednio ze spółkami i służbami odpowiedzialnymi w danym zakresie.

W sezonie zimowym 2022/2023 stałym zimowym utrzymaniem objętych zostało:

  • 1439 km dróg, w tym: 705 km dróg krajowych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych, po których prowadzona jest komunikacja miejska, ważnych w lokalnym układzie komunikacyjnym; 734 km pozostałych dróg gminnych i wewnętrznych,
  • 723 km chodników wraz ze schodami, przejściami podziemnymi, ciągów pieszo-rowerowych,
  • 147 km dróg rowerowych,
  • 1683 przystanki komunikacji miejskiej,
  • 857 tys. m2 utwardzonych nawierzchni terenów wewnątrz-osiedlowych,
  • 70 tys. m2 chodników w Strefie Płatnego Parkowania.

Czy opłaca się jeździć elektrykiem?

od 16 lat
Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Nie będzie żadnej zimy, przestańcie się zachłystywać tym tematem.Błagam tylko o jedno-w zeszłym roku troszeczkę poprószyło wczesnym świtem,a na ulicę wytoczyły się niema wszystkie stolarki Na moście Dębnickim mijały się trzy.Sypali jak opętani,auto było białe nie o śniegu,ale od soli.Ludzie,ja rozumiem,że zapasy trzeba gdzieś upłynnić,ale nie na żywca,bez przesady.Potem się dziecię,że w Krakowie usychają drzewa.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska