Gdy tylko do Krynicy-Zdroju zaczęli napływać pierwsi uchodźcy z Ukrainy, a jest ich teraz około 4 tysięcy, Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju zaczęło organizować dla nich zajęcia.
- Początkowo uczęszczali do grup już działających. Z czasem udało nam się zatrudnić na staż dwie panie z Ukrainy i dzięki temu utworzyć grupy tylko dla dzieci z Ukrainy oraz ich mam - mówi Julia Dubec-Dudycz, dyrektor Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju. - Mamy zajęcia z nauki języka polskiego ale także z tańca, śpiewu, gry na instrumencie, robotyki. Od niedawna działa też klub szachowy.
To zasługa wspomnianych wcześniej stażystek. Pani Marianna prowadzi kurs tańca klasycznego, a pani Natalia glinoterapii. Gdy centrum kultury otrzymało pięć plansz do gry z pionkami postanowiły to wykorzystać.
- Z nami tutaj w Krynicy jest Władysław, to 13-letni trener szachowy, który osiągnął bardzo dużo. Kilka razy był czempionem i teraz on uczy innych gry – wyjaśnia Natalia Demczuk, uchodźczyni z Winnicy. - Dzięki temu nasze dzieci mogą się poczuć trochę, jak na zajęciach w rodzinnej miejscowości.
Niektóre dzieci gry w szachy nauczyły się właśnie w Winnicy, gdzie działa bardzo duża szkoła szachowa. Tej gry przed wojną uczyło się w niej ponad tysiąc dzieci, które przychodziły na zajęcia 4-5 razy w tygodniu. Organizowali nawet turnieje międzynarodowe, w których uczestniczyło około 600 dzieci z całej Europy. W Krynicy uchodźcy z Ukrainy chcą działać podobnie.
- To jest trudna gra. Wymaga przede wszystkim myślenia. Rozwija strategię, trzeba się zastanowić, pomyśleć zanim wykona się następny ruch – podkreśla 13-letni Władysław Pióro, który w szachy gra od 6 lat. - Marzyłem, żeby zostać trenerem i to się teraz spełnia. Jestem szczęśliwy, że dzieci z Ukrainy mogą grać dalej w szachy i rozwijać swoją pasję.
Chętnych do gry jest sporo, a Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju posiada jak na razie 5 kompletów. Żeby więcej dzieci mogło korzystać z zajęć oraz do przeprowadzenia turniejów szachowych potrzeba kolejnych pięciu.
- Stąd nasza prośba o pomoc i przekazanie nam plansz z pionkami – dodaje Natalią Demczuk.
Osoby, które chciałyby sprezentować szachownice proszone są o kontakt z z Centrum Kultury w Krynicy.
FLESZ - Zełeński i Szmyhal o odbudowie Ukrainy

- Kolej na Górę Parkową znów działa! Tak po remoncie wygląda jeden z symboli Krynicy
- W Krynicy wybudowali pierwszy pięciogwiazdkowy hotel. Otwarcie za kilka dni
- Ciekawe trasy na wycieczki rowerowe z Nowego Sącza
- Sześcioraczki z Tylmanowej wkrótce będą obchodziły trzecie urodziny [ZDJĘCIA]
- Orszak Jana Długosza po raz szósty przeszedł ulicami Nowego Sącza