Unikatowa kolekcja Sanguszków własnością Muzeum Okręgowego w Tarnowie
To jeden z niewielu zachowanych przykładów polskiego kolekcjonerstwa, zawierający wyjątkowe okazy pochodzące z najwybitniejszych i najważniejszych wytwórni porcelany i szkła w Polsce i w Europie od XVIII do XX wieku. Unikatowa wartość kolekcji nie wynika z ilości egzemplarzy, ale przede wszystkim z jej walorów artystycznych i historycznych.
Cenny zbiór, który przez lata znajdował się w tarnowskim muzeum w depozycie, przeszedł w grudniu na własność placówki. Stało się to za sprawą umowy, którą podpisali pełnomocnicy jej dotychczasowego właściciela – księcia Pawła Sanguszki oraz Kazimierz Kurczab – dyrektor Muzeum. Zakup kolekcji kosztował 4,2 mln zł, a pieniądze na ten cel pochodziły z budżetu województwa małopolskiego.
Uroczysta prezentacja zbiorów i katalogu w Ratuszu
W poniedziałek (13 lutego) w ratuszu miało miejsce uroczyste zwieńczenie trwających wiele lat rozmów, których efektem była zawarta umowa o odkupieniu kolekcji. Książę Paweł Sanguszko oraz przedstawiciele władz Małopolski podpisali ozdobny dokument, który następnie został zawieszony na ścianie w sali, w której prezentowana jest część eksponatów. Podczas wydarzenia odbyła się również promocja dwutomowego albumu: "Ceramika i szkło z depozytu książąt Sanguszków w Muzeum Okręgowym w Tarnowie. Świadkowie historii" wydanego w 2022 roku.
W trakcie spotkania wystąpił chór Rondine pod dyrekcją Katarzyny Wrony, funkcjonujący przy Centrum Sztuki Mościce.
Bądź na bieżąco i obserwuj
