Przedsiębiorcy, którzy ucierpieli wskutek epidemii COVID-19, mogą ubiegać się o wsparcie z urzędu pracy. Wojewódzkie urzędy pracy udzielają firmom pomocy związanej z przestojem ekonomicznym, obniżeniem wymiaru czasu pracy, natomiast powiatowe urzędy pracy zajmują się kwestiami pożyczek oraz dofinansowania części kosztów wynagrodzeń pracowników.
- Zadanie WUP w ramach tarczy antykryzysowej to ochrona miejsc pracy w formie dofinansowań do wynagrodzeń w przypadku przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy pracowników. Pracodawcy składają wnioski do Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, który my obsługujemy – wyjaśnia Tomasz Robaczewski z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku. Identyczne zadania pełnią WUP w innych lokalizacjach.
Jaką pomoc z powiatowego urzędu pracy może otrzymać firma?
Urzędy pracy oferują wparcie nie tylko osobom bezrobotnym, ale także firmom z sektora MŚP, stowarzyszeniom, fundacjom i osobom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą. Formy dostępnej dla firm i organizacji pozarządowych pomocy na czas pandemii określa ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Przedsiębiorstwa i organizacje, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej przez koronawirusa, mogą liczyć na cztery rodzaje wsparcia z powiatowego urzędu pracy:
- dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne (wsparcie jest udzielane mikroprzedsiębiorstwom oraz małym i średnim firmom),
- dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej (wsparcie jest udzielane przedsiębiorcom będącym osobą fizyczną i niezatrudniającym pracowników),
- jednorazową pożyczkę na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej (wsparcie jest udzielane mikroprzedsiębiorcom),
- dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników (wsparcie jest udzielane organizacjom pozarządowym).
Te rodzaje wsparcia możesz uzyskać z urzędu pracy, jeśli mas...
Szczególnym zainteresowaniem cieszą się mikro pożyczki. Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o pożyczkę w kwocie 5000 zł na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.
Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać mikropożyczkę?
O pożyczkę z urzędu pracy mogą starać się osoby samozatrudnione oraz mikroprzedsiębiorcy w rozumieniu art. 7 Ustawy z dn. 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców. Pożyczki dla mikroprzedsiębiorców są udzielane w formie pomocy publicznej.
Na jaką pomoc na rynku pracy możesz liczyć w czasie pandemii...
Za mikroprzedsiębiorcę uznaje się podmiot gospodarczy, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych zatrudniał poniżej 10 osób, a jego roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych lub suma aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości 2 milionów euro. Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Rozwoju firma, która nigdy nie zatrudniała pracowników, ale spełniła warunek obrotowy (osoba samozatrudniona), również jest mikroprzesiębiorcą.
- Obecnie o pożyczkę mogą się ubiegać przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą przed 1 kwietnia br., wcześniej (do 14 maja br.) obowiązującym terminem był 1 marca 2020 r. Drugim warunkiem jest wielkość przedsiębiorstwa. Zgodnie z ustawą o 5000 zł mogą wnioskować wyłącznie mikroprzedsiębiorcy, a więc firmy zatrudniające do 9 pracowników. Co ważne, wsparcie mogą uzyskać również osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą – podkreśla Łukasz Iwaszkiewicz z Gdańskiego Urzędu Pracy.
Na tych stanowiskach pracownicy mogą przebierać w ofertach p...
Rozpatrując wnioski, urzędnicy analizują także sytuację ekonomiczną przedsiębiorcy. Pożyczka nie zostanie przyznana firmie będącej w stanie upadłości, ani spółce, która według stanu na koniec 2019 r. wykazała straty większe niż 50% wysokości posiadanego kapitału. Ponadto o wsparcie nie mogą ubiegać się: spółki cywilne, komornicy sądowi, przedszkola, ani przedsiębiorcy, którzy zawiesili działalność gospodarczą. Jeszcze trudniej jest o dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników lub części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.
- Należy zaznaczyć, że aby uzyskać pożyczkę, wystarczy spełnić definicję mikroprzedsiębiorcy, natomiast w przypadku pozostałych form pomocy przedsiębiorca musi wykazać się spadkiem obrotów w wybranych dwóch miesiącach po 1 stycznia 2020 r. do analogicznych miesięcy w 2019 roku – podkreśla Janusz Wiczkowski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Bytowie.
Kiedy następuje wypłata pożyczki?
Pożyczka na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej jest wypłacana jednorazowo. Przedsiębiorca powinien otrzymać środki najpóźniej w ciągu dwóch dni kalendarzowych od podpisania umowy.
Czy pożyczkobiorca może starać się również o inną pomoc?
Jak dodaje szef PUP w Bytowie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby jedna mikrofirma skorzystała z kilku instrumentów wsparcia. Mikroprzedsiębiorca, który spełnia warunek spadku obrotów, oprócz pożyczki może otrzymać dopłatę do pensji pracowników, a jeżeli nikogo nie zatrudnia – dofinansowanie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.
Oni niebawem wrócą do pracy. Zobacz, kiedy pójdziesz do kina...
Warto jednak pamiętać o tym, że pożyczka z PUP ma charakter jednorazowy. Firma, która otrzymała dofinansowanie z urzędu, nie powinna ponownie starać się o wsparcie w innym oddziale PUP, nawet jeżeli siedziby bądź oddziały urzędu znajdują się w różnych miastach. Dodatkowe informacje na temat różnych form wsparcia dla mikroprzedsiębiorców oraz sposobów składania wniosków o pożyczkę i jej umorzenie można znaleźć na stronach internetowych powiatowych urzędów pracy.
