Kto z ludzi teatru ma szansę na Nagrodę Wyspiańskiego? Ostatnie dni zgłoszeń do tegorocznej edycji

Anna Piątkowska
Jakie wydarzenie teatralne i twórcy mają szanse na Nagrodę Wyspiańskiego?
Jakie wydarzenie teatralne i twórcy mają szanse na Nagrodę Wyspiańskiego? Andrzej Banas
Do końca marca można zgłaszać kandydatury do Nagrody Teatralnej im. Stanisława Wyspiańskiego, przyznawanej artystom teatru za szczególne osiągnięcia lub wydarzenia w dziedzinie teatru w minionym roku kalendarzowym. Do kogo w tym roku trafi wyróżnienie?

FLESZ - Kiedy przestawiamy zegarki?

Miniony rok był dla ludzi teatru szczególnie trudny, od marca instytucje kulturalne funkcjonowały w „trybie pandemicznym”, który przez większość czasu oznaczał zamkniecie dla publiczności. Spektakle teatralne przeniesione do rzeczywistości wirtualnej, odgrywane bez widowni, niepewność związana z funkcjonowaniem teatrów, braki w budżetach. Jednak w tym nietypowym i trudnym okresie na krakowskich scenach nie zabrakło świetnych premier, nowych twarzy, wydarzeń wartych zauważenia, które można do końca marca nominować do Nagrody Teatralnej im. Stanisława Wyspiańskiego.

Nagroda została ustanowiona w 2011 roku przez Radę Miasta Krakowa jako sposób uhonorowania zjawisk i wydarzeń teatralnych, których miejscem powstania i zasadniczej prezentacji jest Kraków. Patronem nagrody jest Stanisław Wyspiański – poeta i dramaturg, scenograf, inscenizator i reformator teatru, mocno związany z naszym miastem. Nagrody są przyznawane przez Prezydenta Miasta Krakowa na wniosek Kapituły Nagrody Teatralnej im. Stanisława Wyspiańskiego.

Przyznawana jest w trzech kategoriach – nagroda główna indywidualna (30 tys. zł) lub zespołowa (50 tys. zł) przyznawana jest artystom teatru (m.in. aktorom, reżyserom, scenografom, muzykom) za szczególne osiągnięcia lub wydarzenia w dziedzinie teatru w minionym roku kalendarzowym. Nagroda specjalna, tzw. „mały Wyspiański” (10 tys. zł indywidualna lub 15 tys. zł zespołowa) przyznawana jest krakowskim teatrom nieinstytucjonalnym oraz ich artystom i zespołom. Od ubiegłego roku przyznawana jest także dodatkowa nagroda specjalna (nie mniej niż 20 tys. zł). Laureatów tej kategorii rekomendują Członkowie Kapituły.

Laureatami ubiegłorocznej edycji Nagrody Wyspiańskiego zostali: Piotr Sieklucki za realizację programu Teatr Nowego Widza. Nagrody specjalne trafiła do twórców Krakowskiego Centrum Choreograficznego, trupy Komedianty, twórców Teatru Proscenium, Szymona Budzya i zespołu aktorskiego spektaklu „Zobacz ciało” oraz do Krzysztofa Bochenka i Ziuty Zającówny.

Wnioski można składać drogą mailową na adres: joanna.szulborska@um.krakow.pl lub drogą pocztową na adres: Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Miasta Krakowa, ul. Wielopole 17a, 31-072 Kraków z dopiskiem na kopercie: „Nagroda Teatralna im. Stanisława Wyspiańskiego” (decyduje data stempla pocztowego) lub też w kancelarii magistratu – Urząd Miasta Krakowa, pl. Wszystkich Świętych 3-4, stanowisko nr 5.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie