FLESZ - Kiedy przestawiamy zegarki?
Miniony rok był dla ludzi teatru szczególnie trudny, od marca instytucje kulturalne funkcjonowały w „trybie pandemicznym”, który przez większość czasu oznaczał zamkniecie dla publiczności. Spektakle teatralne przeniesione do rzeczywistości wirtualnej, odgrywane bez widowni, niepewność związana z funkcjonowaniem teatrów, braki w budżetach. Jednak w tym nietypowym i trudnym okresie na krakowskich scenach nie zabrakło świetnych premier, nowych twarzy, wydarzeń wartych zauważenia, które można do końca marca nominować do Nagrody Teatralnej im. Stanisława Wyspiańskiego.
Nagroda została ustanowiona w 2011 roku przez Radę Miasta Krakowa jako sposób uhonorowania zjawisk i wydarzeń teatralnych, których miejscem powstania i zasadniczej prezentacji jest Kraków. Patronem nagrody jest Stanisław Wyspiański – poeta i dramaturg, scenograf, inscenizator i reformator teatru, mocno związany z naszym miastem. Nagrody są przyznawane przez Prezydenta Miasta Krakowa na wniosek Kapituły Nagrody Teatralnej im. Stanisława Wyspiańskiego.
Przyznawana jest w trzech kategoriach – nagroda główna indywidualna (30 tys. zł) lub zespołowa (50 tys. zł) przyznawana jest artystom teatru (m.in. aktorom, reżyserom, scenografom, muzykom) za szczególne osiągnięcia lub wydarzenia w dziedzinie teatru w minionym roku kalendarzowym. Nagroda specjalna, tzw. „mały Wyspiański” (10 tys. zł indywidualna lub 15 tys. zł zespołowa) przyznawana jest krakowskim teatrom nieinstytucjonalnym oraz ich artystom i zespołom. Od ubiegłego roku przyznawana jest także dodatkowa nagroda specjalna (nie mniej niż 20 tys. zł). Laureatów tej kategorii rekomendują Członkowie Kapituły.
Laureatami ubiegłorocznej edycji Nagrody Wyspiańskiego zostali: Piotr Sieklucki za realizację programu Teatr Nowego Widza. Nagrody specjalne trafiła do twórców Krakowskiego Centrum Choreograficznego, trupy Komedianty, twórców Teatru Proscenium, Szymona Budzya i zespołu aktorskiego spektaklu „Zobacz ciało” oraz do Krzysztofa Bochenka i Ziuty Zającówny.
Wnioski można składać drogą mailową na adres: [email protected] lub drogą pocztową na adres: Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Miasta Krakowa, ul. Wielopole 17a, 31-072 Kraków z dopiskiem na kopercie: „Nagroda Teatralna im. Stanisława Wyspiańskiego” (decyduje data stempla pocztowego) lub też w kancelarii magistratu – Urząd Miasta Krakowa, pl. Wszystkich Świętych 3-4, stanowisko nr 5.
- Te ZNAKI ZODIAKU będą obrzydliwie BOGATE
- Kto nie może wziąć ślubu kościelnego? Oto przypadki, gdy ksiądz odmówi narzeczonym
- Pod Krakowem powstaje niesamowity kościół w kształcie... korony!
- Celebryci pokochali śluby w górach! Zobaczcie kto i gdzie się żenił
- Budowa nowego odcinka S7 na północ od Krakowa. Koniec prac coraz bliżej
