Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Do tej pory w całym kraju zarejestrowanych zostało aż 40 komitetów wyborczych. Wiadomo, że listy swoich kandydatów wystawią największe polityczne ugrupowania, ale zawiązanych zostało także kilka koalicyjnych komitetów oraz komitetów wyborców. Wszystkie do czwartku, 2 maja, do godz. 16 mają czas na rejestrację list kandydatów.
Mieszkańcy Małopolski, którzy zdecydują się wziąć udział w czerwcowych wyborach do PE, będą głosować w okręgu wyborczym nr 10. Swoim zasięgiem obejmuje on nie tylko województwo małopolskie ale także świętokrzyskie. Stąd na listach będą nie tylko nazwiska związane z Małopolską.
Platforma Obywatelska pierwsza odsłania wyborcze karty
Jako pierwsza swoje listy upublicznił Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska. W środę, 24 kwietnia, w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej. Głównie poświęcone było ono zbliżającym się wyborom do Parlamentu Europejskiego. Podczas publicznej części wydarzenia Donald Tusk, premier RP, a także lider Platformy Obywatelskiej, przekonywał, że 9 czerwca powinien być ważnym dniem dla obywateli Polski.
- Te wybory, nie każdy w to może uwierzy, nie do każdego to dociera, ale te wybory są jednymi z najważniejszych w historii Polski powojennej, mimo że są to wybory do PE, więc wydawałoby się, że do miejsca i do spraw, które są dość odległe od codziennego życia – mówił Donald Tusk. - Nigdy te sprawy, które się będą rozstrzygały w całej Europie, nigdy nie były tak ważne i nigdy nie miały tak radykalnego wpływu na nasze życie, jak teraz, w czasie wojny, w czasie zagrożeń, o jakich Europa nie myślała kilka lat temu. Historia wróciła do nas z całej siły – dodał.
Lokomotywą wyborczą KKW Koalicja Obywatelska w okręgu małopolsko-świętokrzyskim jest Bartłomiej Sienkiewicz. Aktualny poseł, mandat uzyskał startując w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych z Krakowa. Donald Tusk powierzył mu stanowisko ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Jednak już po ogłoszeniu jego kandydatury na europosła, Sienkiewicz złożył na ręce premiera swoją dymisję. Wysokie trzecie miejsce na liście zajmuje Jagna Marczułajtis-Walczak, posłanka z Krakowa, a w przeszłości znakomita snowboardzistka, trzykrotna uczestniczka zimowych igrzysk olimpijskich. Kolejne miejsca zajmują: Sylwia Salwińska (4) - przedsiębiorca z Krakowa, bez powodzenia kandydowała do Sejmiku Województwa Małopolskiego z Krakowa, Małgorzata Mękal (5) – wiceprezydent Tarnowa oraz Magdalena Majka (6) – wiceprezydent Nowego Sącza, w przeszłości dyrektorka biura poselskiego Piotra Naimskiego. Ósmy na liście jest Artur Kozioł, który od 2006 roku zajmował stanowisko burmistrza Wieliczki. W tegorocznych wyborach przegrał z Rafałem Ślęczką. Zaskoczeniem może być zamykający numerem 10 listę Marek Sowa - poseł i były marszałek województwa małopolskiego
Inni jeszcze układają listy kandydatów do PE
W najbliższych dniach, a najpóźniej 2 maja, poznamy pozostałych kandydatów z innych ugrupowań. Oficjalnie o swoim starcie w wyborach do Parlamentu Europejskiego z listy KW Konfederacja Wolność i Niepodległość poinformowały trzy osoby z naszego regionu. Z pierwszego miejsca, podobnie jak pięć lat temu, wystartuje Konrad Berkowicz. Poseł Konfederacji niedawno starał się o fotel prezydenta miasta Krakowa. Uzyskał w pierwszej turze 14 854 głosy mieszkańców co dało mu 5 proc. poparcie. Trzecie miejsce to Nadzieja Jaskółka, nauczycielka i neurologopeda z Krakowa. Z ostatniej pozycji wystartuje natomiast Krzysztof Rzońca, menedżer z Nowego Sącza, który jest także sekretarzem krajowym Nowej Nadziei. Pozostali kandydaci powinni być znani jeszcze w tym tygodniu.
Prawo i Sprawiedliwość ostateczny kształt list wyborczych ma zatwierdzić w czwartek, 25 kwietnia, podczas posiedzenia Komitetu Politycznego partii kierowanej przez Jarosława Kaczyńskiego. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że z pierwszej pozycji wystartuje Beata Szydło, była premier RP i aktualna eurodeputowana. Następny na liście ma być Arkadiusz Mularczyk z Nowego Sącza, aktualny poseł, w poprzedniej kadencji wiceminister spraw zagranicznych. Trzecie i czwarte miejsce zajmą przedstawiciele świętokrzyskiego: aktualny europoseł Dominik Tarczyński oraz posłanka Anna Krupka.
- Nie chcę komentować tych doniesień. Lista jest wciąż w procesie twórczym. Swój ewentualny start w wyborach do Parlamentu Europejskiego będę komentował po ostatecznym zatwierdzeniu listy przez Komitet Polityczny partii – podkreślił w rozmowie z nami Arkadiusz Mularczyk, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
Na liście PiS może pojawić się więcej nazwisk aktualnych posłów. Nie wykluczone, że jednym z kandydatów zostanie Barbara Bartuś z Gorlic, która trzykrotnie starowała w wyborach do PE.
W ciągu najbliższych dni poznamy także kandydatów na eurodeputowanych z KKW Trzecia Droga Polska 20250 Szymona Hołowni – Polskie Stronnictwo Ludowe. Tajemnicą nie jest, że jedynką w okręgu wyborczym nr 10 ma być Adam Jarubas, wiceprezes PSL i europoseł. Swoją listę szykuje również KKW Lewica, a jej liderem w naszym regionie będzie Andrzej Szejna, wiceminister spraw zagranicznych.
- Fajfy w "Sanatorium miłości". Kuracjusze tańczyli w Hawanie w Krynicy Zdroju
- Dla takich widoków warto wstać skoro świt. Tatry widziane z Malnika
- To największa w Polsce mofeta! Unikatowa atrakcja turystyczna. Czekają ją zmiany
- Powiatowe Centrum Sportu w Marcinkowicach oficjalnie otwarte!
- Przyciągnie turystów i ozdobi Nowy Sącz. Ostateczna koncepcję odbudowy zamku
- Memy z Nowym Sączem w tle. Z czego najczęściej śmieją się internauci?
