https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kto zapłaci za prąd dla pielgrzyma?

Piotr Ogórek
W środę Komitet Organizacyjny Światowych Dni Młodzieży spotkał się z władzami gmin, które będą gościć pielgrzymów. W większości zrobią to na własny koszt, jak np. gmina Wieprz (na zdjęciu wójt Maria Chrapek)
W środę Komitet Organizacyjny Światowych Dni Młodzieży spotkał się z władzami gmin, które będą gościć pielgrzymów. W większości zrobią to na własny koszt, jak np. gmina Wieprz (na zdjęciu wójt Maria Chrapek) Piotr Ogórek
Większość małopolskich gmin, które przyjmą pielgrzymów, deklaruje, że pokryje koszty ich pobytu. Samorządy Wadowic i Bochni wciąż negocjują umowy. Liczą, że to rząd opłaci ich wydatki na ŚDM

Autor: Piotr Ogórek

Gminy, które przyjmą uczestników Światowych Dni Młodzieży, zrobią to w większości na własny koszt, choć wcześniej Kościół, jako organizator, miał sfinansować pobyt pielgrzymów w czterech strefach zakwaterowania (pierwsza w Krakowie, drugą tworzą parafie archidiecezji krakowskiej, trzecią część - diecezji tarnowskiej, a czwartą - parafie diecezji katowickiej i kieleckiej).

Dotychczas podpisano umowy z 60 z ok. 100 samorządów (20 zrobi to wkrótce, a z resztą trwają rozmowy). Chodzi głównie o zapewnienie noclegów, a także o pomoc przy organizacji Festiwalu Młodych, towarzyszącego ŚDM, oraz pomoc przy dekoracji i transporcie pielgrzymów do Krakowa i Brzegów na główne uroczystości.

Gminy płacą solidarnie

- Jeśli chodzi o koszty zakwaterowania pielgrzymów w szkołach, to wszystkie gminy były solidarne i pokrywają koszty związane z mediami, za co bardzo dziękujemy - mówi Krystian Ciempka z departamentu logistyki ŚDM.

Archidiecezja krakowska nie pokrywa kosztów gazu, wody i prądu. Dla większości samorządów nie jest to jednak problem.- Będziemy gościć 400 Brazylijczyków i młodzież z Hongkongu. Drzwi naszych domów, szkół i serca są otwarte. Gość w dom, Bóg w dom - deklaruje Maria Chrapek, wójt gminy Wieprz.

Samorządowcy dostali już flagi ŚDM, które zawisną w urzędach. Każda gmina negocjowała indywidualnie umowy. - Kością niezgody w przypadku 40 niepodpisanych są małe techniczne uwagi - dodaje Ciempka.

Wadowice nie chcą płacić

Warunki umowy wciąż negocjuje burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski. Zaznacza, że miasto za darmo udostępni szkoły pielgrzymom.

- Koszty związane z ich pobytem powinien pokryć organizator - zaznacza. Chodzi głównie o media. Klinowski nadmienia, że rząd wziął takie zobowiązanie na siebie specustawą. Dlatego pieniądze chce pozyskać od wojewody lub kurii. - Nie mogę zostać z rachunkami, których nie mam w budżecie. Jeżeli wykładamy 600 tys. na bieżącą obsługę, to przyzwoitość wymagałaby, żeby organizator zapłacił choćby za pobyt swoich gości w użyczonych budynkach - mówi.

Umowę z archidiecezją negocjuje także samorząd Bochni. Sfinansuje na pewno instalację przenośnych toalet (40 tys. zł) oraz zużycie wody i prądu w siedmiu szkołach i hali sportowej (70 tys.). - Rozważamy też przygotowanie upominków i sfinansowanie Festiwalu Młodych, niewykluczone, że uzupełni to wspaniałe widowisko - wylicza Tomasz Ryncarz, szef promocji UM w Bochni. Zapowiada, że miasto wystąpi do rządu o zwrot kosztów organizacji ŚDM.

Podobne wnioski zamierzają skierować m.in. gminy Słomniki (30-40 tys. zł) i Zabierzów (200-300 tys.). - Nie wydajemy przecież własnych pieniędzy, tylko publiczne - dodaje Elżbieta Burtan, wójt Zabierzowa.

Osobne warunki Krakowa

Inaczej sprawa wygląda w przypadku Krakowa. Krystian Ciempka twierdzi, że „umowa z miastem jest negocjowana”. Nie zgadza się z taką opinią Monika Chylaszek, rzeczniczka prezydenta Krakowa. - Umowy zostały podpisane w ubiegłym roku. Na ich mocy udostępniamy bezpłatnie organizatorowi ŚDM pomieszczenia w 184 placówkach oświatowych, ale Kościół opłaca media i obsługę administracyjną - mówi. Spisane zostaną liczniki, a rozliczenie nastąpi po ŚDM. Budynki mają wrócić do miasta w takim stanie, w jakim trafiły do Kościoła. - Rozmowy ze stroną kościelną od początku były jasne. Zasady zostały określone, spisane w umowach i podpisane. Nie ma powrotu do negocjacji - dodaje Chylaszek.
WSpółpraca: MaW, JD

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 26

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mieecio
Już to widzę jak kościół zapłaci jakiś rachunek. Dobre, mają poczucie humoru chłopaki.
B
Bab
Jeśli uśredniony pakiet pielgrzyma kosztuje 300zl, a zapisanych będzie ich np. 1 milion, to mamy 300 mln zł które właściwie gdzie trafia ? Mówi się o transparentności wydatków mimo że organizacja kościelna nie musi tego tego robić, a mamy co ? Jakąś niewiadomą. Przykro że ludzie z dobrego serca chcą pomóc a obok ktoś zgarnia mamonę.
i
idylla
katolicyzm niż inne religie - a wiadomo, że większość stanowi prawo więc zdecydowanie wolę większość katolicką
s
swojak
bo jak można coś organizować i liczyć na państwowe pieniądze?...przecież za to trzeba będzie zapłacić w podatkach
r
retoryczne
Pan zapłaci i ta pani zapłaci, a ten w czarnej sukience zarobi...
e
emilka
A za co nie zapłacimy? Czy tego chcemy czy nie my podatnicy zapłacimy za wszystko, co wymyśli kler!!!
P
Przeciwny
W Polsce rozdział kościółka od państwa polega na tym, że kościółek zwykle jest bezkarny i sam jest sobie sędzią. Analogicznie do żydostwa, które urządza Palestyńczykom holocaust.
o
obserwe
kler sie odplaci!!! Po najezdzie bedzie sie wyspowidac za darmo!!!! /poczatek^^^^^Sierpien po zbiorach/
n
na pohybel czarnym
Za czyje pieniądze gminy pokrywą koszty związane z mediami? Odpowiem za pieniądze podatników...
m
miron
Nie ma obecnie takiej możliwości!!! Jeszcze nie zaczął działać Jakub Szela bo tylko w ten sposób można ich odwalić od społecznegi i państwowego koryta!!!
n
nauczyciel
Goszczenie w placówkach szkolnych tej zbieraniny zakończy się tym że trzeba będzie robić generalny remont!!! Zobaczycie! I kto za to zapłaci?
..........
Tam są ludzie którym na chleb nie starcza. W tych gminach. Motłoch w debilokracji wybierze tych samych mimo to a może właśnie przez to. Nie wymienię biednych z nazwiska, żeby im kłopotu nie robić.
K
Krakusik
Czy kościołowi jeszcze mało?? Już dostał 98% bonifikatę od miasta na zakup działek i kupi je w sumie za psie pieniądze. A teraz jeszcze chcą żeby miasto utrzymywało pielgrzymów, od których Kościół zbiera pieniądze przy zapisie. Dlaczego mieszkańcy mają jeszcze dodawać swoje ciężko zarobione pieniądze do tego bałaganu który będzie...
Jeśli Kościół nie zechce zapłacić, należało by zapytać gdzie są pieniądze które zebrał od pielgrzymów.
e
edo
Czarna stonka wraz z mszycami z pisu opanowała nasz kraj!!! Czas na środki owadobójcze, czy pozwolimy na całkowite zeżarcie zdrowej tkanki w narodzie??? Kiedy zaczynamy opryski?!
p
podatnik biedny
A za wolne łóżka w tym czasie w szpitalach kto płaci????? bo słyszałem w kolejce w sklepie, że w tym czasie będzie dużo wolnych łóżek i kto płaci????
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska