https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kultowe obiekty Zakopanego znikną z miasta

Tomasz Mateusiak
Panorama choć to obiekt z pięknym widokiem... zniknie
Panorama choć to obiekt z pięknym widokiem... zniknie Tomasz Mateusiak
W Zakopanem trwa moda na budowę... ekskluzywnych hoteli. Po tym jak powiązana z bankiem PKO spółka ogłosiła chęć budowy czterogwiazdkowego obiektu w miejscu obecnego hotelu Daglezja, teraz pod Giewontem pojawiła się wiadomość, że luksusowy obiekt noclegowy stanie na zboczach Antałówki. Zdaniem specjalistów, dzięki tym wszystkim inwestycjom już wkrótce w naszym mieście dwukrotnie wzrośnie liczba łóżek w obiektach o zdecydowanie wyższym standardzie.

W chwili obecnej Zakopane odwiedzają głównie ludzie bogaci. Podczas minionych ferii zimowych, kiedy niemal każdy kwaterodawca pod Giewontem narzekał na brak gości, hotele o standardzie trzech gwiazdek i wyższym pękały w szwach. Nic więc dziwnego, że po latach, gdy w naszym mieście niemal na każdej wolnej działce stawał apartamentowiec, teraz przyszła moda na budowę hoteli.

- W najbliższym czasie w Zakopanem rozpocznie się budowa sporego obiektu hotelarskiego na zboczach Antałówki, a właściwie dwóch - mówi burmistrz Janusz Majcher. - Jeden obiekt stanie na miejscu rozebranego właśnie pensjonatu Modrzejów i leżącego kilka metrów wyżej byłego sanatorium pocztowców Sanato, który też pójdzie do rozbiórki. Z tego, co wiem, w tym przypadku prace projektowe są już mocno zaawansowane.

Jak dodaje Majcher, w magistracie wiadomo też o kolejnym inwestorze, który chciałby postawić wielogwiazdkowy hotel na miejscu obecnego pensjonatu Panorama. - Ta budowa też może rozpocząć się szybko - mówi. Hotelowy boom nie podoba się jednak wielu mieszkańcom. Nowe hotelowe obiekty staną bowiem na miejscu kultowych budynków wybudowanych w czasie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Panorama, Daglezja) czy co gorsze... przed II wojną światową (Modrzejów, Sanato).

- Wszystkie obiekty na Antałówce bardzo dobrze wpisywały się w krajobraz tej góry - uważa Agata Woryna, mieszkanka ulicy Jagiellońskiej w Zakopanem. Wiem, bo patrzę na to zbocze z okna mojego domu. Za kilka lat, gdy staną tam wysokie hotelowce, krajobraz tej części naszego miasta może się diametralnie zmienić.

- Co prawda inwestorzy obu budynków nie złożyli u nas jeszcze wniosków o pozwolenie na budowę, ale wiem, że oba hotele na Antałówce będą rzeczywiście dosyć spore - mówi Stanisław Dawidek, naczelnik wydziału architektury starostwa w Zakopanem. - Oba obiekty staną w miejscu, gdzie obowiązuje już plan zagospodarowania przestrzennego. Dopuszcza on powstanie w tym miejscu budynków o wysokości kilkunastu pięter.

W poniedziałek próbowaliśmy skontaktować się z osobą reprezentującą firmę, która zdecydowała się budować hotel na miejscu sanatorium Sanato. Sylwestra Ołdaka nie udało nam się jednak zastać w biurze.

Możliwe, że hotelowy boom w Zakopanem spowoduje, że już wkrótce swoje podwoje otworzy także 5-gwiazdkowy hotel System, który od kilku lat stoi nieukończony przy ulicy Jagiellońskiej. Zdaniem syndyka masy upadłościowej znalazł się wreszcie inwestor chętny na jego ukończenie, a jeśli nawet ostatecznie nie podejmie on się tego zadania, to wstępną deklaracje wyposażenia i prowadzenie hotelu złożyli też wierzyciele budynku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 10

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

s
smutasek
najpiekniejsza rzecza byloby odbudowanie starego zakopanego tego z fotografii bez potykaczy na ulicach i tysiaca reklam.. odnowienie starych budynkow takich jak sanato ... przywrocic stary blask a nie robic kolejna wielka metropolie...
B
Barbara
Od 10 lat obserwowałam jak Sanato niszczeje.Była mowa o tym, że będze wpisane na listę zabytków. W cywilizowanych krajach system prawny dopuszcza rewitalizację takich obiektów ale wyburzenie. To skandal. Mury tego budynku są solidne, zniszczeniu uległ dach. Oczywiści obiekt powinien odżyć może jako ekskluzywny hotel ale w zaadaptowanym zabytkowym budynku. To kwalifikuje się do sprawy karnej dla kogoś kto wydał zezwolenie. Jak można dopuszczać do niszczenia obiektu wpisującego się w tożsamość Zakopanego.
p
poznanianka
W Zakopanem ładnie już było. Teraz wyrastają maszkary budowlane jedna po drugiej i to w samym centrum miasta. Obawiam się, że na skutek planowanych nowych obiektów na stoku Antałówki zachwiany zostanie spokój tego urokliwego miejsca.
k
kweber
bo taniej!
o
oh
...nic dla turystów i nic dla tutejszych,,,
m
mazur
Wszystko dla turystów, nic dla tutejszych...
J
Janek
Panowie Górale i deweloperzy nie zapomnijcie zabudować tatr i dolin tatrzańskich, a na giewont wyasfaltujcie autostradę. Teraz już nie warto jechać w sezonie do Zakopanego i w Tatry bo brakuje już miejsca i przestrzeni (nie tylko łóżkowej z dobrym widokiem), ale takiej żeby żyć i funkcjonować. Zabijacie w Zakopanem to co najpiękniejsze, klimat dawnego zakopanego z drewnianymi pensjonatami i górskim klimatem. Kotlina Zakopiańska nie jest z gumy i jeśli jest za dużo chętnych to przyjazd powinien być limitowany. Pamiętajcie Górale "Pieniądze to nie wszystko, choć na nich twardo stoi świat...".
z
zz
Trwa moda na nie budowanie Zakopianki
B
Bojcorz
Lunapark Zakopane.....???
a
anty-deweloper
i się okaże ze bunkry wielopietrowe stoją puste!! Bo sie koniunktura odmieniła a bogaci turysci jezdza w Alpy
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska