Kulturalne hity nadchodzącego tygodnia. Jak ciekawie spędzić...

  Kulturalne hity nadchodzącego tygodnia. Jak ciekawie spędzić wolny czas. Jakiego koncertu posłuchać

  magdalena Huzarska-Szumiec

  Gazeta Krakowska

  Gazeta Krakowska

  koncert

  koncert ©JACEK JARCZOK

  W tym tygodniu trudno będzie wyjść z teatru. A wszystko to za sprawą rozpoczynającego się w sobotę Festiwalu Teatralnego Boska Komedia. Świętu teatromanów towarzyszyć będzie też święto miłośników opery, gdyż krakowska instytucja muzyczna właśnie teraz obchodzi 10-lecie istnienia w nowym budynku.
  koncert

  koncert ©JACEK JARCZOK

  Mistrz i Małgorzata

  Już dziś Teatr Ludowy zaprasza na premierę „Mistrza i Małgorzaty” w reżyserii Pawła Passiniego. Czy Diabeł w Moskwie Bułhakowa nie był bardziej prawdziwy niż w dzisiejszym Krakowie? Czy niewiara Bułhakowa nie była bardziej metafizyczna niż wiara dzisiejszych „wierzących”? - zastanawiają się twórcy spektaklu, gdy diabelski korowód świty Wolanda przybywa do miasta.

  Chce je poznać, dowiedzieć się, jak żyją ludzie, w co wierzą, co jest dla nich ważne, co lepsze: cuda czy apokalipsa? Tytułowy Mistrz to pisarz, Małgorzata zaś wierzy w jego pisanie i jest gotowa na wszystko, żeby je ocalić. Ale o czym jest jego powieść?

  Główni jej bohaterowie to Jeszua i Piłat. A diabeł obserwuje, miesza i sprawdza. Z wielkim dziełem światowej literatury mierzono się już wielokrotnie. Ciekawe, z jaki tym razem skutkiem. Adaptacją powieści zajął się Artur Pałyga, scenografią Mirek Kaczmarek, muzyką Daniel Słomiński, a choreografią Franciszka Kierc-Franik. W roli Mistrza zobaczymy Piotra Pilitowskiego, w roli Małgorzaty Annę Pijanowską. Spektakl pokazany zostanie także na Festiwalu Boska Komedia.

  Boska Komedia

  Od soboty będziemy mieli szansę obejrzeć jedne z najgłośniejszych przedstawień ostatniego roku. Wydarzeniem festiwalu bez wątpienia będzie spektakl „Wyjeżdżamy” Krzysztofa Warlikowskiego z Teatru Nowego w Warszawie. Warto jednak zwrócić także uwagę na inne teatralne produkcje pokazywane w tegorocznym konkursie. A będą to „Wujaszek Wania” w reż. Iwana Wyrypajewa z Teatru Polskiego w Warszawie;

  „Zapiski z wygnania” w reż. Magdy Umer z Krystyną Jandą w roli głównej ze stołecznego Teatru Polonia; „Czarne papugi” z Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie oraz „Żaby” z Teatru Studio w Warszawie, obydwa spektakle w reż. Michała Borczucha; „Pod presją” Mai Kleczewskiej Teatru im. St. Wyspiańskiego w Katowicach, „1946” w reż. Remigiusza Brzyka z Teatru im. Żeromskiego w Kielcach, „Biesy” w reż. Jacka Głomba z Teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy; „Zagubiony chłopiec” w reż. Pawła Passiniego z Opolskiego Teatru Lalki i Aktora), „Hańba” w reż. Marcina Wierzchowskiego z Teatr Ludowy, „Konformista 2029” w reż. Bartosza Szydłowskiego z Teatru Łaźnia Nowa, a także „Spektakl dla turystów” w reż. Wojtka Ziemilskiego oraz „Murzyni we Florencji” Iwony Kempy z Teatru Nowego Proxima w Krakowie.

  Opera 2008-2018

  Od otwarcia nowego gmachu Opery Krakowskiej przy ul. Lubicz 48 minęło już 10 lat. Wieczór „Opera 2008-2018”, w którym możemy wziąć udział w sobotę i niedzielę, będzie autorską impresją reżysera Laco Adamika na temat tego, co działo się w teatrze przez ostatnią dekadę. Zaprezentowane zostaną cytaty z oper, które w minionym dziesięcioleciu znalazły się w repertuarze Opery Krakowskie, a które cieszyły się szczególnym zainteresowaniem publiczności.

  8 grudnia scena zaprasza także na Dzień Otwarty (godz. 10.00-14.00), który odbędzie się pod hasłem „10 lat w gmachu Opery”. W programie znajdzie się m.in. spotkanie z artystami i pracownikami, spektakl „Pan Tralaliński”, warsztaty plastyczne i kostiumograficzne czy zwiedzanie gmachu teatru. Wieczór podzielono na dwie części. Pierwsza poświęcona będzie operom, takim jak m.in. „Carmen”, „Opowieści Hoffmanna”, „Norma”, „Eugeniusz Oniegin”, „Cyganeria”, „Traviata”, „Wesele Figara” czy „Rigoletto”.

  W części drugiej usłyszymy arie i duety z operetek, w tym z „Zemsty nietoperza” czy „Barona cygańskiego”, ale też wybrane utwory, które składały się na koncerty karnawałowe, sylwestrowe i wieczory na Wawelu. Na scenie zobaczymy niemal cały zespół artystyczny teatru. Zaśpiewają Magdalena Barylak, Agnieszka Cząstka, Monika Korybalska, Karin Wiktor-Kałucka, Agnieszka Kuk, Paula Maciołek, Katarzyna Oleś-Blacha, Iwona Socha, Andrzej Biegun, Jarosław Bielecki, Janusz Dębowski, Mariusz Godlewski, Vasyl Grokholskyi, Krzysztof Kozarek, Michał Kutnik, Wołodymyr Pańkiw, Paweł Skałuba, Adam Sobierajski i Adam Szerszeń, którym towarzyszyć będą Balet, Chór oraz Orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka.

  Ania Dąbrowska

  We wtorek Centrum Kongresowe ICE wystąpi Ania Dąbrowska z koncertem zatytułowanym „The Best Off”. Tak nazywa się też wydana przez nią płyta. Jest to kompilacja największych jej przebojów.

  Znajdziemy tutaj m.in. piosenki z okresu fascynacji artystki stylem retro - akustyczne, nawiązujące do polskiej muzyki lat 60. i 70. czy utwory filmowe. Podczas wieczoru nie zabraknie też piosenek, w których Ania zwróciła się w kierunku współczesnego popu.

  KONIECZNIE SPRAWDŹ:


  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo