MKTG SR - pasek na kartach artykułów

LajkBike kręci krakowian. Chętnych na wypożyczenie rowerów jest więcej niż samego sprzętu

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
ZTP Kraków
Krakowianie chętnie korzystają z wypożyczalni rowerów LajkBike. Prym wiodą zwłaszcza rowery tradycyjne - niemal wszystkie trafiły już do użytkowników. Na kolejne jest już kolejka chętnych. Po krakowskich ulicach jeździ już również ponad 2/3 rowerów LajkBike’a ze wspomaganiem elektrycznym. Łącznie użytkowanych jest więc obecnie ok. 850 rowerów z około 1 tys.

"Nowa miejska wypożyczalnia długoterminowa cieszy się olbrzymim zainteresowaniem. Kolejne zgłoszenia o wypożyczenie roweru spływają codziennie. Ponadto zdecydowana większość użytkowników chce przedłużać swoje wypożyczenia (...) Zwrotów po pierwszym okresie użytkowania jest bardzo niewiele, liczone są one w pojedynczych sztukach. Dlatego – zwłaszcza w przypadku rowerów tradycyjnych, warto niezwłocznie zapisać się na wypożyczenie" - podaje Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie.

Więcej chętnych niż sprzętu

Wszystko dlatego, że chętnych, jak tłumaczą urzednicy, jest znacznie więcej niż oferowanego sprzętu. "Wiele nowych osób złożyło formularz, do tego – jak wspomnieliśmy – spora grupa przedłużyła niedawno wypożyczenie, i to od razu na trzy miesiące. Wszystko to powoduje, że na tradycyjne LajkBike trzeba poczekać" - tłumaczą.

Zasada jest taka, że zarówno ci, którzy rejestrują się po raz pierwszy jak i ci, którzy sprzęt mają i chcą go wypożyczyć ponownie (czyli przedłużyć swoje wypożyczenie), trafiają na listę kolejkową. I według niej jest wydawany sprzęt. Zgodnie z kolejnością spływania zgłoszeń.

Dwa typy rowerów do sprawdzenia

Osoby, które nie są pewne, czy taki sprzęt jest dla nich, za niewielkie pieniądze mogą wypożyczyć i przetestować rower tradycyjny (29 zł za miesiąc) oraz elektryczny (za 79 zł miesięcznie). Rower otrzymuje się na co najmniej miesiąc, maksymalnie na trzy. Jest też możliwość przedłużenia, jeśli na sprzęt nie ma innych chętnych.

Do wypożyczenia są dwa typy rowerów: tradycyjny, polskiej marki Romet oraz ze wspomaganiem elektrycznym, polecany na dłuższe odległości (ponad 5-6 km), holenderskiej marki Popal. Oba typy posiadają 28 calowe koła. Rower tradycyjny wyposażony jest w 3 biegową przerzutkę, rower ze wspomaganiem elektrycznym ma 7 biegów. Wszystkie rowery wyposażone są w odpowiednie hamulce, wymagane oświetlenie, zapięcie łańcuchowe oraz blokadę na koło typu O-lock.

Jak wypożyczyć?

Aby zostać użytkownikiem systemu LajkBike’a trzeba:

  • wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie lajkbike.ztp.krakow.pl. Użytkownik następnie otrzymuje e-mail potwierdzający przyjęcie zgłoszenia
  • Jeśli typ roweru, którego chęć wypożyczenia była zgłoszona, jest dostępny, wówczas wysyłany jest mail z prośbą o dokonanie przedpłaty w celu wypożyczania
  • Po jej dokonaniu, w wyznaczonym terminie trzeba osobiście zgłosić się po odbiór sprzętu (następuje sprawdzenie dokumentów).

Jak przypominają urzędnicy, rowery zgodnie z regulaminem są przeznaczone tylko do użytku niekomercyjnego. "Wykonywanie pracy zarobkowej, czyli na przykład realizacja dostaw kurierskich, jest zabroniona. Rowerem można poruszać się też tylko na terenie Krakowa oraz strefy buforowej, obejmującej obszar 1 km od granic miasta" - tłumaczą.

Naprawy wliczone w abonament

Sprzęt każdy użytkownik otrzymuje do domu. Można go przechowywać na ulicy lub w innych ogólnie dostępnych miejscach, ale w takich sytuacjach trzeba pamiętać o właściwym zabezpieczeniu. Chodzi o zablokowanie tylnego koła oraz przymocowanie ramy roweru dołączonym łańcuchem do stojaka rowerowego lub innego, podobnego stałego uchwytu.

W cenie abonamentu LajkBike użytkownicy dostają nie tylko rower na wyłączność, ale też usługę naprawy usterek. Mówimy tu o takich niezawinionych kłopotach jak przebita dętka, zużyte klocki hamulcowe, urwany łańcuch, rozregulowana przerzutka, pęknięta szprycha czy scentrowane koło.

Po co są strefy czystego transportu?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska