https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lanckorona. Mątewki, kwirlejki i stępa. TOP 10 eksponatów z kultowego muzeum pod Krakowem [ZDJĘCIA, WIDEO]

Bogumił Storch
Elementy wyposażenia lanckorońskiego domu z przełomu XIX i XX wieku. Zobacz najciekawsze eksponaty muzeum w Lanckoronie
Elementy wyposażenia lanckorońskiego domu z przełomu XIX i XX wieku. Zobacz najciekawsze eksponaty muzeum w Lanckoronie Gminny Ośrodek Kultury w Lanckoronie
Lanckorona to jedna z najpiękniejszych małopolskich miasteczek. W lokalnym muzeum są wyjątkowe eksponaty. Zobaczcie najciekawsze z nich. To perły dawnej Małopolski. Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

W muzeum w Lanckoronie (pow. wadowicki) jest wiele ciekawych eksponatów, charakterystycznych dla dawnej Małopolski. Zobaczcie najciekawsze z nich.

Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Jest tu wiele eksponatów stanowiących wyposażenie lanckorońskiego domu z przełomu XIX i XX wieku.

Wielość sprzętów pozwala zwiedzać muzeum, wpisując się w klimat prababciowego i pradziadkowego gospodarstwa. Ale jednocześnie budzi ciekawość, bo wielu z nich nie rozpoznajemy, nie wiemy, do czego służyły, albo tylko wydaje nam się, ze wiemy... A każdy z nich opowiada własną historię

zachęca Gminny Ośrodek Kultury w Lanckoronie

Lanckorona atrakcją turystyczną Małopolski

Miejscowość Lanckorona (1361) lub Lanczkoruna (1360) (łac. Landiscorona) powstała ze względu na częste odwiedziny bogatych terenów łowieckich przez Kazimierza III Wielkiego i bliską odległość od Wawelu (30 km). Ze źródeł pisanych, głównie manuskryptów Jana Długosza, wynika, że zamek w Lanckoronie został ufundowany przez Kazimierza III Wielkiego na początku jego panowania, a wykończony w połowie XIV wieku (1345–1355).Miasto królewskie zostało tu założone przez Kazimierza III Wielkiego na prawie magdeburskim pomiędzy 1361 a 1366 rokiem.

Obecnie Lanckorona nie ma praw miejskich, ale do dziś zachowała swój historyczny układ, a dzięki staraniom mieszkańców nadal wygląda niebywale urokliwie. Znana jest jako miasto artystów i mówi się o niej "Miasteczko na wzgórzu".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska